ALİ DİZDAR’IN SUNUMU: SON MODA UYGULAMALAR

Önce bir MERHABA diyelim, Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı’yı yad ederek. Rahmetliyi anarken utanıyorum şu geldiğimiz durumu düşünerek, böyle olacağını bileydi turizmi bize tavsiye edermiydi acaba?

SON MODA ; KIYILARI AÇIK ARTTIRMAYLA 30 YILLIĞINA KİRALAMA……

Özgürlüğümüz kanunlarla sınırlandırılmıştır. Bu konudaki kanunları hatırlayalım ve hatırlatalım. Anayasa, Kıyı Kanunu ve kıyı tanımlarının maddelerini yazımın altına iliştirdim ki daha önce okumamış ya da hatırlamak isteyenler bir göz gezdirsin.

Anayasamızın 43. maddesi ile Kıyı Kanunu 5. ve 6. maddeleri ile kıyı çizgisi, kıyı kenar cizgisi, kıyı, sahil şeridi tanımlarını özetlersek…;

Deniz suyunun değdiği yerden kumsalın bittiği yere kadar olan kesime KIYI diyoruz ve bu halkın eşit ve serbest kullanımına ayrılmıştır. Kara yönünde buradan sonraki 50 metrede yapılacak şeyler halkın kullanımı yararına ve bir sonraki 50 metrede de yapılacaklar bellidir ve halkın kullanımına açıktır.

Kanunlar böyle diyor, kıyıları açık arttırmayla kiraya verebilirsin demiyor. Bunu neye dayanarak yapıyorlar bilmiyorum ancak Mal Müdürlüğü’nün bunu yapmaya hakkı yok. Anayasaya aykırı. Yapsa bile sahiller halkın kullanımına kapatılamaz birilerinin menfaatleri doğrultusunda da kısıtlanamaz.

Bu Kanunlar çerçevesinde Yarımadamıza baktığınızda kıyılarda yapılanların çoğunluğu yasaya aykırıdır. Hepsi de deseniz olur. Yönetimlerimizden bunları en aza indirme gayreti göstermelerini bekliyoruz. Yeni sorunlar eklemekten vazgeçin.

Denetimsizlik ve yasaya uymazlıklardan ötürü neredeyse yarımada kıyılarımızın tamamı ya işgal edilmiş ya da tahrip edilmiş durumda. Birkaç örnek göstereyim hepsini buraya sığdıramayız. Kitap haline getirmek lazım kocaman kalın bir kitap olurdu.

Hem kişilerden hem de yönetimlerden kanunlara saygılı olmalarını istemek lüx yaşam istemine mi giriyor? Sürekli kendi ayağına sıkan ya da oturduğu dalı kesen adam tanımına girmekte diretiyoruz.

Bakir ve korunan bir alana bir tesis nasıl yapılıyor görelim. Bahse konu alan Torba Demir Koyunun batı yönünde hemen bitimindeki KIZIL BURUN mevkii.

Aşağıdaki fotoğraflar ; şu anda otel tesisi yapılmakta olan alanın 2009 uydu görüntüsü;

Alan temiz müdehale yok çünkü imar yok, 2 Derece Doğal Sit ve 1.derece arkeolojik site komşu.

Aşağıdaki fotoğraflar; şu anda otel tesisi yapılmakta olan alanın 2013 uydu görüntüsü;

Aaaaa! alana yol gelmiş…Çünkü bu alana yeni imar planı yapılmış ve otel yapılacak alan turizm tesis alanı ilan edilmiş. Haydi bismillah.

 

Aşağıdaki fotoğraflar; şu anda otel tesisi yapılmakta olan alanın 2017 uydu görüntüsü;

Artık otel inşaatine başlanmış reklamı yapılmakta, ancak hala sıkıntılar mevcut 2.derece doğal sit meselesi can sıkıcı. Birşey daha olması gerekir. Bodrum Doğal Sit Alanları değişikliği haritasında o da hallediliyor 3. derece doğal sit özelliğine eşdeğer, turizm tesislerine olanak sağlayan “Sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı” kapsamına alınarak. Sen sağ ben selamet yolumuza devam ediyoruz.

