Anasayfa / KÖŞE YAZARLARIMIZ tüm yazılar için fotografa tıklayınız / ALİ DİZDAR / ALİ DİZDAR’IN YAZISI, ŞAŞIRMAK LÜKS OLDU…

ALİ DİZDAR’IN YAZISI, ŞAŞIRMAK LÜKS OLDU…

ŞAŞIRMAK LÜKS OLDU…

 

Eskiden 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde doğayı ve yaşam alanlarını korumaya çalışan örgütler farkındalık yaratmaya çalışır, yaptıkları eylemlerle doğaya ve yaşam alanlarına yapılan hayasızca saldırıları afişe eder kamuoyunun dikkatini çekmeye çalışırlardı. Basın da onların peşinde koşar neredeyse tüm basın haberini yapardı.

 

 

 

 

 

 

Bu yıl “Dünya Çevre Günü” etkinliği olarak belediyemiz bir dizi etkinlik düzenlemiş, denizden atık toplamışlar müzik dinletileri ve folklor ekipleri gösterisinde eğlenmişler, öğrenciler stantlarında su tasarrufu ve geri dönüşüm projelerini sergilemişler yani kısaca çevremizi temiz tutalım demeye getirmişler. Bu tür etkinliklerin devamlı yapılması lazım belki de her ay, farklı farklı versiyonlarıyla vatandaşın git gide yok olan çevreye duyarlığını arttırmamız lazım. 

 

Ancak 5 Haziran Dünya Çevre Günü biraz katledilerek biraz da sulandırarak bu kadar dar bir çerçevede festival havasında oleeey naraları ile kutlama yaparak anlatılmaz.

 

(https://bodrum.bel.tr/haber.php?id=8999)

 

Basınımız da pek ilgilenmemiş olacak ki çoğu yerel basın sitelerinde yayınlanmadı.

 

Şaşırdık mı? Yooooo…

 

Bodrum Ticaret Odası Başkanı fırsatı değerlendirip farkındalık yaratmış. 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle çevre duyarlılığına atfen bir ikaz, dikkat çekme ve uyarı mesajı yayınladı.

 

“Üyelerimizin de çevre koruma konusunda bilinç ve farkındalıkla hareket etmesi en önemli tavsiyemizdir.” Ve daha birçok söylemle…

 

Mesajını hayretle ve hasretle okudum. Aslında çevre örgütlerinin etkinlik yapması gerektiği bu önemli günde BODTO Başkanı fark yaratmış oldu. Bir zamanlar kamu malını işgali nedeniyle gelen yüksek Ecri-misil cezalarından ötürü dert yanan esnafın sözcülüğünü üslendiği…..“Bu rakamları ödemek mümkün değil. Yarın acil olarak Kaymakam ve Mal Müdürlüğü yetkilileri ile görüşeceğiz. Ödenmesi mümkün olmayan bu rakamların makul vicdana ve mantığa uygun seviyelere indirilmesini isteyeceğiz” …. Demecini de hatırladığım için bu değişim pek şaşırtıcı oldu, hoşuma gitti doğrusu. Meğer şaşırmak ne hoş bir duyguymuş.

 

(https://www.bodrumguncelhaber.com/dunya-cevre-gunu-cagrisi/)

 

(https://www.haberler.com/guncel/bodrum-da-turizmciye-ecrimisil-soku-5595393-haberi/)

 

Bir zamanlar Başbakan namzedi Tansu Çiller seçim propagandası olarak herkese iki anahtar vaat etmişti, biri ev biri de araba anahtarı.  Ve millet inandı ve oyunu verdi. O yüzden tercihlerimize şaşırmamamız lazım.

 

Demirel’den beri temel atma törenleri yapıp öylece bıraktığımız çok fabrika ve tesis olmuştur, oy devşirme yarışları. Günümüzde bir tık daha ileri gidilip olur olmaz her şeyin açılışını yapar olduk. İlçeye konulan banka ATM sinden tutun umumi tuvalete kadar her şey.

 

Şimdi de yeni trend yüksekten uçmak, salla yavrum salla isteyen yesin yemeyen gargara yapsın.

 

Bodrum’un altyapı sorunu halloldu demeçleri. Biz inanmadık da kendileri inandı mı acaba?

 

Tarih; 2019… Başkan GÜRÜN; Önümüzdeki 5 yılda arıtma tesisi, kanalizasyon, yağmursuyu ve içme suyu hat projeleri ile gözbebeğimiz Bodrum’un alt yapı sorunlarını çözeceğiz ve doğasını koruyan, huzurlu, Muğla’ya yakışan bir kent yaratacağız” dedi. 

Tarih 23 Haziran 2021; Duvar Gazetesinde Manşet;

 

“Bodrum’un kronikleşen sorunu: İnsanlar lağım içinde yüzüyor”

 

Tarih; Haziran 2022, bir kaptan arkadaşım beni Limana davet etti…

 

“Gel bir gör limanı leş leş, lağım mı akıyor nedir kakalar yüzüyor leş kokuyor”.

 

19 Mayıs 2022 …..“Başkan Gürün Bodrum’un En Az 30 Yıllık Altyapı İhtiyacını Ortadan Kaldırıyoruz” demiş.

 

(https://www.hha.com.tr/mugla-buyuksehir-belediye-baskani-dr-osman-gurun-bodrum-muhtarlariyla-bir-araya-geldi/9749/)

 

Bodrumlulara bir sorun bakalım alt yapı sorununuz yavaş da olsa çözülüyor mu diye?

Hadi diyelim hallettin 30 yıl sonra yeniden mi kazacağız Bodrum’u. Bodrum’un ne kadar çabuk büyüdüğünü göremiyorsanız ???… 20 yıllık yapı planlamasını ve nüfus projeksiyonunu 3 yılda tüketen bir Bodrum var elinizde. Patlamaya hazır bomba gibi. Alt yapıyı üst yapıya yeterli hale getirme girişiminiz her zaman geride kalacak. Asıl marifet üst yapı büyümesini frenlemek.

 

Kanalizasyon şebekesi ve su hattı kazıları hiç bitmiyor. İnşaatlar şehri görünümünden bir türlü kurtulamadık. 50 yıldır kazılıyor bu yollar. Hele kaldırım yenileme alışkanlığımız akıllara zarar. 

2019 HABERİ ….. “Bodrum’da 5 yılda su borusu 1.300 kez patlamış” şimdi kim bilir kaç bine ulaştı. Önümüzdeki yıllarda bu boruların değiştirilme serüveni başlayacak. O borular döşenirken köstebek yuvasına dönmüştü Bodrum yine aynı çile. 

Bodrum’un altyapı sorununu hallediyoruz müjdesini verirken imzaladığınız bir Protokolden bahsediyorsunuz, Torba, Kızılağaç, Yalıçiftlik atık su sorununu çözecektiniz. Çözemediğiniz gibi kazdığınız yollarda bir yıldan uzun bir süre çile çektik, yolumuzu berbat etmekle yetindiniz, hala düzeltmiş değilsiniz yarım yamalak yamalarla hala yolumuz kötü durumda. “Bizde kabahat yok Bakanlık suçlu” demeyin protokolü siz imzaladınız bizim haberimiz yok, neye imza koydunuz bilmiyoruz.

 

İmza koyduğunuz bu protokolle yapmak istediğiniz, yeni Bodrum otogarı kadar saçma bir projedir. 

 

Bir örnek vereyim….. Yalıçiftlik meskenlerinden ya da Yalıda bulunan otellerden mesela KEMPİNSKİ otelden aldığınız sıvı atığı 15-20 kilometre gezdirip çeşitli pompa istasyonları marifetiyle dağlardan aşırtıp tonlarca para harcayıp İÇMELER atık su arıtma tesisine götüreceksiniz üstelik Kızılağaç ve Torba atık suyunu da ekleyerek. Sonra bu atığı kısmi olarak arıtıp KEMPİNSKi otelin yaklaşık 7 km.  yakınına boşaltacaksınız yani KARAADA boğazına. Karaada boğazında akıntı Kempinski otele doğrudur. Yani akıntı da aldığı atık artığını Kempinski otelin bulunduğu GERENKUYU koyuna iteleyecek! Yaptığınız iş bu.

