Anasayfa / FLAŞ HABER / SOMALI GENÇLER İÇİN ELELE

SOMALI GENÇLER İÇİN ELELE

Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD)  kömür madeni faciasının ardından Somalı gençleri meslek edindirmek için eğitim ve istihdam kampanyası başlattı. Dernek yönetimi Somalı 100 gence kış boyunca Bodrum’da turizm kursu verip meslek sahibi olmaları için kolları sıvadı.

Dernek binasında  konuyla ilgili basın açıklaması yapan dernek başkanı Serdar Karcılıoğlu, proje odaklı bir dernek olmaya çalıştıklarını ve bütün sosyal sorumluluk projelerinde bulunduklarını söyledi. Van Depremi sonrası 80  genci ilçede misafir edip, otel ortamında eğitim verip psikolojik destekte de bulunduklarının anlatan Karcılıoğlu,  Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı sertifika vererek onları turizm sektörüne kazandırıp iş sahibi yaptıklarını kaydetti. Soma’da yaşanan olayla  ilgili “Bu durumu sadece üzülerek atlatamayacağımızı, sonuç getiren bir şeyler yapmamız gerektiğini düşündük” diyen Karcılıoğlu  “İnsanlara ömür boyu  gelecek sunan proje yapmaya karar verdik. Somalı 100 gence kış boyunca Bodrum’da turizm kursu verip meslek sahibi olmalarını sağlayacağız.  Bodrum Kaymakamlığı himayesinde 2014 –2015 kış sezonunda 18-25 yaş arası gençler 5 ay profesyonel turizm kursu görecek ve meslek sahibi olacak” dedi.

Bodrum’da bulunan Delfi Hotel’de konaklayacak olan Somalı gençler, BOYD’un profesyonel ekibi tarafından eğitilecek ve kurs sonunda Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika almaya hak kazanarak turizm sektöründe rahatlıkla iş bulabilecek.

Ak Parti Bodrum İlçe Teşkilatı’nın benzer şekilde Somalı gençlerin Bodrum otellerinde istihdamı için çalışma yaptığını açıklamasının üzerine sorulan bir soruya  cevap veren Serdar Karcılıoğlu; “Ak Parti İlçe Teşkilatı elbette iyi niyetle bir girişim yapmıştır. Ancak turizm sektöründe turizmden hiç anlamayan personeli çalıştırmak o personelde zamanla ciddi bir travma yaşatacaktır. Bu gençlerimiz işi bilmedikleri için zamanla horlanacak ya da görmezden gelinecektir. Somalı gençlerimizin yaşadıklarını düşünürsek hiçbir şey bilmeden turizm sektörüne onları yerleştirmeye çalışmak yaşadıkları travmayı arttıracaktır. Bu yüzden bu gençlerimizi önce eğitmeli daha sonra istihdam yaratmalıyız. Ak Partili yöneticiler eğer bu konuda bizden destek isterlerse vermeye hazırız” dedi.

 

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Deniz Araçlarının Park Yerleri, Atık Sular ve Deniz Kirliliği’

“Deniz Araç Trafiği, Deniz Araçlarının Park Yerleri, Atık Sular ve Deniz Kirliliği’’ ...