Anasayfa / FLAŞ HABER / HORUS’UN GÖZÜ YAYINLANDI

HORUS’UN GÖZÜ YAYINLANDI

Ünlü Prof. Dr. Süleyman Kaynak Horus’un Gözü adlı kitabını imzaladı.

İzmir Yakın Kitabevi’nde düzenlenen imza günü büyük ilgi gördü.  Kişiler, yerler, olaylar özet açıklaması ile yayınlanan “ Horus’un Gözü”  Meşe Kitaplığı tarafından basıldı.

Tiyatro oyuncusu, yönetmeni ve eğitmeni Gürol Tonbul kitap hakkında yaptığı değerlendirmesinde görüşlerini şöyle açıklıyor: “Ne zaman yazılı bir metin okusam, o metnin zihnimde bir görüntü oluşturmasına önem veririm” der Marguerite Duras.

Süleyman Kaynak’ın Horus’un Gözü Anı-Deneme kitabı bu sözü kanıtlayan bir yapıt. Kaynak, göz olgusuna hem içeriden hem de dışarıdan bakabilen bir yeteneğe sahip. Bu yeteneğinde göz hekimi olmasının payı büyük elbette. Çok başarılı bir hekim olmasının yanı sıra iyi bakan, iyi gören biri olduğunu kanıtlıyor. Kaynak ve göz olgusu üzerinden mitolojiyi, tarihi, mekânları, kişileri sözcüklerle çiziyor, sözcüklerle zihnimizde görüntüler oluşturuyor.

Kaynak, bu görüntüler içinde gözden kaçırdığımız kişileri, o kişilerin yaşadığı ilginç olayları ve kentlerin, mekânların bilinmeyen anlarını, anılarını aktarıyor bize. Bu aktarımlarda mitolojiye, ülke ve dünya tarihine doğru yolculuğa çıkarıyor bizi.

Bu yolculukta kimi zaman hüzünlenerek, kimi zaman umutlanarak yaşadığı alanları tanımaya, algılamaya, sorgulamaya başlıyor insan. Ve göz, ülkenin bir köşesine, bir kişinin yüzüne, bir yerin taşına, toprağına takılı kalıyor…”

Ünlü göz hekimi Prof. Dr. Süleyman Kaynak ta; “Horusûn Gözü” adlı eserinin, tıbbi alan dışında ilk kitabı olduğunu söyledi.

Prof. Kaynak, kitabın içeriğinde “esas olarak yakın ve uzak tarihte, gözle ilgili sorunlar yaşamış ama bu kayıplarını pozitif  bir üretime yöneltmiş insanların hikayeleri; bazan tarihi gerçekler, bazan mitolojik öyküler ve bazan da hayatın sert rüzgarları eşliğinde” anlatıldığını ifade etti.

Kitabın içeriğini özetle: esas olarak yakın ve uzak tarihte, gözle ilgili sorunlar yaşamış ama bu kayıplarını pozitif bir üretime yöneltmiş insanların hikayeleri, bazan tarihi gerçekler, bazan mitolojik öyküler ve bazan da hayatın sert rüzgarları eşliğinde anlatılıyor.

Ayrıca, bu kitap da, ”örneğin Aşık Veysel görmesini kaybetmeseydi sıradan bir köylü çocuğu olarak hayatını tamamlayabilirdi.

Ya da Luis Braille, görmesini kaybetmeseydi bir saracın oğlu olarak babasından bu mesleği öğrenip hayatına saraç olarak devam edecekti….

Ya da Sebastian Bach, zamanın imkanlarıyla katarakt ameliyatı olmasıyla enfeksiyon kapıp görmesini kaybetmesi ve sonrasında da enfeksiyonun yayılıp ta hayatını kaybetmesi büyük bir acıdır….

Neron , gözleri bozuk olması nedeni ile gizli gizli beril taşından cam yaptırıp, arenadaki gladyatörleri görmeye çalışıyor ve görmeyince sinirleniyormuydu ? “diyen, Prof. Süleyman Kaynak,  kitap ta ”tarihin derinliklerinde kalmış olaylar, kişiler ve yerler anlatılmakta” olduğunu ifade etti.

256 sayfadan oluşan “Horusun Gözü”  kitap anı ve deneme türü bir eser. Kitabı almak isteyenler :

https://www.yakinkitabevi.com.tr/ani-mektup-gunluk/horus-un-gozu?search=s%C3%BCleyman%20kaynak&category_id=0

adresinden temin edilebiliyor.

 

 

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

NEV, UNUTULMAZ ŞARKILARI İLE

NEV, UNUTULMAZ ŞARKILARI İLE YENİDEN STRAF’ta!   STRAF, 23 Ekim 2021 Cumartesi ...