 

 

Torba, Kızılağaç ve Yalıçiflik atık suyunu neden götürüp Bodrum koyuna boca ediyorsunuz. Yarımadanın en yoğun nüfusunun denize girdiği, Ege Denizinin en çok tekne barındıran, en çok tekne sirkülasyonuna sahip, temiz olması ile ünlenen, temiz olması gereken ve Dünyanın En Ünlü Koyları listesinde yerini alan bir koya. Bu koya ne gareziniz var. Bu koy niye diğer koyların yükünü üstlensin ki?

 

Torba’nın pisliğini arıtır, arıttığınız suyu Torbanın açık denizine bırakırsınız. Eğer arıtma istasyonlarında atıklar çok iyi arıtılıyor ise Torba’nın atığını Torba’nın denizine deşarj etmekte bir sakınca yok demektir. Yok arıtmalarda atıklar arıtılmıyor da siz Torba’yı kirletmemeyi amaç edindiyseniz. Kusura bakmayın herkes kendi bokunda yüzsün.

 

Üstelik İçmeler atık su deşarj noktasının akıntı yönüne 500 metre mesafeye, halka hizmet naraları ata ata Turizm Bakanlığı Taşburnu Plaj Tesisi yapıldı. Aynı yönde 1 km ilerisinde iki büyük otel var, 3,5 km ilerisinde Tavşan Burnu’na dev bir otel tesisi yapılmakta. Gerenkuyu sahili 7 km uzaklıkta ve Yalıçiftlik sahilindeki otelleri saymama gerek yok. Bu proje Torba’daki otelleri kayırma projesi olmuyor mu?

 

 

Yıllarca bas bas bağırdık alt yapıyı tamamlamadan üst yapıya yenilerini eklemeyin diye. Siz alt yapıda kaplumbağa hızında ilerlerken üst yapıda millet jet hızıyla ilerliyor yetişmeniz mümkün değil.

 

Yapılacak şey basit, merkezi hükümetle anlaşıp 2 yıllığına inşaat yasağı getirin ya da 3 yıllığına, ne kadar gerekiyorsa, alt yapıyı yeterli hale getirene kadar. Ondan sonra çözün develeri.

 

Alt yapıyı hızla tamamlamak için önceleri turizme ara vermek gerekir düşüncesindeydim ancak artık ona da gerek kalmadı çünkü Bodrum turizm şeklini seçmiş oldu. YAZLIKÇILAR TURİZMİ. Cefakardırlar, her türlü eziyete katlanırlar, yeter ki sonrasında rahata ereceklerine inansınlar.

 

Bodrum da otel yatak sayımız 100 bin yazlıkçı sayımız 500 bin. Yıllardır yazlıkçılar gelmezse esnaf aç kalacak yaz sezonları yaşıyoruz. Yaz aylarına rastlayan bayramlar olmasaydı yaz sezonunu zararla kapatacak çok esnaf olurdu.  Günümüz piyasasına baktığımızda, marketlerde, AVM mağazalarında alışveriş yapan, kafelerini restoranlarını dolduran, ikinci plana attığınız, alt yapı eksikliği nedeniyle hizmet götüremediğiniz YAZLIKÇILAR…

 

Gelmesi için yırtındığınız ve gelmeyen 100 bin otel müşterisi için kıyıları işgal ediyor, otellere özel plajlar icat ediyorsunuz ve diğer insanlara denize girecek yer bırakmıyorsunuz. Asıl Bodrum’un kazanç kapısı 500 bin yazlıkçıya ve 200 bin yerleşik yaşayanına işkence ediyorsunuz. Ve yine eninde sonunda parayı onlardan kazanıyorsunuz.

 

Evde dolap yiyecekle dolu siz gidip çöp konteynerini karıştırıyorsunuz.

 

Bir gün turizm yapmayı öğrenirsiniz de bizi de şaşırtırsınız inşallah.

 

Sık sık şaşırmanız dileklerimle. Saygılar sunarım Ali Dizdar

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Bu Haberi Kaçırmayın

ALİ DİZDAR’IN YAZISI, HABERİNDE Mİ?

HABERİNDE Mİ? Çocuklarım büyürken konuşmayı ilerletme aşamalarında “Duydun mu? Haberin var mı? ...