Anasayfa / HABERLER / SANAT KÜLTÜR / KENT KONSEYİNDEN KİTAP OKUMA PROJESİ

KENT KONSEYİNDEN KİTAP OKUMA PROJESİ

Bodrum Kent Konseyi ile Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, toplumu ve özellikle gençleri kitap okumayı özendirmek amacıyla ilginç bir projeyi hayata geçiriyor. Kenttv’nin de  projede partner olarak yer alacağı proje için Kent Tv Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Oğuz Poyraz , gençlerin nitelikli okuma alışkanlığı kazanmasına katkı sağlamayı amaçladıklarını ifade etti.Yarımada genelinde faaliyet gösteren 12 Lisenin öğrencilerinden oluşacak grupların, okudukları bir kitap hakkında karşılıklı fikir alış-verişinde bulunmaları ve bu sürecin bir televizyon programı haline getirilerek Kent Tv’de yayınlanması temelindeki projeyle ilgili olarak Bodrum Güler Mustafa Kızılağaç İlkokulunda düzenlenen toplantıya, Bodrum Kent Konseyi Başkanı Hamdi Topçuoğlu, Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden Ahmet Manav, Yarımada’da bulunan liselerin müdür ve öğretmenleri ile Kent Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Dr.Oğuz Poyraz katıldı.

Güler-Mustafa Kızılağaç İlkokulu’nda gerçekleştirilen toplantı Ahmet Manav’ın açılış konuşmasıyla başladı. Manav, Bodrum Kent Konseyi’nden kendilerine gelen proje hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Toplantıya katılan lise müdür ve öğretmenleri ise toplumdaki kitap okuma alışkanlığını artırmayı amaçlayan projeye oldukça olumlu yaklaşarak, projenin uygulanmasıyla ilgili görüş ve önerilerini sundular.

Bodrum Kent Konseyi Başkanı Hamdi Topçuoğlu, katılımcılara projenin amacını anlatarak, bir eğitimci olarak Türk toplumunun ve gençlerin yeterince okumadığına dikkat çekti. Bu projedeki amacın nitelikli kitap okumayı özendirmek olduğunu belirten Topçuoğlu konuşmasına şöyle devam etti:

“Bunun temel nedeni okuma alışkanlığımızın olmamasıdır. Amacımız gençler okumuyor diyenlere gençler okuyor demek. Radyo ya da TV programı olacak şekilde bir program belirlemek esas olandır. 12 Lisemiz var, her hafta belirleyeceğimiz liseler dönüşümlü olarak öğretmenlerinin belirlediği kitapları tartışacaklar”

Toplantıya katılan öğretmenler fikre olumlu yaklaşarak programın haftalık olması gerektiğini belirttiler. Bodrum Anadolu Lisesi Edebiyat öğretmeni Ender Çelikbilek yapılması planlanan programın amacının gençlere nitelikli okuma yöntemlerinin kazandırılması ve aynı zamanda okuduklarının öğrencilerde farkındalık yaratması amacına hizmet etmesi gerektiğini vurguladı. Çelikbilek “Yarımadada bulunan 12 lisenin ikişerli olarak ve en az 6 öğrenci ile birlikte bir moderatör eşliğinde bu programa hazırlanmasının izleyiciler açısından daha verimli olacağını düşünüyorum. Ayrıca okunacak kitapların okulların kendi içinde var olan komisyonlarca belirlenmesinin de faydalı olacağı kanaatindeyim “dedi.

Yaklaşık iki saat süren toplantı sonucunda Hamdi Topçuoğlu’nun moderatörlüğünde yapılacak olan programlara, okulların ikişerli olarak 3 öğrenci temsili ile katılmasına, programların haftalık periyodlarla yayınlanmasına karar verildi. Prodüksiyonu Kent Medya tarafından yapılarak, Kent Tv’de haftalık olarak yayınlanacak programın çekimleri OASİS Alış Veriş Merkezinde bulunan Nurol Sanat Galerisinde yapılacak. Programa katılacak liseler ise aşağıdaki şekilde eşleştirildi.

-Turgutreis  Anadolu Lisesi / Ayşegül Sevim Ali Rüştü Kaynak Anadolu Lisesi
-Hayırlı Sabancı Anadolu Lisesi / Özel Merter Koleji
-Halil İbrahim İper/Adnan Anadolu Lisesi /Bodrum Kız Meslek Lisesi
-Bodrum Anadolu Lisesi / Mumcular Sitare Özkan Meslek Lisesi
-Özel Marmara Koleji / Kanuni Sultan Süleyman Anadolu Lisesi
-Turgutreis Turizm ve Otelcilik  Meslek Lisesi / Fahriye Ilıcak Teknik ve Ends. Mes. Lisesi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

YOL SÜPÜRME ARAÇLARI MİLAS’A GELDİ

Milas Belediyesi, araç filosunu daha kaliteli hizmet vermek amacıyla yeni aldığı araçlarla ...