Anasayfa / FLAŞ HABER / PROF. DEMİR; “SOMA KADER DEĞİL, KATLİAMDIR!”

PROF. DEMİR; “SOMA KADER DEĞİL, KATLİAMDIR!”

Türkiye de 30 ilde eş zamanlı olarak yapılan toplantılarda “Soma’nın ardından Türkiye de İş Güvenliği” konusu STK lar tarafından masaya yatırıldı.

Türkiye Küçük Millet Meclis bünyesinde iki yılı aşkın zamandır faaliyet gösteren Bodrum Küçük Millet meclisi de haziran ayı toplantısında bu konuyu gündeme aldı.

Bodrum Ticaret Odası Salonunda yapılan toplantıya CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir’ de katıldı.

Toplantı öncesi Maden Mühendisi ve İş Güvenliği Uzmanı Metin Kaçan Soma faciasıyla ilgili bir sunum yaparak, teknik analizler yaptı.

Daha sonra söz alan katılımcılar şu konulara değindiler:

-Maden ocaklarında ve tüm üretim tesislerinde denetimler bağımsız kuruluşlar tarafından yapılmalıdır. Şimdi olduğu gibi patrondan maaş alan denetçilerin objektif ve sağlıklı denetim yapabilmesi mümkün değildir.

-İş ve İşçi sağlığı ve güvenliği konusunda uluslar arası sözleşmeler kriter olarak alınmalı ve en kısa zamanda İLO sözleşmeleri imzalanmalıdır.

-Siyasi Partiler ve meslek odaları başta olmak üzere STK lar, sendikalar ve sivil platformların yapacağı çalışmalarla toplumsal duyarlılık artırılmalı, işçilerin yalnız olmadığı hissettirilmelidir.

-Özelleştirme adı altında yapılan taşeronlaşmaya son verilmeli, tüm güvenlik önlemleri alınana kadar maden ocakları kapatılmalıdır.

Katılımcıların ardından söz alan CHP Milletvekili Nurettin Demir özetle şunları söyledi:

“Soma da yaşananlar gelişmiş ülkelerde mümkün değil yaşanmaz.Seçmenlerine kömür yetiştirmek isteyen iktidar insanların hayatını hiçe sayıyor..Şimdi de Soma olayından siyasi çıkar sağlamaya çalışıyor. Türkiye de 12 milyon civarında işçinin yaklaşık 6- 6,5 milyonu taşeron işçi ve sendikalı işçi sayısı ancak 700 bin civarında. Bunların büyük bölümü de sarı sendika. Biz parti olarak özelleştirmeye karşıyız. Çalışma yaşamı her geçen gün daha kötüye gidiyor. Ülkemizde faaliyet gösteren 450 maden ocağı var ve yarın aynı tür kazaların buralarda olmamasının da garantisi yok. Oysa Almanya da 1987 yılından bu yana maden kazasından ölen bir kişi bile yok.”

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Dünya süt günü

‘Sağlıklı bir yaşam için süt içmeye devam edin’ Türkiye Süt Üreticileri Merkez ...