Anasayfa / HABERLER / SANAT KÜLTÜR / Ahmet Aras a destekleri için teşekkür ettiler

Ahmet Aras a destekleri için teşekkür ettiler

Yangın Söndürme Dronu Yaptılar, Gümüş Kupa Aldılar

– Üç üniversite öğrencisi kafa kafaya verdi, yangın söndürme dronu projesi yaptı. Havacılık, Uzay ve Teknoloji Fuarı Teknofest’e katılan gençler İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışması’nda dereceye girmeyi başardı. Gümüş Kupa almaya hak kazanan genç beyinlere ödülleri 21 – 26 Eylül 2021 tarihlerinde İstanbul Atatürk Havalimanında düzenlenecek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nda (T3 Vakfı) kurucusu Selçuk Bayraktar tarafından Teknofest finalinde verilecek.
Ege Bölgesi’nin gururu olmayı başaran Pamukkale Üniversitesi Endüstri Mühendisliği öğrencisi Berke Üçülçüm, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi öğrencisi Emrah Arslan, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Makine Mühendisliği öğrencisi Diyar Bor; 2021 yılı Uluslararası Serbest Görev İnsansız Hava Aracı (İHA) Yarışması’na katıldı. Bursa’da Yunuseli Havalimanı’nda binlerce gencin katımıyla gerçekleşen yarışmada, çeşitli kategorilerde yarışma imkanına sahip olan 342 takım final heyecanı yaşadı.
Uluslararası Serbest Görev İnsansız Hava Aracı (İHA) kategorisinde başvuru yapan 248 takımdan katılım hakkı kazanan Polonya ve Pakistan olmak üzere 2 uluslararası takım ile 66 ulusal takım yarışmalarda yer aldı. Bu heyecanı yaşayan takımlardan biri de üniversite öğrencisi Berke Üçülçüm, Emrah Arslan ve Diyar Bor’dan oluşan “Dronos İHA” adlı takım oldu. Yarı finalde Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın katkılarıyla finale kalan Dronos takımı, Söke Belediye Başkanı Levent Tuncel’in de katkılarıyla yarışmanın finaline katılan gençler, elde ettikleri altıncılık derecesiyle gümüş madalya almaya hak kazanarak, büyük sevinç yaşattı.
Son dönemde Türkiye’nin üzerinde kabus olan yangınların gündemde olduğu dönemde, İHA’larını bir yangın söndürme aracı olarak tasarlayan gençler oldukça dikkat çekti. Isonem Anti Molotof Atılabilir Tip Yangın Söndürücüyü yangının merkezine fırlatmak üzere tasarlanan İHA, itfaiye ekipleri gelene kadar yangının büyümesini engellemeyi hedefliyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Büyükşehir Bodrum’da DSİ Hatlarını Değiştiriyor

Büyükşehir Bodrum’da Sorun Yaratan DSİ Hatlarını Değiştiriyor Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKİ Genel ...