FLAŞ HABERSİYASİ

KADINLAR MUHTARLIK KURUMUNDA “EŞİT TEMSİL” İSTİYOR!

 

Türkiye’de kadınların siyasete katılımının en zayıf halkası “muhtarlık” kurumu. Kadınlar köy muhtar ve heyetlerine seçilme hakkını 26 Ekim 1933 tarihinde kazandı. Cumhuriyetimizin yüz yaşını kutladığımız 2023 itibarıyla, 32.201 mahalle ve 18.291 köy olmak üzere 50498 muhtar var. 1010 mahalle ve 124 köy olmak üzere toplam 1134 kadın muhtar görev yapıyor. Kadın muhtar oranı sadece %2,24! Oysaki, kadınların yerel yönetimlere giriş kapısı “muhtarlık” kurumudur. 

Gül Esin Kadın Muhtarlar Akademisi Başlıyor!

Ege Kadın Buluşması Platformu’nun Küresel Eşitlik ve Kapsayıcılık Ağı iş birliğinde, 1933 yılında Aydın’ın Çine ilçesine bağlı Demirdere Köyü muhtarı seçilerek Türkiye’nin ilk kadın muhtarı unvanını kazanan Gül Esin’in başladığı bu öncü yolda yeni kadın muhtarların seçilmesine katkıda bulunmak amacıyla ‘Gül Esin Kadın Muhtarlar Akademisi’ni kurduk. 

Gül Esin Kadın Muhtarlar Akademisi ile kadın muhtar adaylarını toplumsal cinsiyet eşitliği, insan hakları, kadına yönelik şiddet, adaylaşma ve seçim stratejileri, yerel demokrasi ve yerel katılım gibi konularda güçlendirerek yerel seçimlere güçlü bir şekilde hazırlamayı amaçlıyoruz. 

“Gül Esin Kadın Muhtarlar Akademisi” kapsamında, Ege Bölgesi’ndeki 8 ilde (İzmir, Muğla, Aydın, Kütahya, Manisa, Denizli, Uşak ve Afyonkarahisar) kadın muhtar adayları için 1’er günlük sertifikalı yoğunlaştırılmış eğitimler veriliyor. Gül Esin Kadın Muhtarlar Akademisi’ne, İzmir’de, Denizli’de, Aydın’da, Manisa’da, Uşak-Afyon ve Kütahya illeri için Uşak’ta gerçekleşen eğitimlerin ardından 13 Ocak’ta Bodrum Belediyesi ev sahipliğinde, Bodrum Ticaret Odası destekleri ile Muğla’da devam ediyoruz. 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde köyünde veya mahallesinde muhtar olmak isteyen tüm kadınların bizlere başvurmasını istiyoruz. 

Zoru Başaran, İlham Veren ve Rol Model Kadın Muhtarlar!

Biliyoruz ve görüyoruz ki, Gül Esin’den bugüne kadın muhtarlar bölgelerinde fark yaratmaya, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaya, kadınların hayatın her alanında etkin olması için çalışmaya ve rol model olmaya devam ediyor. 

Daha Eşit ve Kapsayıcı Bir Mahalle Mümkün!

Eşit temsil ve eşit katılım muhtarlıklardan başlar. 

EGE KADIN BULUŞMASI PLATFORMU

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu