HABERLERSANAT KÜLTÜR

2023 GÜNYÜZÜ ART PROJECT SERGİLERİNİN SON TURU KASIM AYINDA MERQEZART ALTERNATİF SANAT MEKANI’NDA!

 

Bodrum Merqezart Alternatif Sanat olarak, 28 Ekim – 26 Kasım tarihleri arasında Günyüzü Art Project seçkilerimizden Burhan YILMAZ, Özge YALACAK ve Zahit YILDIZ’ın kişisel sergileriyle devam ediyoruz. 2023 senesinde ilkini gerçekleştirdiğimiz ve sezon süresince devam eden 2023 Günyüzü Art Project sergilerimizin son üç seçkisi ile kış sezonunda da mekanımızın üç ayrı salonunda bir ay boyunca sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

 

28 Ekim Cumartesi günü 18:00 – 20:00 saatleri arasında gerçekleşecek olan açılış kokteylimize değerli katılımlarınızı bekleriz.

 

*Günyüzü Sanatçıya Destek Projesi okullu ya da alaylı, henüz geniş kitlelere ulaşmamış, tutkuyla üretmeye devam eden sanatçıların görünürlüğünü arttırmayı hedeflemiştir. Bu proje Merqezart’ın herkese ulaşabilme vizyonuna yeni bir pencere açmaktadır. İlki 2023 yılı planlamasına dahil olarak başlayan proje, her yıl düzenli olarak tekrarlanacaktır.

Küratör ve sanat tarihçisi Marcus Graf, Akademisyen sanatçı Erkan Özdilek, sanatçı Setenay Özbek, illüstratör ve akademisyen François Garcia-Panzani, iş insanı Şenkar Öztüzün ve iç mimar Evren Başık’tan oluşan 2023 bağımsız jürisi tarafından seçilen sanatçıların kişisel sergileri Kasım ayı boyunda izlenebilecek. Seçkinin üçüncü sergisi yine üç farklı sanatçının kişisel sergileriyle 26 Kasım’a kadar sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Burhan YILMAZ – ‘’SESSİZLİK’’

 

Merqezart Alternatif Sanat Mekanı, Salon 1, Marina Yacht Club, Bodrum

28 Ekim – 26 Kasım 2023

Açılış Kokteyli: 28 Ekim 2023 / 18:00 – 20:00

 

‘’SESSİZLİK’’ Hakkında;

 

 

Burhan Yılmaz, Sessizlik adlı sergisinde rengin ortadan kayboluşu ve renkten geri kalanlarla imgesel bir manzara yaratmayı denemekte. Siyahtan beyaza doğru bulanık bir mantıkla ilerleyen gri ton serisinin olanaklarını incelemekte. Gri, siyah, beyaz; kül rengi bir manzarada tuhaf bir bina, rüya zamanından gelme bir imge olarak yer alıyor. İşlevsel olmayan bu tuhaf bina olsa olsa bir korunak yapısını andırmakta. Brüt betonun donuk rengi, manzaranın odağındaki binayı ve çevresini renksizleştiriyor. Uzaklarda koyu – açık gri ve beyaz tonlarla yükselen dağ imgeleri atmosferin geneline hakim bir ağırlığı oluşturuyor.

Bu görüntülerin içinde dizildiği grilik bir sessizlik imgesi olarak düşünülebilir. Diğer yandan bu atmosfer hiçliği andıran tenhalığı… Renksizlik, sessizliğin imgesini kurmaya olanak sağlarken, ışık ve gölgenin belirginliği manzara içerisindeki seçili nesnelerdeki formu öne çıkarmakta…

Yılmaz, çeşitli yaşantıları, rüyaları ve anılarının etkileriyle biçimlenen bu yapıyı tekrar tekrar işlerken görüntü ve hatıra arasındaki ilişkiyi sorgulamayı deniyor. Bu imgeler ve tablolara hakim olan grilik, sessizlikle ilgili olarak içinde yaşanılan çağın aşırı “renkli” gürültüsü karşısında bir tavır olabileceğini hatırlatıyor. Bu resimler, harflerin siyahlığını ve sayfaların gri-beyazlığını hatırlatan bir ton dizisi içerisinde, durmak, okumak gibi sakinliği ve derinliği içeren bir basamağın da olduğunu vurgulamak istiyor gibi.

