Anasayfa / FLAŞ HABER / LELEGLER BELGESELİ SEYİRCİYLE BULUŞTU

LELEGLER BELGESELİ SEYİRCİYLE BULUŞTU

ANADOLU VE EGE’NİN BİLİNEN EN ESKİ UYGARLIĞINI TANITMAK İÇİN ÇEKİLEN ‘LELEGLER BELGESELİ’NİN İLK GÖSTERİMİ YAPILDI

Mimarlar Odası Bodrum Temsilciliği organizasyonu sonucunda; Cüneyt Karaloğlu’nun Nadi Güler ve Nilüfer Pembecioğlu ile gerçekleştirdiği ‘Lelegler’ Belgeseli, Bodrum’da seyirci ile buluştu.

Müzikleri Mehmet Uyargil’ e ait olan belgeselin gösterimi ücretsiz olarak Bodrum Ticaret Odası Konferans salonunda gerçekleştirildi.

Gösterim öncesi konuşan Cüneyt Karaloğlu, Leleg tarihi ile ilk olarak, 70’lerin sonlarında Bodrum yarımadasının dağlarında karşılaştığı ilginç yapı taşları sayesinde buluştuğunu anlattı. Konu ile ilgili yerli kaynakların eksikliğini görünce 90’lı yıllarda, Anadolu ve Egenin bu bilinen en eski sakinlerini tanıtmak ve emanetlerin geleceğe taşınabilmesi için farkındalık yaratmak amacıyla yola çıktıklarını ifade eden Karaloğlu şöyle konuştu;

“Bilinen antik çağ kalıntılarına benzemeyen bu yapı kalıntıları ile karşılaşmalarım arttıkça, onları yapan insanlara karşı da merakım, ardından araştırma isteğimde arttı. Pek çok kişi için varlıkları bir efsaneden ibaret olan bu insanlar hakkında bilgi edindikçe, o kalıntılar bana sahiplerinin nasıl yaşadıklarını, dönemin koşullarını, korkularını anlatmaya başladı. Konu hakkında bilgilenme süreci içinde yerli kaynakların neredeyse yok denecek kadar az olması ve var olanların da ağırlıklı olarak yabancı araştırmacıların çalışmalarından oluştuğunu, batıda 1860’larda bile doğrudan Leleg’leri konu alan yayınların yapıldığını gördüm. Pek çoğu dağların kuytu, dikkat çekmeyen köşelerindeki bulunan bu yapılar ve kaleler, yerel çobanlar ve hazine avcıları dışında pek bilinmezken, çeşit amaçlarla açılan yolların sayısı arttıkça yok olmaya başladı.

İnsanlık tarihi boyunca üstünde yaşadığımız coğrafyanın önemine tüm dünyanın ilgisini çekmek istemek ile birlikte bizler, insanlık adına sahip olduğumuz ve koruyup tanıtmakla yükümlü olduğumuz bu kültürel mirasın taşıdığı değerin yeterince farkında olmadığımız için, bugün hızla yok edilmesi gerçeğiyle karşı karşıyayız.

İşte bu kaygılarla doksanlı yılların sonlarında, Anadolu ve Egenin bilinen en eski sakinlerini tanıtmak ve bu emanetleri geleceğe taşınabilmesi için farkındalık yaratmak amacıyla bizlerde bir belgesel yapma fikri doğdu. Fikrin hayata geçmesi geçtiğimiz son yedi yılda, imkânlarımızın yetersizliği nedeniyle çeşitli zaman aralıkları ile kesintiye uğrayarak, çok kısıtlı olanaklarla gerçekleşebildi.

Dileğimiz, ülkemizdeki tüm arkeolojik varlıkların, insanlık tarihinin henüz bilinmeyenlerinin araştırmacılar ve ilgili disiplinlerdeki bilim insanları tarafından aydınlatılması ve gelecek kuşaklara kazandırılmasıdır. Ayrıca, bugüne kadar bu alanlarda emek vermiş, yerli, yabancı tüm bilim insanlarına teşekkür borçluyuz.” dedi.

Lelegler Belgeselinin ilk gösterimine ilgi oldukça fazla oldu.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlginizi Çekebilir

KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ 13. ETAP BİLGİLENDİRME SUNUMU BODTO’DA GERÇEKLEŞTİ

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi ...