Anasayfa / HABERLER / ASAYİŞ / TARİHİ ESER KAÇAKÇISI 2 KİŞİ ELE GEÇİRİLDİ

TARİHİ ESER KAÇAKÇISI 2 KİŞİ ELE GEÇİRİLDİ

Muğla İl Jandarma komutanlığına bağlı ekipler gelen bir ihbarı değerlendirmesi sonucundan 2 kişiyi yakalandı. Muğla Menteşe İlçesi Dağdibi mahallesinde tarihi eser bulmak için izinsiz kazı yapan K.Ç ve A.Ö adlı iki kişi Roma dönemine ait 74 sikke ve 25 adet tarihi obje ile  birlikte ele geçirildi.

Bu konuda yapılan açıklama şöyle .

Muğla İl Jandarma Komutanlığı unsurlarınca, 20.11.2015 günü saat:05.00 sıralarında Menteşe ilçesi Dağdibi Malallesinde 2 kişinin izinsiz kazı yapacakları duyumunun alınması üzerine belirtilen bölgeye Jandarma devriyesi görevlendirilerek bölgenin yapılan kontrolü esnasında; sit alanı içerisinde bulunan bölgede izinsiz kazı yapmakta olan K.Ç. ve A.Ö. isimli şahıslar ile birlikte (1) adet dedektör ve muhtelif kazı malzemeleri (kürek, kazma, balta vb.) ele geçirilmiştir.

Olay sonrasında adli makamlardan alınan arama kararına istinaden K.Ç. isimli şahsın evinde yapılan arama sonucunda, Roma dönemine ait olduğu değerlendirilen 74 adet sikke ve 25 adet tarihi obje ele geçirilmiştir. Ele geçirilen malzemeler el konulmuş olup, şahıslar hakkında yasal işlem başlatılmıştır.

Muğla İl Jandarma Komutanlığı ülkemizin tarihi kültür mirasına zarar veren tarihi eser kaçakçıları ile mücadeleye kararlılıkla devam etmektedir.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

BAŞKAN ARAS KURBANLIK HAYVAN SATIŞ YERİNİ ZİYARET ETTİ

  Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Kurban Bayramı arefesinde kurbanlık hayvan satış ...