Anasayfa / FLAŞ HABER / YÜKSEK ÖKÇELER STS BODRUM OKUL GEMİSİYLE 26.BODRUM CUP 2014 ‘ de YARIŞIYOR

YÜKSEK ÖKÇELER STS BODRUM OKUL GEMİSİYLE 26.BODRUM CUP 2014 ‘ de YARIŞIYOR

Bayanlar:  “her şey hayal kurmakla başlar ” dediler 13 yıldır denizdeler…

Yıllar sonra yine Bodrum Cup’ ta yarışıyorlar hem de Cumhuriyet Tarihinin ilk ve tek okul gemisi olan Bodrum Okul Gemisinde.

Bodrum Cup’ın iddialı teknelerinden olan Bodrum okul gemisinin, yarış ekibi bu yıl kadınlardan oluşan Yüksek Ökçeler adlı bayanlar ekibi ile iddiasını sürdürüyor..

Mimar, içmimar, peyzaj mimarı, şehir plancısı, sanat danışmanı, turizmci, eczacı, doktor, rehber gibi meslek sahiplerinden oluşan Yüksek Ökçeler, Okul gemisinde aldıkları denizcilik eğitiminden sonra çeşitli yarışlarda yarış ekiplerine dahil oldular. Bazıları sadece kadınlardan kurulu kendi ekipleri ile yarışlara katılıp yıllarca yaz kış demeden yarıştılar.

Atlantik okyanusu yarışında 2.cilik ünvanıyla Türkiye’yi temsil eden 6 kadından biri de Yüksek Ökçe ler arasında. BodrumUn Yüksek Ökçeler yelken takımı, Kadın Yelken Okulu (women’s sailing school) kuran yıllarca başarıyla birçok yelkenci yetişmesine katkı verdi . Çocuklara yelken eğitimleri veren de var aralarında. Bazıları da kendi teknelerini alıp yelken açtılar maviliklere…

Belki o zaman kadınlara yeni bir ufuk açmıştı bizim eğitimlerimiz.2001 yılında, az değil tam 48 kadın Bodrum okul gemisinden çıkıp denizde boy göstermeye başladılar.

Çağdaş Türk kadınının yaşamın her alanında var olması gerektiğini vurgulamıştı yaptıklarımız. O yıllardan sonra hayatlarında yeni rotalar belirlemeye başladı kadınlar. Teknelerde daha çok kadın yelkenci görmeye başladık o tarihten sonra. Artık günümüzde kendi teknelerinin sahibi olan , dünya seyahati yapan,okyanus aşan kadınları daha sık duyar olduk” diyor Yüksek Ökçeler..

 

Bora Jet, Trevia Catering, Avrasya Dil Hizmetleri, Bodrum Belediyesi ‘nin destekleriyle yarışacak olan, Bodrum Okul gemisinin, tanıtımı ve eğitim konularında gönüllü olarak çalışmalarını sürdüren Yüksek Ökçeler, Era Yelken Kulübünün başlattığı, 26 yıldır sebatla ve sevgiyle gerçekleşen Bodrum’un gururu Bodrum Cup’ da, yıllar önceki aynı performanslarıyla yarışarak ikinci kez okul gemilerine vefalarını gösteriyorlar.

21 – 25 Ekim Bodrum’dan çıkıp uluslar arası sularda da yarışacak olan Bodrum Okul gemisi ve Yüksek Ökçeler’ e “ rüzgarınız kolayına olsun “ diyoruz.

 

Fotoğraflar Nilgün Sönmez

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

POLİSTEN AYAKKABI VE TOP HEDİYESİ 

  Bodrum’da basketbol ayakkabısı için bahşiş kutusunda biriktirdiği parası çalınan 17 yaşındaki ...