Anasayfa / FLAŞ HABER / Göçmen Teknesi battı 2 çocuk hayatını kaybetti 1 i ağır yaralı

Göçmen Teknesi battı 2 çocuk hayatını kaybetti 1 i ağır yaralı

Bodrum Gümbet mahallesinden Yunan adalarına kaçmaya çalışan göçmenlerin teknesi batınca 2 kişi hayatını kaybetti.

İçinde 34 kişinin bulunduğu öğrenilen 6 metrelik botun batması sonucunda yaşanan olay da, teknenin hemen kıyıda batması nedeniyle daha fazla kişinin hayatını kaybetmediği öğrenildi. Olayda batan tekneden denize düşenler yüzme şeritlerindeki mini dubalara tutunarak kurtuldukları belirtiliyor.

Gümbet sahilinden sabaha karşı yardım isteyen sesler duyan vatandaşların Emniyet Müdürlüğünü araması sonucu yetkililerin olaydan haberi olur. Polis telsizinden görevdeki polislere anons yapılarak olay yerine bakmaları anons edilir. Bu anonsu duyan trafik polisi Harun Kılıçoğlu hemen diğer görevlilerle birlikte olay yerine gider. Kıyıda yatan bir çocuk görünce hareketsiz yatan kız çocuğuna kalp masajı yapmasının ardından kız çocuğu ağzından su çıkararak hayata tutunmaya başladığı öğrenildi.

Trafik polisi Harun Kılıçoğlu çevresindekilere: “Vatandaş aramış bizde devriye görevi yapıyorduk hemen gittik. Kurtardığım kız çocuğu en fazla 8 yaşlarındaydı.  Bu benim aldığım kız çocuğu muhtemel yaşayacak. Sağlıkçılar yaşar dedi.  Ben ona kalp masajı yaptım, ondan sonra ağzından biraz su çıktı. Nabzı da atıyordu aldım sağlıkçılara götürdüm “ dedi.

Göçmenlerin, olaydan yaklaşık 3 den saat önce iki araçla gelip sahilde bekledikleri öğrenildi. 34 göçmen yaklaşık 6 metrelik bot ile sahilde bulunan bir iskeleden denize açılırlar. Denize açıldıktan kısa bir süre sonra batan bottan denize düşenlerin “Allahüekber”, “polis” şeklindeki haykırış yardım seslerine uyanan çevrede bulunan vatandaşlar, polisi ve sahil güvenliği arayıp haber verirler. Sabah 05:40  sularında polisi arayan bir vatandaş çok kişinin hayatta kalmak için yüzme bölgesi sınırlarını belirlemek için denize yerleştirilen dubalara tutunarak hayatta kaldıklarını ve Sahil Güvenlik  ekiplerinin  göçmenleri dubalardan kurtardığını ifade ettiler.  Olay duyup sahile gelen Mustafa Polat adlı vatandaşın yetkilileri aradıktan sonra denizde kurtarılanların ısınması için sahilde ateş yaktığı öğrenildi.

Görgü tanıkları tekne daha açıkta batsaydı facianın daha büyük olacağını belirtiyor.

Ele geçirilen toplam 34 göçmen den 11’i Suriye, 9 Somali ve 14 Filistin uyruklu olduğu öğrenildi.

Olay sırasında 10 – 12 yaşlarında 2 kız çocuğun hayatını kaybettiği ve bir çocuğunda tedavisi yoğun bakımda devam ediyor. Olayla ilgili olarak devlet hastanesine gelen 4 kişi den 3 ünün taburcu olduğu durumu ağır olan bir kişinin de İzmir Tepecik Hastanesine sevk edildiği alınan bilgiler arasında yer alıyor.

Olay la ilgili olarak Sahil Güvenlik ve Polis ekiplerinin vatandaşların ihbarı sonrası olaya çok kısa sürede müdahale ettiği ve göçmen kaçakçılığı şüphesi ile bu olayla ilgili olarak 7 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlginizi Çekebilir

BODRUM’DAN SAMSUN’A YELKENLE

“Türk Kadının 100.yıl seyri” ve sloganımız; “Sözde değil, Özde izindeyiz”. Deniz Tutkusu ...