Anasayfa / FLAŞ HABER / KEMER – ELMALI ETABI DAVİDE REBELLİN

KEMER – ELMALI ETABI DAVİDE REBELLİN

 BİSİKLETÇİLER ZORLU PARKURDA DENİZ SEVİYESİNDEN 1850 METRE YÜKSEĞE TIRMANDI

TUR’A YARIN 132 KİLOMETRELİK FETHİYE – MARMARİS ETABI İLE DEVAM EDİLECEK

51.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun 163 kilometrelik Kemer-Elmalı (Göğübeli) etabını CCC Sprandı Polkowıce Takımı’ndan Davide Rebellin 4 saat 34 dakika 12 saniye ile kazandı.

Akdeniz’in sıcaklığının iliklere kadar hissedilen ortamında ve rüzgarsız bir havada start alan bisikletçiler ilk tırmanış primi olan 34’üncü kilometre için mücadeleye başladı. Etaplar içinde en zoru olarak gösterilen parkurda herkes varını-yoğunu tırmanışta harcayabilmek için, gayretlerini mümkün olduğu kadar sona saklamak niyetinde idi. Zira bu etabı alan hele birde fark yapabilecek bisikletçi, Pazar günü İstanbul’da sonlanacak finişte yarışın Genel Ferdi Klasman birincisi olabilecek ve Turkuaz Mayo’yu kazanma şansı yaratacaktı.

 

MAYOLARIN DAĞILIMI

Start öncesi Turkuaz Mayoyu Etıxx Quick Step Takımından Mark Cavendish, Yeşil mayoyu Lampre Merida’da Sacha Modolo, Kırmızı Mayoyu Unıdethealtcare Takımından Federıco Zurlo, Beyaz Mayoyuda Caja Rural Seguros Takımından Luis Mas Bonet giydi.

 

YARIŞIN CEREYANI

3 adet oluşan King Of The Mountain ( Tırmanış Etabı) için 165 sporcu start aldı. İlk atak 2’inci kilometrede Torku Şekerspor’dan Sergey Grechyn’den geldi ve Topsport Vlaanderen-Baloise takımından Jef Van Meirhaeghe da ona katıldı.5’inci kilometrede ana grupta bölünmeler oluştu, ancak ataklara atakla karşılık verildi. 20’inci kilometre geçilirken  anagrup toparlandı. 34’üncü kilometreye yaklaşıldığında kıpırdanmalar yeniden başladı. 21’inci kilometrede lider Androni Giocattoli takımından Marco Bandiera ana grubun önünde 40 saniyelik bir avantaja sahipti ancak dört sporcu onu yakalamayı başardı. Caja Rural’dan  Goncalves, Colombia’dan Valencia, Drapac Prefessional Cycling’den Spokes, MTN Qhubeka’dan Jim yeni bir grup oluşturdu.

 

İLK TIRMANIŞ KAPISI

34’üncü kilometrede gerçekleşen ilk tırmanış primini, Colombia takımından  Valencia kazandı. 2’inciliği MTN Qhubeka takımından Jim, 3’üncülüğü Drapac Professional Cycling takımından Spokes, 4’üncülüğü Caja Rural takımından Goncalves elde etti. Tırmanış kapısı geride kalırken, öndeki 5 bisikletçi ile anagrup arasındaki zaman farkı 2 dakika 50 saniye ulaştı. Etabın favori isimlerinden  MTN Qhubeka Takımından Berhane önde pedal basmaya devam etti.

 

SPRİNT PRİMİ

50’inci kilometrede geçilen sprint primi sonuçları şöyle şekillendi : 1-Drapac Profesional Cycling takımından Spokes, 2- Androni Giocattoli takımından Bandiera, 3-MTN Qhubeka takımından Jim Songezo

 

ZAMAN FARKI AÇILIYOR

58’inci kilometre geride kalırken öndeki kaçış grubunun zaman farkını gittikçe açtığı gözlendi. Ana grupla fark 3 dakika 35 saniyeye çıktı. Etabın 80’inci kilometresi geride bırakılırken, 25’inci kilometreden itibaren kaçış grubunun üstünlüğü devam etti.

 

TÜRKİYE GÜZELLİKLERİ PRİMİ

Etabın üçüncü primi olan Türkiye Güzellikleri kapısı 99’uncu kilometrede kazananları belirledi. İşte prim kazanan sporcular. 1- Caja Rural takımından Jose Goncalves, 2. MTN Qhubeka’dan Takımı’ndan Jim Songezo, 3-Colombia Takımın’dan Juan Pablo Valencia.

