Anasayfa / FLAŞ HABER / Alp Kırşan, Bodrum Deniz Müzesi etkinliğinde

Alp Kırşan, Bodrum Deniz Müzesi etkinliğinde

Bodrum Deniz Müzesi’ne canlı bağlantıyla katılan Alp Kırşan, tutkusu ve ileri düzeyde hobisi olan balıkçılıkla ilgili güzel mesajlar verdi. Yaklaşık 8 senedir Bodrum’da yaşayan Alp Kırşan, Instagram üzerinden Bodrum Deniz Müzesi müdürüyle canlı yayında amatör olta balıkçılığıyla ilgili bilgiler verdi, başından geçen bazı ilginç ve heyecan dolu maceraları anlattı.

Alp Kırşan, amatör anlamda yaptığı olta balıkçılığında tüm avcılık etik kurallarına uyulması gerektiğini sık sık vurguladı. Deniz yaşamının bir tutku olduğunu, balıkçılığın herkesin mutlaka denemesi gereken bir aktivite olduğunu söyleyerek, iki çocuğunu da ileride balıkçılıkla tanıştırmak istediğini sözlerine ekledi.
Alp Kırşan, “Bodrumlu yerel balıkçıların hepsiyle görüşüyorum, ortak dili konuştuğumuz için hep iletişimdeyiz, gün içinde nerede ne çıkıyor diye hep konuşuyoruz. Aynı zamanda Oltacı Çocuk diye bir hesabım da var, orada Türkiye’nin neresinde hangi balık var diye bana haber veriyorlar, güzel bir ağımız var” dedi. Bodrum’un balık popülasyonuyla ilgili, Güllük Körfezi’nin insanlara balıkçılıkla ilgili ekmek kazandıran bir yer olduğunu, geçimi balık olanlarınsa kısmetini Bodrum’un illa ki verdiğini, arayan ve zaman geçirene her zaman balık olduğunu sözlerine ekledi.
İzleyicilerden gelen Survivor’a katılıp katılmayacağıyla ilgili sorulara ise, ailesine daha çok vakit ayırmak istediği için devam etmeme kararı aldığını, ve Acun Ilıcalı’nın bunu olumlu karşıladığını belirterek açıklama getirdi.
Balık avcılığında belirlenen kurallara uyulması gerektiğini, ekosisteme zarar vermeyecek şeklide bilimsel temellenen bir süreci takip ederek avcılık yapılması gerektiğinin üstünde durdu. “Örneğin şu an erkek orkinos geldi Türkiye’ye ve çiftleşme dönemleri, büyümeleri gerekiyor, bu nedenle avcılık kesinlikle yasak. Ekosisteme zarar vermeden tüm bunlara dikkat etmek balık popülasyonunu da arttırır. Bodrum geçiş noktası, orkinos, Laos, köpekbalıkları ve birçok tür burada bulunuyor” dedi.
Alp Kırşan, balık avcılığı tutkusuyla ilgili “Balık için çok mesai yapman lazım, sabırlı olman lazım, acaip bir öğreti, büyük bir hastalık. Dominique’de, Filipinler’de, Hong Kong’da ve daha birçok ülkede denize çıktım. Öyle bir hastalık ki, bu hastalığın çocuklarıma da bulaşmasın istiyorum, bu yüzden tekne işine girdim. İki çeşit tekne üretiyorum. Yazın ortasında suya inmiş olacaklar, takipçilerimle de paylaşacağım. Yani çocuklarım da benim gibi denizle uğraşsın, tekne yapan babaları olsun”dedi.
Tekne piyasasını çok iyi bildiğini, araştırdığını ve talebin fazla olmasıyla doğru orantılı, insanlara doğru tekneleri yapmak için tekne satışı yapacağını duyurdu. Bodrum’da tekne yapımcılığının, özellikle de büyük ahşap tekne yapımının ileri seviyede olduğunu vurguladı. Bodrum tekne yapımı tarihçesini iyi bildiğini ve Bodrum Deniz Müzesi’nde bulunan, içlerinde balıkçı teknelerinin de bulunduğu özel Koleksiyonu pandemi dönemi sona erdikten sonra ziyarete geleceğini de sözlerine ekledi.
Balık çiftlikleriyle ilgili, çevreci bir insan olduğunu, fakat o sektörden ekmek yiyen insanları da düşünmek gerektiğini, turnuvaların düzenlendiğini, turizm sezonu dışında kalan zamanlarda otel konaklamalarında artışın turizmi desteklediği gibi gerçekleri göz ardı etmemek gerektiğini vurguladı.
Alp Kırşan, son sözlerinde “Zor zamanlardan geçiyoruz, samimiyetimle tanınırım, daha zor zamanlar da geliyor. Bodrum Belediye Başkanı Sayın Ahmet Aras bu konuyla ilgili bir kampanya yapmak istediğinde ben de dahil olmak istediğimi bir yakınım vasıtasıyla kendisine ilettim. Dur kapıları kapatalım dendiğinde zaten içeri 6000 kişi girmişti. Burada yaşayan insanlara saygı duymak lazım, sağlık olanakları belirli bir kapasiteye göredir. Bu dönemde kendimizi sağlıklı tutmak zorundayız, bu işi hafife almamak lazım. En başta büyüklerimize sahip çıkmalıyız, dayanışma içinde olmalıyız, moralimizi yüksek tutmalıyız. Sağlıksız beslenmeden, abur cuburdan, sigaradan ve alkolden bir süreliğine uzaklaşmak lazım” dedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Bodrum’a iki yeni DoubleTree by Hilton Oteli

DoubleTree by Hilton Bodrum’daki iki otelin yönetimini devraldı 1955 yılından bu yana ...