Anasayfa / HABERLER / YURTTAN HABERLER / HORLAMA HASTALIĞI YAŞAM KALİTENİZİ DÜŞÜRMESİN

HORLAMA HASTALIĞI YAŞAM KALİTENİZİ DÜŞÜRMESİN

Ağız ve burun arkasındaki hava yolunda darlık olduğu zaman ortaya çıkan gürültülü sese horlama adı verilir. Kişinin kontrolünde olmayan horlama toplumun yüzde 45’inde görülüyor. Tüm gece boyunca süren sık ve yüksek sesli horlama, kişide sağlık problemlerine yol açabileceği gibi ev halkına da rahatsızlık vererek yaşam kalitesini düşürüyor.

Özel Bodrum Hastanesi Kulak , Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.Süleyman Ali Zennuboğlu, yaşla birlikte artan horlama probleminin en sık şişman erkeklerde görüldüğünü belirtti ve ekledi : Kişi horlama nedeniyle uykusunda yeterince dinlenemez. Dinlenmeden geçirilen gecenin gündüzü uykulu, yorgun ve verimsiz geçer. Özellikle uyku sırasında nefessiz kalan kişiler daha dikkatli olmalı ve mutlaka bir KBB uzmanına muayene olmalıdır.

TIKAYICI TİPTE HORLAMA YAŞAMINIZI TEHDİT EDEBİLİRÖzel Bodrum Hastanesi KBB Uzmanı Op.DrZennuboğlu’nun verdiği bilgiye göre horlamanın en ağır biçimi tıkayıcı tipte olanı yani uyku apnesi ( nefesin kesilmesi)10 saniyenin üzerinde ve  bir saat içinde 7’den fazla görülürse yaşam ciddi şekilde tehdit altında demektir. Apneli hastalarda uykuda kan oksijen düzeyi aşırı oranda düşer. Oksijenin düştüğü bu dönemde kalp kanı daha çok pompalamak zorunda kalır bir süre sonra kalp ritmi bozulurken, yıllar içinde yüksek tansiyon ve kalp büyümesi gelişir.

HORLAMANIN NEDENLERİ

KBB Uzmanı Op.Dr.Zennuboğlu yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen horlamanın nedenlerinin, 4 ana başlık halinde özetlenebileceğini belirtti:Dil ve boğaz kaslarındaki gerginliğin azalması, boğazdaki dokuların aşırı büyük olması , yumuşak damak ve küçük dilin aşırı sarkık ve uzun olması sonucu boğaza doğru hava yolunu daraltması,alerji ve yapısal bozukluklara bağlı burun tıkanıklıkları.

HORLAMA TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?

Horlamanın bir çok tipinin tedavi edilebilir olduğunu söyleyen Op.Dr.Zennuboğlu şunları söyledi: “Horlama uvulopalatofarengoplasti ameliyatı (UPPP) ile veya radyofrekans  yöntemleri ile tedavi edilebilir. Cerrahinin çok riskli veya hasta tarafından istenilmediği durumlarda boğaza basınçlı hava veren maske takarak (CPAP) kişi uyuyabilir. Kronik olarak horlayan her çocuk KBB uzmanı tarafından detaylı olarak muayene edilmeli, bademcik ve geniz eti ameliyatının gerekli olduğu durumlarda cerrahi müdahale çocuğun sağlığına ve gelişimine çok önemli yararlar sağlayacaktır.”

HORLAMAYI ÖNLEYİCİ KİŞİSEL ÖNLEMLER

Sportif bir yaşam biçimi seçilmeli,

Horlayan kişiler uyku ilaçları, sakinleştirici ve antihistaminik denilen allerji ilaçlarını uykudan önce almamalı,

Aşırı yorgunluktan, uykudan 4 saat önce alkol almaktan 3 saat önce de ağır yemekten sakınmalı,

Uykuda sırt üstü yatmak yerine yana yatmak tercih edilmeli.

Yatağınızın baş tarafı daha yukarıda olacak şekilde tüm yatağınız yaklaşık olarak 10 cm bir tarafa doğru çeviriniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

BALIKÇI ESNAFINA PANDEMİ DÖNEMİ DESTEĞİ

  İBB, mevsim normallerinden daha sıcak geçen hava ve pandemi koşulları sonucu ...