 

RİFAT ÇALIŞKAN’IN ADININ VERİLDİĞİ İKİNCİ TIRMANIŞ PRİMİ

 

Ve geldik etabın en zor bölümüne. Akla-Karanın belli olacağı tırmanışlarının kralının belli olacağı yokuşlar başladı. Kemer’den start alan bisikletçiler, Finike’den, Elmalı sapağına dönerken, kendilerini sıfırdan 1850 metreye uzanan bir tırmanışın beklediğini biliyorlardı. Bu yüzden parçalanmalar oldu ve güçlü olan ön grubu, sprintçiler ise arka grupta mecburen pedal çevirmek zorunda kaldılar. Etabın ikinci tırmanış primi 108’ínci kilometrede cereyan etti. Herzaman rahmetle andığımız bisikletin efsane ismi Rifat Çalışkan adına gerçekleşen ikinci tırmanış kapısınıi ise şu sporcular geçti. 1-Colombia’dan Juan Pablo Valencia, 2- MTN Qhubeka’dan Jim Songezo, 3- Caja Rural’dan Jose Gonçalves, 4- Unitedhealthcare’den Davide Frattini, 5- Tinkoff-Saxo’dan Pavel Brutt

 

NE TIRMANIŞ AMA

Tırmanış o kadar diktiki, bisikletçiler kaçıp arayı 2-3 dakika açmalarına rağmen ana gruba ya da arkalarından gelen gruba yakalanabiliyorlardı. Finişe 45 kilometre kala ana grup tempo yapıp kaçış grubunu yine yakaladı. Yeni zaman farkı artık 35 saniyenin altına düşmüştü. Fakat bu gruptan iki sporcu daha tempoya dayanamayıp ana gruba yakalandı. Daha sonra üçlü grup ana grupla birleşti. Bu kez Elmalı geçilirken üçlü bir kaçış grubu oluştu. Bu grup az zaman farkına rağmen epey yol aldı.

 

ÖNDEKİ ÜÇLÜNÜN DİRENİŞİ

Önde giden üçlü grup inatla ana gruba yakalanmamak için olağanüstü bir gayret sarfediyordu ama işleri o kadar zorduki.  Tınkoff-Saxo’dan Pavel Brutt, MTN Qhubeka Takımı’ndan Yousef Reguıgu, Topsport Vlaanderen Takımı’ndan Jelle Wallays yardımlaşarak finişe doğru pedal basmaya devam ettiler. Etabın sonlanmasına 17 kilometre kala fark 30 saniye içinde dolaştı durdu. Ama onlar içinde kaçınılmaz son ana gruba yakalanmaktı. 11 kilometre kala grup yeniden birleşti. 8 kilometre kala ana grup iyice dağılmaya başladı. Yokuş finişe yaklaşıldığında iyice dikleşirken Caja Rural Seguros Takımı’ndan beyaz mayo’nun sahibi Luis Mas Bonet atak yapıp kaçtı bu serüveni uzun sürmedi ve yakalandı.

KAÇANI TUT VE YAKALA

Bu kez 6.5 kilometre kala Lampre-Merida Takımı’ndan Kristijan Durasek, Caja Rural Seguros Takımı’ndan Heıner Rodri Parra Bustamende ile CCC Sprandı Polkowice Takımı’ndan Davide Rebellin atak yaptı ve arayı 17 saniye kadar açtı. Daha sonra bu gruptan Caja Rural Takımı’ndan Bustamende geri kaldı, ona ana gruptan atak yapan Bardıanı CSF Takımı’ndan Enrıco Barbin ile Nıppo –Vını Fantını Takımı’ndan Daniele Colli iştirak etti. Şimdi finişe gelen iki grup vardı ve aralarındaki zaman farkı büyük değildi.. Finişe bu iki sporcunun girmesi artık kesinleşmişti. Etabı  4 saat 34 dakika 12 saniye ile Rabellin kazandı. İkinciliği Lampre Merida Takımın’dan Kristijan Durasek aldı. Üçüncülüğüde Retagne-Seche Envıronnemen Takımı’ndan Eduordo Sepulveda elde etti.

YARIN FETHİYE-MARMARİS ETABI KOŞULACAK

51’inci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun yarın 132 kilometrelik Fethiye-Marmaris etabı koşulacak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Bodrum Modern Otogarına Kavuşuyor

  Muğla’nın Bodrum ilçesinde 30 bin 759 metrekare arsa üzerinde yapımına başlanan ...