Anasayfa / ÇEVRE - DOĞA / İlçe Tarım Müdürlüğü sağım ekipmanları ve hijyen eğitimi verdi

İlçe Tarım Müdürlüğü sağım ekipmanları ve hijyen eğitimi verdi

Bodrum İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilçe genelinde başlatılan eğitim programı ile Bodrum da süt üretimi ve hayvancılıkla ilgilenen vatandaşlara yapılan ziyaretlerde başta mastitis hastalığı olmak üzere sağım öncesinde , sağım sırasında ve sonrasında uyulması gereken hijyen kuralları, kullanılan sağım ekipmanlarının hijyeni, kullanma yöntemleri ve süt hijyeni konusunda eğitim çalışmaları başlatılmıştır. Yıl boyunca sürekli olarak devam edecek eğitim faaliyetlerinin bütün mahalleleri kapsayacağı ve küçük gruplar halinde uygulamalı olarak verileceği belirtildi.

Bodrum İlçe Tarım ve Orman Müdürü Durmuş Çakır ve Müdürlük personellerinden görevli Veteriner Hekimler  tarafından yapılan ziyaretlerde  uygulamalı olarak yapılan eğitimlerle birlikte ücretsiz alkali ve asidik dezenfektan dağıtımı gerçekleştirildi. Bu ziyaretlerde üreticinin bilinçlenerek koruyucu önlemleri alması, daha yüksek verimle ekonomik olarak güçlenmesi, sağlıklı bir hayvan popülasyonu oluşturulması ve bununla birlikte vatandaşların sağlıklı, kaliteli ve yeterli gıdaya ulaşabilmeleri hedeflendiği belirtildi.

Eğitim sırasında “Süt ve süt ürünleri doğumumuzdan itibaren besin değeri açısından  beslenme ve gelişmemizde çok önemli bir yer tuttuğu ifade edildi. Süt, Büyükbaş ve küçükbaş memeli hayvanlardan sağım yöntemi ile elde edilen mucizevi bir besindir. Sağım işlemi ise süt veren hayvanlarda memelerdeki sütün belirli yöntemlerle ve belirli aralıklarla yapılan bir işlemdir. Sağım işlemi hayvanların bağlı olduğu yerde veya  bu işlem için özel olarak ayrılmış alanlarda yapılmaktadır.  Geleneksel olarak elle sağım yöntemi devam etse de  daha pratik ve güvenli olan makine ile sağım yöntemi yoğunluk kazanmıştır.  Sağım hijyeni sağlıklı, ve kaliteli süt-süt ürünlerinin soframıza gelmesini; sağım yapılan hayvanın sağlığını ve performansını olumlu yönde etkileyerek üreticiye ve dolayısıyla ülke ekonomisine olumlu katkı sağlamaktadır. Süt verim kaybının en  büyük sebeplerinden birisi de mastitistir.” şeklinde bilgilendirmeler yapıldı.

Mastitis Nedir?

Peki mastitis nedir? Mastitis memelerde ve sütte farklı derecelerde bozukluklar meydana getiren, meme bölümlerinden birkaçı veya hepsini etkileyen bir hastalıktır. Memenin savunma gücünü olumsuz etkileyen besleme hataları ya da eksiklikleri, ahır ve sağım hijyeninin yeterli olmaması, sağım yönteminin yanlışlığı, sistemik enfeksiyonlar , anatomik bozukluklar ve hatta hava durumu ve iklimler gibi birçok sebepten dolayı oluşabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

YOL SÜPÜRME ARAÇLARI MİLAS’A GELDİ

Milas Belediyesi, araç filosunu daha kaliteli hizmet vermek amacıyla yeni aldığı araçlarla ...