Anasayfa / FLAŞ HABER / Zefirya’dan Bodrum’a

Zefirya’dan Bodrum’a

Bodrum Belediyesinin katkılarıyla düzenlenen “Zefirya’dan Bodrum’a Söz, Ezgi ve Çizgi Buluşması” adlı etkinlik sanatseverler tarafından ilgi gördü.Bodrum Belediyesi Ali Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi’nde Bodrum Belediyesinin destekleriyle gerçekleştirilen etkinlikte Zefir Görsel Şiir Sergisi, “Kirpinin Dansı” adlı kitabın tanıtımı ve Sen Bodrum’sun adlı müzik dinletisi ile şiir okumaları gerçekleştirildi.
Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ve eşi, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Erol Turgut, Hamdi Topçuoğlu ve eşi tarafından açılışı yapılan ve Zefir adı verilen sergide Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü öğretim görevlilerinden Coşkun Türk ile Enis Timuçin Tan’ın öğrencilerinin aynı zamanda Bodrum Kent Konseyi Başkanı olan Hamdi Topçuoğlu’nun Bodrum esinleri şiirlerinin tipografi yorumları sanatseverler tarafından büyük bir ilgiyle izlendi.
Etkinlikte Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ve eşi Hülya Kocadon’a “Requem” isimli bir tipografi tablosu hediye edildi.
Hamdi Topçuoğlu’nun Bodrum ve yöresinde son 5 yılda gerçekleştirilen kültür ve sanat etkinliklerinden yola çıkarak yazdığı denemelerden oluşan “Kirpinin Dansı” adlı kitabı Başkan Kocadon tarafından kitapseverlere sunuldu.
Programda daha sonra Piyanist Mustafa Köker ve arkadaşlarının eşliğinde Meltem Başınhan yine Topçuoğlu’nun dört bestesini seslendirdi. Etkinlikte son olarak Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim üyeleri Filiz Tan ve Gülbin Yeşil tarafından sergideki şiirler seslendirildi.
Etkinliği düzenleyen Hamdi Topçuoğlu, “Öncelikle Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’a çok çok teşekkür etmek istiyorum. Zefirya’dan Bodrum’a adını verdiğimiz bu etkinlik aslında sanatlar arası bir buluşma; çünkü sözün, ezginin ve çizginin bir arada sunulduğu bir etkinlik gerçekleştiriyoruz. Bodrum ve yöresindeki sanat etkinliklerinin ne kadar yoğun olduğunu herkes biliyor; ama bizim etkinliğimiz de bunun boyutlarını bir kez daha ortaya koymuş olacak.
Kirpinin Dansı adlı kitabım, Bodrum ve yöresinde son 5-6 yıldır gerçekleştirilen klasik müzikten baleye birçok sanat ve kültür etkinliğinin değerlendirmesi ve eleştirisidir. Bu 5-6 yıl içerisinde yapılan etkinliklerin bir kısmından böyle bir kitap çıkabilmesi; Bodrum’da özellikle belediyemizin kültür ve sanat konusunda ne denli üstün bir destekçi olduğunu çok iyi anımsatmaktadır.
Etkinliğimize Zefirya’dan Bodrum’a adını verirken bir tarihsel süreci göz önünde bulundurduk. Zefir mitolojide yer altı ve yer üstü rüzgarlarını birleştiren bir rüzgârdır. Bodrum’un aslında ilk adı Halikarnas değil, Zefirya’dır. Şu bulunduğumuz yer, “ebedi meltemler ülkesi” olarak çevirebileceğimiz Zefirya adıyla anılırdı. Biz o sözle ezgiyle ve çizgiyle geçmişten bugüne Bodrum’u anlatmak istedik.” dedi.
“Geçmişte Bodrum’da yaşayan sanatçılarımız bizlere ışık oldu”

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ise Hamdi Topçuoğlu’na teşekkür ederek, “Şöyle bir geçmişten günümüze doğru geldiğimizde Bodrum’un gerçekten birinci derece bir sürgün yerinden Türkiye’nin dünyaya açılan bir medeni kapısı olduğunu görüyoruz. İşte bunda en büyük etken ise Bodrum’un o zor günlerinde Bodrum’a gelip yerleşen ve burada yaşayan sanatçılarımızdır. Onların medeni görüşleri bizlere ışık tuttu ve bu gün, bu görüşler hepimizin güzel Bodrum’unu yarattı. Onun için sanatçıya destek vermenin özellikle benim gibi Bodrum’un zor günlerini yaşayan son neslin, en büyük görevi olduğunu düşünüyorum. Ben, on beş yıldır belediye başkanlığı yapıyorum. Bu on beş yıl içerisinde sanata ve eğitime verdiğim destek, hepiniz tarafından bilinmektedir çünkü bu ikisi olmadıktan sonra ne medeniyetten, ne demokrasiden, ne laiklikten ne de Cumhuriyetten bahsedebiliriz. Özellikle can damarlarımız dediğimiz sanat ve sanatsal etkinlikler bizlere bu güzellikleri sunuyor.” dedi.
“Sürdürülebilir turizmi kültür ve sanat besleyebilir”

Bodrum’un değerlerine de vurgu yapan Kocadon, “Nasıl bugün Bodrum’un değerlerinden biri mandalina ise; bir diğeri de kültür ve sanattır. Onun için Bodrum’u kültür ve sanat şehri yapmak için elimden geldiği kadar hep sizlerin yanında olmaya çalışıyorum. Özellikle hocamın değerli kitabını şöyle bir karıştırdığınızda bu kitabın içindeki Bodrum’da yapılan etkinlikleri görebilirsiniz. Çünkü biz şuna inanıyoruz; sürdürülebilir bir turizm için kültür ve sanatın da bunu beslemesi gerekiyor ve gelecek yıllarda göreceksiniz ki Bodrum gerçekten kültür ve sanatı turizm ile buluşturacak. Bodrum’u kültür ve turizm şehri yapmak için elimden gelen bütün gayreti göstereceğim.” şeklinde konuştu.
“Ya başka Bodrum yok, deyip yaşayacaklar; ya da başka bir Bodrum bulacaklar”

Başkan Kocadon konuşmasının devamında Bodrum’daki ranta da dikkat çekerek, “Artık Bodrum, rantçıların günü kurtarıp da ‘başka Bodrum bulurum’ düşüncesinde olanların Bodrum’u olmayacak. Ya bizlerle beraber; ‘Bodrum, bizim Bodrumumuz, başka Bodrum yok’ deyip yaşayacaklar ya da şimdiden kendilerine başka bir Bodrum bulacaklar. Mümkün olduğunca Bodrum’u inşaat sektörüyle değil, betonuyla değil; kültür ve sanatıyla yaşayan bir Bodrum yapmak için şu andan itibaren çalışmaya başladık. En büyük destek de sizlerden gelecek. Bodrum’a gönül veren değerli Hamdi hocamla beraber özellikle zamanında temelini attığım, büyük özveriyle çalıştığım ve Bodrum’da olmasından gurur duyduğum Güzel Sanatlar Fakültemizin değerli hocasına, öğrencilerine ve bugün şiiri bu güzel tablolarda yaşatan öğrencilerimize ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Eğer bugün ‘Şiire hayat veriliyor mu?’ diye sorarlarsa; gelsinler, görsünler burada şiire gerçekten hayat veriliyor. Onun için bütün emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Siz sanat ve sanatçıya değer veren, Bodrum Yarımadası’nda yaşayan halkıma da sevgi ve saygılarımı sunuyorum. İyi ki varsınız.” dedi.

 

Etkinliğe Başkan Kocadon ve eşinin yanı sıra Cumhuriyet Halk Partisi Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen, Bodrum Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Hayri Rüştü Tezcan, Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz katıldı.

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

BODRUM’DA SAHİLLER AĞAÇLANDIRILIYOR

  YALIÇİFTLİK MAHALLESİ GERENKUYU SAHİLİNE 30 AĞAÇ FİDANI DİKİLDİ Bodrum Belediyesi Yalıçiftlik ...