Bizim çilemiz asıl bundan sonra başlıyacak. Bodrum Yarımadası Kuzey kıyılarında elimizde kalan, bakir, teknelerle serbestçe girbildiğimiz 2 koy var 1.si oteller tepesine çökmüş eli kulağında işgal edilecek diye beklediğimiz CENNET KOY ve yukarıda bahsettiğim inşaati başlayan otele komşu KIZIL BURUN altındaki halk dilinde KIZIL KIYI tabir edilen küçük koy. Hem denizi güzel hem de kuzey rüzgarlarına korunaklı.

Bu otel bitince, sahile inecek yani bu koya inecek, koya iskele ya da güneşlenme platformu yapacak, denize; burundan buruna mantar çit çekerek, dışarıdan girişi engelleyecek. Bizler de bakıp kalacağız, kah iç geçirerek, kah dileklerde bulunarak. Kehanette mi bulunuyorum hayır Yarımada da heryer söylediğim gibi de ordan biliyorum. Kıyıları kiralama modası gereği bu kıyıyı da ihaleye çıkarırlarsa şaşmam. Kıyı Kanunu umurlarında değil.

Halkın kullanabildiği, büyük küçük teknelerle gidip rahatça deniz girebildiği, hatta günlük turların uğrak yaptığı elde kalan son koycuk da gidiyor. Yapılacak otele bilmem kaç milyon dolar harcanmış üstelik ödül almış olması halkı ilgilendiren ya da gururlanacağı birşey değil tam tersine üzüleceği canının yanacağı bir şey. Elinde son kalan hakkınıda gasp ediyorsunuz.

 

Bİr başka dert ÇETİRGE BURNU; Kıyıyı takiben Gündoğan’dan Türkbükü yönüne giderken kaya oluşumları ile ünlü bir küçük yarımada. Bir şirket imar yolu yapacağım ayağına inşaat izni olmadan yarımadayı hallaç pamuğu gibi attı. Kıyı oluşumlarını yok etti, kıyıya dolgu yaptı. Konu kamuoyunda epeyce yankılandı üstelik yargıya da aksetti. Haydi hayırlısı diyoruz da amcalar çalışmaya devam ediyor.

 

 

 

 

  kıyı tesisleri; Gündoğan Koyunun yerleşim yerinde bir otel Kıyı’ya kendi kafasına göre tesis ve iskele kondurdu, yıllarca da işletti. Kıyı Kanununa aykırı. Yargıya başvuruldu. Yargı kararını verdi. Tesisler Yasal değildir kaldırılmalıdır. 2 Yıldır bekliyoruz.

 

 

 

 

Yarımadamız kıyılarında KIYI KANUNU’na aykırı tesisleşen işletmelerin ve yine KIYI KANUNU’na aykırı olarak sürdürdükleri işgaller Maliye’nin ECRİMİSİL’i; işgalin kira bedeli gibi algılattığı yanlış uygulamayla kıyıların halkın kullanımına yasaklattırdığı durumu fotoğraflarla göstereyim ki “bu vahim tabloya yenilerini eklemeyin artık” çığlıkları anlaşılır olsun.

Kıyıyı kime kapattığını bilmeyen bir yönetim var, Bodrum’un nüfusu 500 bine dayandığı hatta geçtiği zamanlar nüfusun %80 – 90’ı turist. Yani turistler arasında tercih mi yapıyoruz, “bu yabancı turist”, “bu yerli turist”, “bu bizim otelin turisti”, “hangisinin parası bolsa o gelsin” mi diyoruz. Hatta “bu Bodrumun yerlisi bu kıyıya bile yaklaşmasın”, “denizin kıyısına otel yapmışım elbette kıyının haracını yiyeceğim” diyenleri ödüllendirmeye devam mı edeceksiniz.

Bu fotoğrafları daha öncelerde de yayınladım hava fotoğraflarının yenisini elde edemediğim için 2008 çekimleridir. Şu anki durum daha kötü. Bazı hava fotoğraflarını koyamadım, şu anki halinin yanında masum kalıyor. Henüz 9 yıl öncesi, boğazımıza kadar battık diye hayıflanıp dövündüğümüz günleri arar durumdayız.

Sağlıcakla kalın, Saygılarımla

 

 

 

 

 

Anayasasının 43. maddesi

Kıyılar, devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Deniz, göl ve akarsu kıyılarıyla, deniz ve göllerin kıyılarını çevreleyen sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilir. Kıyılarla sahil şeritlerinin, kullanılış amaçlarına göre derinliği ve kişilerin bu yerlerden yararlanma imkan ve şartları kanunla düzenlenir.

Bu hüküm çerçevesinde Kıyı Kanunu maddeleri teşkil edilmiştir.

Kıyı Kanunu Madde 5 – Kıyılar, Devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Kıyılar, herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açıktır, Kıyı ve sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilir. Kıyıda ve sahil şeridinde planlama ve uygulama yapılabilmesi için kıyı kenar çizgisinin tespiti zorunludur.

Kıyı Kanunu Madde 6 – Kıyı, herkesin eşitlik ve serbestlikle yararlanmasına açık olup, buralarda hiçbir yapı yapılamaz; duvar, çit, parmaklık, telörgü, hendek, kazık ve benzeri engeller oluşturulamaz. Kıyılarda, kıyıyı değiştirecek boyutta kazı yapılamaz; kum, çakıl vesaire alınamaz veya çekilemez. Kıyılara moloz, toprak, curuf, çöp gibi kirletici etkisi olan atık ve artıklar dökülemez.

Kıyıda, uygulama imar planı kararı ile;

  1. İskele, liman, barınak, yanaşma yeri, rıhtım, dalgakıran, köprü, menfez, istinat duvarı, fener, çekek yeri, kayıkhane, tuzla, dalyan, tasfiye ve pompaj istasyonları gibi, kıyının kamu yararına kullanımı ve kıyıyı korumak amacına yönelik alt yapı ve tesisler, Sahil Güvenlik Komutanlığının faaliyetlerinin özelliği gereği kıyıdan başka yerde yapılması mümkün olmayan Sahil Güvenlik Komutanlığı bağlısı gemi/bot karakolları ve destek

birimi binaları yapılabilir.

 

Kıyı Çizgisi: Deniz, göl ve akarsularda, suyun taşkın durumları dışında kara parçasına değdiği noktaların birleşmesinden oluşan meteorolojik olaylara göre değişen doğal çizgidir.

Kıyı Kenar Çizgisi: Deniz, tabii ve suni göl ve akarsuların, alçak basık kıyı özelliği gösteren kesimlerinde kıyı çizgisinden sonra kara yönünde su hareketlerinin oluşturduğu kumsal ve kıyı kumullarından oluşan kumluk, çakıllık, kayalık, taşlık, sazlık ve benzeri alanların doğal sınırıdır.

Kıyı: Kıyı çizgisi ile kıyı kenar çizgisi arasında kalan alandır.

Sahil Şeridi: Kıyı kenar çizgisinden itibaren kara yönünde yatay olarak en az 100 metre genişliğindeki alandır.

a-Sahil Şeridinin Birinci Bölümü:  Kıyı kenar çizgisinden itibaren kara yönünde 50 metre genişliğindeki alan olup, sadece açık alanlar, yeşil alan, gezinti alanları, çocuk bahçesi ve rekreaktif kullanımlar ve yaya yolu olarak kullanılabilecek alanlardır.

b-Sahil Şeridinin ikinci Bölümü: Sahil şeridinin birinci bölümünden itibaren, kara yönünde en az 50 metre genişliğindeki alan olup, toplumun yararlanmasına açık, günübirlik turizm yapı ve tesisleri, taşıt yolları, açık otoparklar ve arıtma tesislerinin yapılabileceği alanlardır.

 

***Bir küçük hatırlatma, konu içinde geçen “Rekreaktif Kullanımlar”: Halkın eğlence ve dinlenme gereksinimlerini karşılamaya dönük, açık olarak düzenlenen oturma ve yemek yerleri, yemek pişirme yerleri, çeşmeler, oyun ve açık spor alanları, açık gösteri alanları ve yeşil bitki örtüsü bulunan alanlar olarak tanımlanmıştır. Rekreasyon alanı değildir. Rekreasyon yapılaşmaya izin verir***.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlginizi Çekebilir

ALİ DİZDAR!IN YAZISI: BİR YANGINI SEYREDEN OLMAK

Bağla’ya inen yol kenarında başlayan bu kaçıncı yangın. Her yıl iki-üç kez ...