ÇEVRE - DOĞAFLAŞ HABERHABERLER

piroteknik(havai fişek, dilek balonu, maytap, torpil, kızkaçıran, tabanca mantarı, işaret fişeği, roma kandili, her türlü maytap vb…) maddelerin mevzuata aykırı izinsiz olarak alımı, satımı, kullanılması ve bulundurulması yasaklandı

Muğla Valisi Dr. İdris Akbıyık, Emir yayınladı

PİROTEKNİK(OYUN VE EĞLENCE ARACI OLAN PATLAYICI) MADDELERİN ALIMI, SATIMI, BULUNDURULMASI VE KULLANIMININ YASAKLANMASINA DAİR  GENEL EMİR

2024/2

Yüzde 70’i ormanlarla kaplı olan ilimiz, orman yangınlarına karşı son derece hassas bir  yapıya ve coğrafyaya sahip olduğundan, orman yangınlarıyla mücadelede alınacak tedbirler yangınların önlenmesinde önemli bir yere sahiptir. Bu bağlamda Muğla İli Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonunca 03.04.2024 tarihinde yapılan toplantıda 2024/01 sayılı Genel Emir kararları alınmış yayınlanarak uygulamaya konulmuştur. 

Ancak yangın risk ve hassasiyetinin arttığı yaz aylarında yeni ek tedbirler alınması ihtiyacı hasıl olup; ilimizde nişan, düğün, uğurlama, resmi ve milli bayramlar, çeşitli açılış, kutlama ve organizasyonlarda, özel günlerde havai fişek, dilek balonu, torpil  ve diğer piroteknik maddelerin izinsiz ve mevzuata aykırı şekilde kullanılması başta ormanlarımızın yanarak yok olmasına ve halkımızın can ve mal güvenliğinin zarar görmesine sebep olmaktadır. 

Bu nedenle 5442 Sayılı İl İdaresi Kanununun 9., 11. ve 66. maddeleri gereğince ilimiz genelinde vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini, milli servetimiz olan ormanlarımızı korumak amacıyla yangına sebebiyet verebilecek piroteknik(havai fişek, dilek balonu, maytap, torpil, kızkaçıran, tabanca mantarı, işaret fişeği, roma kandili, her türlü maytap vb…) maddelerin mevzuata aykırı izinsiz olarak alımı, satımı, kullanılması ve bulundurulmasının yasaklanmasına karar verilmiştir. 

Valiliğimizce alınan genel emir doğrultusunda başta genel ve özel kolluk birimleri olmak üzere yetkili, görevli ve sorumlu bütün kamu görevlilerince gerekli denetim ve takiplerin yapılmasını, getirilen yasağa uymayanlarla ilgili 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu, 2872 sayılı Çevre Kanunu ve diğer ilgili mevzuat uyarınca gerekli adli ve idari işlemlerin başlatılarak konunun hassasiyetle takip edilmesini önemle rica ederim.

Bu karar yayımı tarihinden itibaren yürürlüğe girer.

İlanen tebliğ olunur. 14.06.2024

                         Dr. İdris AKBIYIK

                                          Vali

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu