Anasayfa / KÖŞE YAZARLARIMIZ tüm yazılar için fotografa tıklayınız / ALİ DİZDAR / ALİ DİZDAR YAZDI: GEÇİCİ DOLGU ve LAHANA TURŞUSU

ALİ DİZDAR YAZDI: GEÇİCİ DOLGU ve LAHANA TURŞUSU

Bilirsiniz atasözlerini kullanmakta çok istekliyizdir ancak atasözleri de gündemini kaybetmekte ısrarlılar.
Zararlı olarak farz edilen lahana turşusu yiyen kişi perhiz yapıyorsa, söyle söylenmiş olmalı ki bu özdeyiş ortaya çıkmış “BU NE PERHİZ BU NE LAHANA TURŞUSU”…
Ancak son günlerde televizyonda sağlığımızı dert edenler bol bol lahana turşusu yiyin lahana turşusu tam bir şifa kaynağı deyip durular…
Sağlıklı yaşamak için ne yapmamız gerektiği konusunda aklımızın karıştığı günümüzde Bodrum Kalesinde yapılanların da akıllarımızı karıştırdığı aşikâr. Yapanlar, yaptıranlar ve denetlemesi gerekenler, kim sorumluysa onlar gocunsun ben gördüğümü yazıyorum.
Bodrum Kale Girişine yerleştirilen bilet gişeleri, turnikeler ve x-ray cihazları tam bir rezalet görünümünde. Gerekli mi, gereksiz mi ya da nereye konulmalı konusuna girmiyorum bunu ayrıca tartışabiliriz. Ancak şu andaki yerine yakışmamış.


Estetik, tarihe saygı, görüntü güzelliği, albeni konularında dumura mı uğradınız anlayamadım.
Bu bir geçici dolgu ise katlanılır olabilir. İnşallah öyledir ve kesinlikle öyle olmalıdır.
Geçici dolgu hikâyesi şöyledir; bir zamanlar Akyarlar Burnunda yapılan otel inşaatında deniz kenarına yapılan inşaat hafriyatından devasa dolguya tepki gösterip zamanın Turgutreis Belediyesi Zabıtasına suç duyurusunda bulunduğumuzda ” ENDİŞELENMEYİN GEÇİCİ DOLGU YAPIYORLAR” cevabı almıştık ne kadar sevindik bilemezsiniz.
Kalenin girişinde yapılan bu ucube yapılanmanın geçici dolgu kapsamında olduğunu duyarsak bu sefer gerçekten sevinirim.
Limanda yürüyüş yapanlar ve kale girişi önünden geçenler fark etmişlerdir 3 adet eski kale topu Kale girişinde yerde atılı durmakta ve bu kale topları çok değerli değil görünümünde, zaten çok değerli olsalardı çoktan çalınmış olurdu ya da kale dışında bir yerde atılı olmazlardı.

Öyle görünüyor ki o kadar da değerli değiller.
Peki, o zaman o topları bakımlı görülsün diye yağlı boyayla boyattı diye bayan müze müdürü aleyhinde karalama kampanyası ve hatta “change org” da imza kampanyası başlatılması neyin nesiydi? Bakanlık da bu kampanyaya katılıp Müze Müdürünün görev yerini değiştirip Muğla’ya tayin ettirmişti hatırladınız mı?
“BU NE PERHİZ BU NE LAHANA TURŞUSU” vecizesi akla gelmiyor mu? Toplar çok değerli idiyse niye yerde atılı duruyor, zamanın top gözlemcileri kalemşorlar şimdi niye uyuyor. Pek o kadar da değerli görmüyorsanız zamanın Müze Müdiresinin niye kellesini istemiştiniz bir anlatın bakalım.
Kafamda bir sürü komplo teorileri dans etmekteler…
Saygılarımla … Ali Dizdar 21 Ocak 2020

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlginizi Çekebilir

Ali Dizdar’ın yazısı; Cennet ve Cinnet

Mavi Yolculuğun ilk kaptanlarını saygıyla anıyorum, 1965-70 arası başladıkları bu işe ivme ...