Anasayfa / FLAŞ HABER / RÜZGARIN YETERSİZ OLMASI NEDENİYLE BODRUM AÇIKLARINDA YAPILAN YARIŞLAR GEÇ BAŞLADI

RÜZGARIN YETERSİZ OLMASI NEDENİYLE BODRUM AÇIKLARINDA YAPILAN YARIŞLAR GEÇ BAŞLADI

26. Bodrum Cup Yelken Yarışları, rüzgarın yetersiz olması nedeniyle iki saat geç başladı.
Bu yıl 26’ıncısı düzenlenen Bodrum Cup Uluslararası Yat Yarışları, Bodrum açıklarında start aldı. Havanın durgun olması nedeniyle yatlar Kara Ada açıklarında uzun süre rüzgarın çıkmasını bekledi. Yelkenler rüzgar alamayınca yarış iki saat ertelendi. Bunu fırsat bilen bazı yarışmacılar ise oltayla balık avladı.
Afyon’un Dinar ilçesinden gelen Belediye Bandosu, Çökertme, Harmandalı gibi Bodrum yöresel oyunlarının yanı sıra Ege türkülerini seslendirdi. Yarışlar sırasında deniz kızını simgeleyen bir mankende sürat botuyla yarış teknelerini dolaşarak yarışmacılara başarı diledi.
Eylül ayından bu yana Bodrum limanında demirli bulunan Dubai Şeyhi Abdullah Al Futtaim’in 110 metre uzunluğundaki mega lüks motor yatı “Radiant” da limandan çıkarak yarışların yapıldığı alana demirledi. Üzerinde helikopterin de olduğu yat, yarışçılar tarafından da ilgiyle izlendi.
Yarışlar hakkında gazetecilere bilgiler veren Bodrum Cup Yarışları Komite Başkanı Erman Aras, rüzgarın az olması nedeniyle yarışlara geç start verdiklerini söyledi.
Yarışlarda ilk olarak ahşap olmayan yatların startının verildiğini ifade eden Aras, “Bu yarışların  ardından ahşap teknelerin startı verilecek. Bu yılki yarışlara 100’e yakın tekne katılıyor” dedi.
Teknelerden 67 tanesinin yarışçı teknesi olduğunu anlatan Aras, şöyle konuştu:
“İlk etabımız Bodrum-Bodrum etabı olacak. Daha sonraki etaplar ise Kalimnos-Leros, Yalıkavak-Bodrum olarak sona erecek. Bu yıl yine çok zevkli bir yarış olmasını bekliyoruz. Artık Akdeniz’de bizde varız diyen guletler yelkenlerini yenilediler. Bütün donanımlarıyla birlikte iddialı birer yarış teknesi olduk.”
Aras, yat yarışlarının dışında etkinliklere çeşitlilik kazandırmak amacıyla yemek yarışması, fotoğraf çekme yarışmaları gibi yarışmaların yer alacağını söyledi.
Öte yandan yarışlarda engelli vatandaşlar için hazırlatılmış bir teknede denize açıldı. Teknede bulunan engelli vatandaşlar yarışmaları denizden izleme fırsatı buldu.

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

BODRUM’DA SAHİLLER AĞAÇLANDIRILIYOR

  YALIÇİFTLİK MAHALLESİ GERENKUYU SAHİLİNE 30 AĞAÇ FİDANI DİKİLDİ Bodrum Belediyesi Yalıçiftlik ...