Anasayfa / FLAŞ HABER / OSTEOPOROZ SİZİ DURDURMADAN SİZ ONU DURDURUN…

OSTEOPOROZ SİZİ DURDURMADAN SİZ ONU DURDURUN…

20 Ekim Dünya Osteoporoz Günü. Kemik erimesi olarak da bilinen Osteoporoz, OSTEO (kemik), POROZ (delikli) kelimelerinin birleşmesinden meydana gelmiştir. Kemiğin ‘’Sessiz Hırsızı’’ Osteoporoz, ağrı, iş gücü kaybı ve ekonomik kayba yol açarak kaliteli yaşam şansını kişinin elinden alır.

Konuyla ilgili Özel Bodrum Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr.Nüket Vural yaptığı açıklamada şunları söyledi:

‘Osteoporoz kemiğin yapısında bozulma sonucu kemiğin kırılganlığının artması ile karakterizedir. Kemik ufak travmalarla bile kırılabilir hale gelmektedir. Sıklıkla omurga-el bileği-kalça kırıkları görülür. Osteoporoza bağlı kemik  kırıkları giderek önemli bir halk sağlığı problemi haline gelmiştir.
Çok önemli bir ipucu kendinizde fark ettiğiniz boy kısalmasıdır. Osteoporozlu bir kadının boyu, yaşamı boyunca 3-4 cm kadar kısalabilir.  Bunun nedeni omurlardaki çökme kırıklarıdır. Belli bir yaştan sonra ortaya çıkan kamburluk da omurgadan kemik kaybedildiğinin bir göstergesidir.’

Osteoporozun bugün için hem önlenebilen hem de tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu söyleyen Özel Bodrum Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Nüket Vural, kemiklerimiz için her yaş gurubunda yapılması gereken şeyler vardır diye konuştu:

‘Çocukluktan itibaren yetersiz ve dengesiz beslenme, hareketsiz bir yaşam tarzı sorunun temel nedenlerindendir. Osteoporozu önlemede en önemli iki faktörden biri güçlü kemik oluşumunu sağlamak, diğeri ise kemik kaybını önlemektir. Bilinçli ve dengeli beslenmek, sağlıklı yaşam biçimi benimsemek,sigara ve alkolden uzak durmak,egzersiz yapmak,düşmelerin önlenmesi büyüme çağındaki çocuklarımızın ve gençlerimizin yeterli kalsiyum alımı çok büyük önem taşır. ‘

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Bodrum’a iki yeni DoubleTree by Hilton Oteli

DoubleTree by Hilton Bodrum’daki iki otelin yönetimini devraldı 1955 yılından bu yana ...