Anasayfa / FLAŞ HABER / KAMUSAL ALANLARLA İLGİLİ TASARRUF, KULLANIM VE DENETİM YETKİSİ YEREL YÖNETİMLERDE OLMALIDIR

KAMUSAL ALANLARLA İLGİLİ TASARRUF, KULLANIM VE DENETİM YETKİSİ YEREL YÖNETİMLERDE OLMALIDIR

Bodrum Kent Konseyi açıklama metni şöyle: Bilindiği gibi 6360 sayılı yasa ile büyükşehir statüsüne geçen ilimizde, belde belediyelerine, muhtarlıklara ve İl Özel İdaresine ait taşınır-taşınmaz mülklerin tamamı hakkında tasarruf yetkisi değişikliğine gidilmiştir. Bu değişiklikten hemen sonra da İztuzu (Ortaca) valilik tarafından bir özel kuruluşa kiralanmış, yasal yollara başvurulması sonucu yürütmeyi durdurma kararı verilmiştir.

Ancak öğrendiğimize göre; Fethiye’de Belceğiz, Kumburnu, Gemiler Koyu ve Şat Burnu; Ortaca’da Sarıgerme Kumsalı, Dalyanazmağı Günübirlik Alan ve tesisleri ile Delikli Ada Yüzer İskele ve Dalyan Kanalı iskeleleri, Dalyanazmağı Kumsalı Kanal tarafı İskeleleri, Marmaris’te Karacasöğüt Gemioturan Mevkii Yüzer İskele ve Selimiye Yüzer İskele; Ula’da Akçapınar Mahallesi Araplar Mevkii K Tesisleri Kıyı Kesimi Kumsal Alan Tesisleri, Kadın Azmağı ve Günübirlik Alanı Tesisleri, Menteşe’da Akbük Günübirlik Alan ve Tesislerinin valiliğin tasarruf yetkisiyle özel şirketlere ihale yoluyla kiraya verileceği ilan edilmiştir bulunmaktadır.

Muğla valiliğinin söz konusu uygulamaları, taraf olduğumuz Avrupa Yerel Yönetimler Şartı’nın 4. maddesine ve 6360 sayılı yasanın geçici 1 madde, 2. ve 5. fıkrasına aykırıdır.

Buna göre ilimiz dahilindeki kamusal nitelikteki alanlarla ilgili her türlü tasarruf kullanım ve denetleme yetkisinin yerel yönetimlere bırakılması gerekmektedir Her ne kadar Muğla İdare Mahkemesi, bu konuyla ilgili olarak Ortaca Belediyesi’nin başvurusuna
yürütmeyi durdurma kararı vermiş olsa da, soruna köklü çözüm getirilmesi gereği açıktır.

Bodrum Kent Konseyi olarak belediyelerimizin bu doğrultuda yapacakları her türlü çalışmayı desteklediğimizi, gerektiğinde ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla ortaklaşa çalışmaya hazır olduğumuzu kamuoyunun bilgilerine sunuyoruz

Bodrum Kent Konseyi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlginizi Çekebilir

BESİAD İş Zirvesi Dikkat Çeken Analizler…

İş Dünyası Bodrum’dan Mesaj Verdi… Demokrasimize Güveni Artırmak Ekonomimizi De Güçlendirecektir… TÜSİAD ...