FLAŞ HABERSANAT KÜLTÜR

Nurgül Ulu’nun ‘’ 04:40’’ İsimli Kişisel Resim Sergisi

Milta Bodrum Marina Osmanlı Tersanesi Kaymakamlık Sanat Galerisi, 26 Haziran – 02 TEMMUZ  Tarihleri arasında NURGÜL ULU’nun ‘’ 04:40’’ isimli kişisel resim sergisine ev sahipliği yapıyor.

04:40

Sözcüklere gerek kalmadan, aynı gökyüzü altında birbirimizi anlayabilmemiz mümkün mü?

“Bu sabah güneş doğmadan uzun bir süre önce penceremden kırları gördüm. Yalnızca sabahyıldızı vardı, çok büyük görünüyordu.” V.Van Gogh yazdığı bir mektupta penceresinden gördüğü manzarayı böyle anlatmıştır. Manzarayı izledikten bir zaman sonra da Yıldızlı Gece eserini resmetmiştir.

Sanatçının mektubu dikkate alınarak eser üzerinde yapılan uzun çalışmalar, Yıldızlı Gece tablosunun 25 Mayıs 1889 günü ve saat 04:40’ teki gökyüzünü gösterdiğini ve çok büyük görünen bu sabah yıldızının Venüs Gezegeni olduğunu belirlemiştir.

Gece uyumayanların aklına, düşlerine, kaygılarına ve rüyalarına sözsüz tanıklık mümkün olabilir mi?

04:40; Venüs ve Rüya Odası adında iki alt başlıkta aynı gökyüzü altında aynı manzaraya bakmak, aynı rüyaya tanık olabilmek olasılığı ile bir deney, bir deneyim iddiasının ötesinde “Sözcüklere gerek olmadan anlaşılmak istedim.” diyen Van Gogh’un Yıldızlı Gece eserinden hareketle ve anlaşılmak isteyen herkesi aynı gök yüzünde buluşturmak için samimi ve içten bir davettir.

Nurgül Ulu;

Resim çalışmalarına farklı atölyelerde yağlı boya ve akrilik resim çalışmaları ile başlamış ve ilk dönem karışık teknik kullanarak figüratif çalışmalar yapmıştır. Farklı malzeme kullanma ve ifade- anlatım açısından daha zengin bir kompozisyon oluşturduğuna inandığı için son beş yıldır, kolaj çalışmaları yapmaktadır. Çalışmalarının ardındaki düşünceyi;

“Hayal gücünün sınırsızlığına ve güzel bir dünyanın var olabileceğine inanıyorum. Herkes kahramanı olduğu ama her şeyin harika olmadığı harikalar dünyasında ve sürekli zamanı gösteren bir tavşanı kovalıyor. Zamanı kovaladıkça hayallerin harikalığını, bunun düşünsel bir eylem olma halini unutup, görmezden gelmeye başlıyor. İç huzursuzluğu yaratan ama direnç olmadığı sürece birbirini kusursuzca tekrarlayan bir düzen içinde modern insanı saran, bireysel mutsuzluk ve depresyonu beraberinde getiren rutinin, hep istenen mükemmeliyet yerine kişiye ağır zincirler taktığını düşünüyorum. Bunu birbirini tekrarlayan ve huzursuzluk vermeyen desenlerle sembolize ediyor ve kimi zaman çocuksu, figüratif, soyut bir alanda zamanı kovalamadan bir ütopya arayışı sürdürüyorum.” diye tanımlaktadır.

YAZINSAL VE DİĞER ÇALIŞMALAR

2003 yılında ilk öykü kitabı “Ölü Hikayeri” ni, yayımladı. 2004 yılında Varlık, Lacivert,Aktalpa, Caz Kedisi, Hayal dergileri başta olmak üzere çeşitli degilerde öykü ve şiirleri yayınlandı.

2006 yılında ikinci öykü kitabı “Travmatik Aşklar Tramvayı”nı yayınladı. 2006- 2007 yılları arasında özel bir tv kanalında metin yazarlığı yaptı. 2008 yılında “Yazı Evi”n de senarist olarak çalıştı. Aynı yıl Türkiye Senaristler Derneği “SENDER”e katıldı.

2009 yılında “Kamber Ateş Nasılsın” isimli öyküyü kısa film olarak senoryalaştırmıştır. Yönetmenliğini de yaptığı film aynı yıl İstanbul Sanat Festivalinde gösterime girmiştir.

2013 yılında Reng-i Rüya/ Galeri Bohem ilk kişisel sergisini açmıştır.

2015 yılında “Atlı Karıncalar ve Ruhlar Gecesi” roman ve “Kelebek Tozu Ağıtı” isimli şiir kitaplarını yayımladı.2017 yılında “Hoyrat” isimli şiir kitabını yayınladı.

2019 yılında Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde eğitmenliğe başladı.

2020 Yılında Belki İnanmaktır Mavi isimli şiir kitabını yayınlamıştır.

2021 yılında Belki İnamaktır Mavi isimli şiir kitabı Vedat Türkali edebiyat ödüllerinde ödüle aday kısa listede yayınlanmıştır.

2022 Balığın Rüyası Kişisel Sergi / Haziran Osmanlı Tersanesi Milta Bodrum Marina

Eylül 2022 – Albatros’un Uçuşu- Bodrum’un küçük İskender’i isimli romanı Edisyon Yayınları tarafından yayınlandı.

2022- Aralık PISIRIK

Kişisel Sergi/ A Mobilya- Plaza Bodrum

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu