FLAŞ HABERHABERLER

Bodrum ADD’den, Çetin Doğan’a Ziyaret

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ BODRUM ŞUBESİNDEN EMEKLİ ORGENERAL ÇETİN DOĞAN’A ZİYARET ETTI

 

ADD Bodrum başkanı Ümit Baltutan ve yönetim kurulu üyeleri Atatürk’ün bağımsızlık ve özgürlük mücadelesini başlattığı 19 Mayıs’ta komutanımıza bir ziyaret gerçekleştirmek istediklerini açıkladılar.

Atatürkçü Düşünce Derneği Bodrum Şube Başkanı Ümit Baltutan ile yönetim kurulu üyeleri Vedat Öncel , Ragıp Arda Bıcılı tahliye olup Bodrum’daki evine gelen emekli Orgeneral Çetin Doğan’ı ziyaret ettiler. Yapılan ziyarette Çetin Doğan’a Atatürk posteri , plaket ve Atatürk Düşünce Derneği rozeti verildi.Rozeti Çetin Doğan’a eşi Nilgün Doğan Taktı.

Komutanımızın emrindeyiz

Yapılan ziyarette konuşan ADD Bodrum başkanı Ümit Baltutan Komutanımızın tahliye sevincini paylaşmak için geldik paşamızın halini hatırını sorduk şeklinde konuşarak ”Paşamız artık Bodrum’da ikamet ediyor. Komutanımızı ziyaret etmek tahliye sevincini paylaşmak, bu önemli günde Atatürk’ün liderliğini anmak,onun ideallerini ve mücadelesini hatırlamak ve komutanlarımızın ülkemize verdiği emek açısından büyük bir anlam taşıyor. Biz komutanlarımızın emrindeyiz, onların askerleriyiz. Biz aynı zamanda ADD olarak da komutanlarımızın emrindeyiz, onların askerleriyiz. Bu anlamda 19 Mayıs bizim için çok önemli bir gün. 19 Mayıs kurtuluş savaşının başladığı gün.Genel başkanımız Hüsnü Bozkurt’un selamlarıyla geldik”. İfadelerini kullandı.

Bu ziyaret çok anlamlı

İzmir 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nden tahliye edilen ve Bodrum’daki evine gelen Çetin Doğan “Son 15 yılımın yarısını hapishanede, yarısını da davalarla boğuşarak geçirdim. Türkiye’de adalet yerine oturmadıkça hiçbir şey, hiçbir konum düzelmez. Adalet hepimiz için lazım, gerekli olan bir şey. Umarım bundan sonra bu tür olaylar ve keyfi tutuklamalar son olur” İfadelini kullanan Çetin Doğan Atatürkçü Düşünce Derneği ziyaretinin çok anlamlı ve ayrıcalıklı bir konu olduğunu ifade etti.

Herşeyden önce Bodrum’da olmanın mutluluğunu yaşadığını söyleyen Çetin Doğan, burası Dalaman çayıyla Menderes nehri arasında kalan Karya medeniyetinin yaşadığı topraklar. Burası vatanın çok önemli bölgelerinden biri. Ben arkolojiye meraklıyım. Neden meraklıyım? İnsan ömrünü uzatmak mümkün değildir ama geriye doğru baktığımda burada yaşayan medeniyetlerin yaşamlarına baktığımda o dönemlerle birlikte hayatımı zenginleştiriyorum. Bodrum’u seviyorum.

19 Mayıs’ta Atatürk Samsuna aslında 9.ordu Müfettişi olarak padişah tarafından görevlendirilmiş ve Anadolu’daki direniş hareketlerini organize etmek için Samsun’a gönderilmiştir. Bandırma vapuru Atatürk ve beraberindeki heyet 16 Mayıs 1919 da İstanbul’dan çıkarak 19 Mayıs 1919 da Samsun’a ulaşmıştır. Samsun’a çıkış Türk milletinin bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin başlangıcı ve Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş sürecinin ilk adımıdır. Bu olay Türk Milletinin bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin sembolü olmuş ve 19 Mayıs Atatürkü anma,gençlik ve spor bayramı olarak kutlanıyor.

Add başkanı Ümit Baltutan’ın ADD Genel Başkanı Hüsnü Bozkurt’un selamlarını getirdik sözlerinden sonra konuşmasına şu şekilde devam etti:

Sayın Hüsnü Bozkurt dönemini biliyorum.Atatürkçü Düşünce Derneğinin başına geldikten sonra çok güzel şeyler yaptı. Ben dört duvar arasında yalnız yaşarken mesajlarını okuyordum. Başta Atatürkçü Düşünce Derneği olmak üzere bir çok vatansever insanın desteğinden güç alarak inatla hayatta kalmayı ve yaşananların geleceğe olan inancımı hiçbir zaman kaybetmedim, bu günlere geldim. Bundan sonra da bu inançla yaşamaya devam edeceğim, şeklinde konuştu.

Nilgün Doğan ‘Sağlığı gitti’

Çetin Doğan’ın eşi Nilgün Doğan ise buruk bir sevinç yaşadığını belirterek “Bana herkes telefon açıyor, görünce ‘Gözünüz aydın olsun’ diyorlar ama çok geç gelmiş bir göz aydın. Bir sürü generali haksız, hukuksuz yere içeriye attılar. Eşim yürürken mutlaka yanında birisinin yardımını almak durumunda, sağlığı tamamen elinden gitti” ifadelerini kullandı.

Emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın eşi Nilgün Doğan, “Son 45 günlük süreçte, ceza infaz kurumundaki tutulma koşullarının olumsuz etkisi nedeniyle sağlığının tamamıyla bozulduğu, yapılan tetkiklerle bir kez daha ortaya çıkmıştır” “84 yaşındaki eşim Çetin Doğan’ın yaşam hakkının temini için, ayrımcı bir muameleye maruz bırakılmadan, kendisiyle aynı durumda olan kişilere tanınan, ancak kendisi için bir senedir bekletilen Anayasal sürecin (m.104/16, sürekli hastalık, sakatlık ve kocama sebebi ile cezanın kaldırılması) tamamlanmasını talep etmek amacıyla basın açıklaması yapmıştı.

Cezaları kaldırılan dönemin Genelkurmay Harekat Başkanı emekli Orgeneral Çetin Doğan (84) ile Emekli Org. Fevzi Türkeri (82), Emekli Korgeneral Yıldırım Türker (82), Emekli Tümgeneral Cevat Temel Özkaynak (78), emekli orgeneral Çevik Bir (85), Emekli Tümgeneral Erol Özkasnak (77) ve Aydan Erol tahliye oldular. Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet savcıları tarafından 22 Şubat 2010 günü aralarında Çetin Doğan’ın da bulunduğu 49 asker gözaltına alınıp tutuklanmıştı.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu