Anasayfa / KÖŞE YAZARLARIMIZ tüm yazılar için fotografa tıklayınız / ALİ DİZDAR / ALİ DİZDAR’IN YAZISI DUYANLAR DUYMAYANLARA ANLATSIN

ALİ DİZDAR’IN YAZISI DUYANLAR DUYMAYANLARA ANLATSIN

DUYANLAR DUYMAYANLARA ANLATSIN

Bizim jenerasyonda çok söylene gelmiş klişelerden biridir “Duyanlar Duymayanlara Anlatsın” Sokak duyurucuları (TELLAL’lar) ” Duyduk Duymadık Demeyin ” diye başlarlardı duyurularına. Cep telefonu yok, belediye anons devresi yok, mutluyduk, şimdide mutluyuz facebook var tüm haberleri alıyoruz.

Sıradaki yazı konum kıyılarımız ve plajların ağlanılası halleriydi, Korona gündemi kapınca erteledim her şey gibi. Fecebook ta Koray Erel arkadaşımızın bir paylaşısı çok dikkatimi çekti virüs ile bakterinin basit anlatımı, günün önemine ait aydınlatıcı bir bilgi, duyanlar duymayanlara anlatsın diye konuyu köşeme taşıma gereğini duydum. Elbette ben konunun uzmanı değilim, bırakalım uzmanı anlatsın diyecek olsam çok bekleriz ben de uzmanı google amcaya sordum. Elçiye zeval olmaz deyip kelleyi kurtarıyorum. 

VİRÜS ile BAKTERİ arasındaki fark ve savunma yöntemi.

VİRÜSLER

Çok küçüktür ve kendi metabolizmaları yoktur. Bu nedenle kendi başlarına üreme yetenekleri yoktur. İçlerine girdikleri hücreleri zorlayarak, adeta, yeni virüs üretmek için kullanırlar. Sonrasında da, konak hücreyi imha ederek hastanın vücudunda hızla çoğalmaya devam ederler. Antibiyotik ilaçlar virüslere zarar vermez.

Virüslerin neden olduğu bazı hastalıklar: Soğuk algınlığı, Akut bronşit, Larenjit ve Otitin birçok türü (gırtlak ve kulak iltihapları), Kızamık, Kızamıkcık, Viral Hepatit, AİDS

BAKTERİLER

Tek başına bir hücreden oluşan, yaşayan küçük bir organizmadır ve insan vücudu, hava, su, toprak ve bunun gibi herhangi bir ortamda kendi kendine hayatta kalabilir. Çok hızlı üreyebilirler. Antibiyotikler, bakterilerin çoğalmasını engeller. Bakterilerin yararlı olanları da vardır. Bakterilerin neden olduğu bazı hastalıklar: Pnömoni, Bakteriyal menenjit, Yara enfeksiyonları, Larenjit ve otitin bazı türleri.

 

Bakteriye antibiyotik ile zarar verebilirsiniz ama Virüse antibiyotik ile zarar veremezsiniz.

Bakteriler canlıdır, virüs canlı değildir ancak ölü de değildir uygun koşullarda canlanabilen bir varlıktır.

Bunu basite indirgeyerek anlatırsak:

Bakteri “FARE” olsun, Virüs de “YUMURTA”

Fare canlıdır yumurta canlı değildir ancak döllenmiş ise uygun sıcaklıkta ve sürede civcive dönüşür yani canlı olur.

Antibiyotiği zehir olarak düşünelim, fareyi zehirleyerek öldürebilirsiniz ancak yumurtaya ne kadar zehir dökerseniz dökün etkisi olmaz. Üstelik çevreye zehir saçmış olursunuz, size yardım eden ve bağışıklık sisteminizi güçlendiren yararlı bakterileri de öldürürsünüz.

Fareyi bir kutuya hapsedip aç susuz bırakırsanız ölür ancak yumurtayı bir kutuya kapatırsanız haftalarca bozulmadan durabilir.

Yani bağışıklık sisteminiz güçlüyse belli bir süre sonra bakteriler kendiliğinden ölecektir ancak virüsler her şeyin içinde veya üzerinde uzun süre yumurta gibi bekleyebilir. Vücudunuza girdiği andan itibaren 4-14 gün içinde canlanır.

İşte işin püf noktası, virüsü vücudumuza sokmayacağız. Virüsün vücuda gireceği en uygun yol eller.

Bilmem hatırlar mısınız bir diş macunu reklamı vardı, iki kap sirke içerisine iki yumurta koyuyorlardı ve yumurtalardan birisini reklamı yapılan diş macununu ile fırçalıyorlardı, diş macunu ile fırçalanan yumurta kabuğu sert kalıyor diğer yumurta kabuğu naylon gibi yumuşuyordu.

İşte bu deneydeki sirke yumurtanın kabuğundaki kalsiyumu çözüyor. Bizim elimizdeki virüsün kabuğunu da sirke yerine sabun çözüyor.

Sabun virüsün kabuğunu eritiyor ve kabuğu eriyen virüs ölüyor. Sabunun kabuğu eritebilmesi için en az 1 dakika kabukla temas halinde olması gerekiyor. Süreyi tamamlamak için kendi adınız ile birlikte “iyiki doğdun” şarkısının tamamını söyleyince işlem tamam. Sıvı sabun ile süre daha uzun olduğundan tavsiye katı sabun.

Bu eve kapandığımız günlerde “İYİKİ DOĞDUN” şarkısını eşinize ithafen de söylerseniz ekstra bakım alabilirsiniz.

Gelelim alkol konusuna; alkol de kabuğu çözündürüyor ama sabundan farklı olarak o boş kabuktan kurtulamıyorsunuz elinize yapışık halde kalıyor. Evet zararsız ancak elinizde virüs kabuklarıyla dolaşmak istemezsiniz, elinizi yıkayıp kabuktan tamamen kurtulmalısınız. Alkolle ellerinizdeki virüsü öldürdünüz ilk fırsatta elinizi sabunla yıkayın ki su ve sabun kalıntıları da temizlesin.

Önemli gördüğüm için virüsle bakteri farkını örnekleyerek anlatmak istedim. Çocuklarınıza ya da anlamakta direnenlere bu şekilde örneklemek, ellerinizi yıkayın dediğinizde gereği anlaşılabilsin.

Ne demiştik DUYANLAR DUYMAYANLARA ANLATSIN,

Bu paylaşımından ötürü Koray EREL’e teşekkür ederim.

EVDE KALIN sağlıklı kalın saygılarımla Ali Dizdar 24 Mart 2020

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlginizi Çekebilir

Ali Dizdar’ın yazısı; Cennet ve Cinnet

Mavi Yolculuğun ilk kaptanlarını saygıyla anıyorum, 1965-70 arası başladıkları bu işe ivme ...