Anasayfa / FLAŞ HABER / MUĞLA UMKE GÖNÜLLÜLERİ BODRUM’DA DENİZDE ACİL MÜDAHALE EĞİTİMİ GÖRDÜ

MUĞLA UMKE GÖNÜLLÜLERİ BODRUM’DA DENİZDE ACİL MÜDAHALE EĞİTİMİ GÖRDÜ

Bodrum Deniz Kurtarma ekiplerince, Muğla ilinde görevli UMKE denizde kurtarma eğitimi verildi.

Bodrum Deniz Kurtarma ekiplerince, Sahil Güvenlik Marmaris Grup Komutanlığına bağlı TCSG 101 Nolu Bot’un destekleriyle, Ulusal Medikal Kurtarma Ekiplerine (UMKE) Bodrum Karaada açıklarında acil müdahale eğitimi verildi.

Üç gün süren eğitimlerde, tekneden yaralılara güvenli müdahale, yaralının stabil halde getirilerek tekneye taşınması, su üstünde kazazedeyi stabil hale getirme, kazazedeyi kurtarma botuna alma, karaya sevk etme, su içerisinde can yeleği ve güvenlik uygulamaları, gece seyri ve emniyeti, seyir halindeki ve stabil duran deniz taşıtlarından kazazedeye tıbbi müdahale ve transfer örnekleri değişik deniz ve hava şartlarında gece ve gündüz olmak üzere konular uygulandı.

Fethiye’den gelen UMKE gönüllüsü, “Suda nasıl hasta alınır, nasıl sabitlenir, hareketli biçimde nasıl hasta tekneden tekneye aktarılır. Başarılı bir eğitim oldu bizim için. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz” dedi.

Bodrum Deniz Kurtarma Derneğine teşekkür ederek sözlerine başlayan UMKE Gönüllüsü Eyüp Önver, “Muğla UMKE olarak bizde denizlerde varız diyoruz, aldığımız bu eğitimlerden sonra. Özellikle kıyı şeridi çok fazla olan bir Muğla ilimize böyle bir eğitim şarttı” ifadelerini kullandı.

Başarılı bir şekilde tamamlanan eğitimlere, Muğla’nın Fethiye, Marmaris, Ortaca, Dalaman, Milas ve Bodrum bölgesinde görev yapan 8 UMKE personeli katıldı. Muğla bölgesinde görev yapan UMKE ekiplerine ilk defa geniş kapsamlı su üstü denizde can kurtarma eğitimi verildi.

Üç dönem şeklinde planlanan eğitimlerin, kış aylarında da belirli periyotlar şeklinde değişik deniz ve hava şartlarında devam edileceği ve çok sayıda personelin eğitim göreceği belirtildi.

Bodrum Deniz Kurtarma Derneğine teşekkür ziyaretinde bulunan Muğla İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin, çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür etti. Dr. Cihan Tekin, ” Gurur duyulacak bir tablo, bunun Türkiye’de bir örneği yok özellikle hareket halindeki tekneden tekneye hasta aktarılması. Belki denizden alma eğitimleri, tatbikatları düzenlenmiştir ama bu gerçekten Türkiye’de bir ilk. Hem ekibimle, hem dernekle, hem Sahil Güvenliklerine hem gurur duyduğumu ifade etmek istiyorum hem bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

Bodrum Deniz Kurtarma Derneği Başkanı Ömer Karacalar ise “Bu tatbikat diyim, bu eğitim, sivil toplum örgütleri ile devlet kurumlarının ne kadar koordineli çalıştığının çok güzel bir örneği olduğunu tahmin ediyorum” diyerek bu tür eğitimlerin devam edeceğini ifade etti.

Muğla İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin, Bodrum Deniz Kurtarma Derneği Başkanı Ömer Karacalar ve ekibi, eğitimi başarı ile tamamlayan ilk grupla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Büyükşehir’den Bodrum’a Müjde  

Büyükşehir’den Bodrum’a Bir Müjde Daha    Muğla Büyükşehir Belediyesi Bodrum ilçesi için ...