Gri kayalıklar, uçurumlar ve eğimli tepeler, yolların etrafında uzaklarda görülen manzaraların parçaları gibi yer alıyor. Yılmaz, bu dağ imgelerinde, etrafında görüp etkilendiği her bir doğa parçasının imgesel kalıntılarından bir duygu inşa etmeyi denemekte. Dağların yüceliği, sessizce duruşları, doğanın varoluştaki kendiliğindenliği bu gri resimlerdeki duygusal yönlerin anahtarı gibi ele alınabilir. Bu sessiz manzaraların imgesel örgüsünden sızan cümleleri görmezden gelmemek gerekir. Sessizlik, uzak dağların dizilişi, bahçe duvarlarının yapısı, tuhaf binalar, gerçek ile hayali olanın karıştığı insansız görüntü, gelecekle ilgili kehanet içeren cümleleri andırmaktadır. Ancak bu eserlerde ışık ve gölgenin vurgusu, mimari yapı, bitki imgeleri, kayalıklar ve çitler yaşamla ilgili umutları içeren imgeler olarak sıralanmakta…

 

Burhan YILMAZ hakkında;

 

 

2005 yılında Mustafa Kemal Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Resim Öğretmenliği Bölümünden mezun oldu. 2009 yılında (Erasmus Programı ile) Fransa’nın Lille şehrinde Tourcoing Ecole Regionale Superiore d’Expression de Plastique’ (ERSEP) adlı Güzel sanatlar okulunda dersler aldı. 2010 yılında Mersin Üniversitesi, Güzel Sanatlar Enstitüsü, Resim Anasanat Dalı, Yüksek Lisans Programından mezun oldu. 2014 yılında Gazi Üniversitesi, Güzel Sanatlar Enstitüsü, Resim Anasanat Dalı, Sanatta Yeterlilik Programından mezun oldu. Halen Düzce Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Resim Bölümünde çalışmaktadır. Yurt içi ve yurtdışında çeşitli karma sergi, festival, workshop ve sempozyumlara katılmıştır. Yurt içinde 3 kişisel sergisi vardır.

ÖZGE YALACAK– YERİNDE İLİŞKİSELLİK

Merqezart Alternatif Sanat Mekanı, Salon2, Bodrum Marina Yacht Club, Bodrum

28 Ekim – 26 Kasım 2023

Açılış Kokteyli: 28 Ekim 2023 / 18:00 – 20:00

 

“YERİNDE İLİŞKİSELLİK” Hakkında;

 

Mekanda algıyı değiştiren “şey” duygularımız ve mekan içindeki deneyimlerimizdir. Mekan, hisleri ve fikirleri kendi içinde düzene kavuştururken, mekanı ulaşılabilir ve akışkan kılan uyarıcılar, etkileşimler olmaktadır.

Sanatçı, pandemi döneminden bu yana, ortaklık kurduğu mekânlara ve çok çeşitli yerlerde karşılaştığı insanlarla yarattığı diyaloglara odaklanmaktadır. Direkt insanlarla kurduğu bağları ya da gündelik hayatında karşılaştığı durum, olay ve etkileşimleri sanat pratiğinde referans olarak kullanmaktadır. Sergide bulunan katılımcı sanat pratikleri, insanlarla birlikte yaptığı mekan düzenlemeleri, herkesin bir arada ortaya çıkarabileceği bir duygunun, ifade biçiminin de aslında olasılıklarını ve ortamını oluşturmaktadır.

 

 

Özge YALACAK hakkında;

 

1996 Karabük doğumlu sanatçı 2019 yılında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünden mezun olmuştur.

2023 senesinde Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Ana Sanat Dalı’nda Yüksek Lisansını tamamlamıştır. Bir kişisel resim sergisi bulunan sanatçı çeşitli karma sergilerde yer almış ve 2019’da 37. Akbank Günümüz Sanatçıları Başarı Ödülü dahil çeşitli ödüller almıştır.

ZAHİT YILDIZ – GÜZ BEKLEYİŞİ

Merqezart Alternatif Sanat Mekanı, Salon 2, Bodrum Marina Yacht Club, Bodrum

28 Ekim – 26 Kasım 2023

Açılış Kokteyli: 28 Ekim 2023 / 18:00 – 20:00

 

 

“GÜZ BEKLEYİŞİ” hakkında;

 

 

Yıldız, resimlerinde sessiz sınırsızlık kavramını ele almaktadır. Ayrıca özgürlük de vardır sınır olmasına rağmen. Renklerin etkileşimini yakalayarak derinlik algısı yaratmakta ve bununla birlikte rengin leke değerini hesaplamaktadır. Armoniyi harmoniye dönüştürüp çizgi, nokta, renk gibi elemanları farklı tekniklerle harmanlayarak bilinen yolları aşmayı amaçlamaktadır.

Güz Serisi’nde yalnızlığa ve insanın ruh dünyasındaki yolculuklara dikkat çekmektedir. Resimlerindeki figürler zaman zaman bir yolculuğa niyetlenir veya yolculuğun sonunu bekler. Son dönem resimlerinin odak noktası olan bu figürler izleyici ile iletişim kurmaktan kaçınmayı tercih eder.

 

Zahit YILDIZ hakkında;

1998 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. 2020 yılında İzmir, Ege Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu. Üç kişisel sergi açmanın yanı sıra ulusal ve uluslararası sergi ve projelerde yer aldı. Sanat yarışmaları dalında bir adet başarı ödülüne sahiptir. Özel koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır. Yaşamını ve çalışmalarını İzmir’de sürdürmektedir.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu