Anasayfa / FLAŞ HABER / OLTASINA VANTUZ BALIĞI TAKILDI

OLTASINA VANTUZ BALIĞI TAKILDI

 

Bodrum’da amatör bir balıkçının oltasına yaklaşık yarım metre uzunluğunda vantuz balığı takıldı. Bitez kıyısında yakalandığı belirlenen balık, şaşkınlık yarattı.

Bitez sahilinde sırtı yöntemi ile balık avlamaya çıkan Mesut Filiz’in oltasına bir balık takıldı. Balığı bota çeken Filiz, daha önce görmediği bir balıkla karşılaştı. Balığın daha sonra güçlü bir emme gücündeki sırt yüzgeci sayesinde cansız ya da canlı tüm yüzeylere yapışabilen vantuz balığı olduğu anlaşıldı.

Kafasının üzerinde bulunan vantuzlarla köpekbalığı, balina, kaplumbağa, kılıçbalığı hatta gemilere yapışarak, uzun mesafeleri yol alabilen balığın Bodrum’da oltaya takılması şaşkınlık yarattı.

Kent Haber’e bir açıklama yapan Mesut Filiz, 30 senedir amatör balıkçılık yaptığını fakat ilk defa böyle bir balığa rastladığını ifade ederek şunları dile getirdi:

“Daha önce çok belgesel seyrettiğim için bu balığın köpek balıklarının altında gezdiğini, büyük kaplumbağaların altında gezdiğini biliyorum. Onlardan beslenen parazit bir balık. Ama enteresan olan, 3 metrelik bir suda böyle bir balığın gezmesi çok enteresan. Yani iklimler değişiyor. Bence iklim değişikliğinden kaynaklanıyor. Bunu ben Bitez’de 4 metre derinlikte sırtı çekerek tuttum. Daha önce bu balıktan hiç yakalamadım.”

KENT HABER HAMDİ YÖRÜR

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

BAŞKAN ARAS KURBANLIK HAYVAN SATIŞ YERİNİ ZİYARET ETTİ

  Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Kurban Bayramı arefesinde kurbanlık hayvan satış ...