Anasayfa / HABERLER / ASAYİŞ / HAKAN ÖZTATAR, ARABULUCULUĞU ANLATTI…

HAKAN ÖZTATAR, ARABULUCULUĞU ANLATTI…

 

Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar, İzmir Arabulucular Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Av. Hilal Çalkın Bodrum TED kolejinde verilen seminerde Avukatlar, Hakimler ve çeşitli sivil toplum örgütleriyle biraraya gelerek taraflar arasındaki özel hukuk uyuşmazlıklarında, mahkemeye gitmeden, alternatif bir çözüm yolu olan arabulucuğu anlattı….

 

Bodrum’da yeni kurulan Bodrum Arabulucular Derneği’nin açılışı için Bodrum’a gelen Hakan Öztatar, çeşitli sivil toplum örgütleriyle biraraya gelerek taraflar arasındaki özel hukuk uyuşmazlıklarında, mahkemeye gitmeden, alternatif bir çözüm yolu olan arabulucuğu anlattı. Öztatar TED Bodrum Koleji’nde avukatlar, çeşitli sivil toplum örgütü mensupları ve vatandaşlarlara arabuluculuk semineri verdi.
Seminer öncesi konuşan Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar, arabuluculuk hakkındaki farkındalığı arttırmayı istediklerini belirterek, “Uyuşmazlıklarda dava yoluna gidildiğinde husumetler doğuyor. Arabuluculuk dostane bir çözüm yöntemi. Birbirlerini anlamak yoluyla çözümü kendileri buluyorlar. Çözüm de her iki tara için de kendi menfaatleri doğrultusunda oluyor ve kimsenin size dayattığı bir çözüm olmuyor” dedi. Öztatar, yeni düzenlemeyle mahkemelerin davalı ve davacıyla ilgili geleceğe yönelik kararlar verdiğine dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Bugün bizim hukuk uyuşmazlıklarının yüzde 100’e yakını dava yoluna gidiyor. Bu anlamda hakimlerimiz, savcılarımız özveriyle çalışıyor. Arabulucuya gittiğinizde gizlilik ilkesi geçerli. Ticari sırlarınız açıklanmıyor. Arabuluculuk ilişkinin devamını sağlar, mahkemelere gidildiğinde el sıkışarak ayrılan davacı ve davalıyı görmedim. Dava yolunda verilen karar tarafları tatmin etmemektedir. Çünkü hakimin verdiği karar geçmişi yargılayan geçmişteki sorunuzu çözen bir karar. Ancak arabuluculuk geleceğe yönelik bir durumdur. Seminer sonrası Kent Haber’in sorularını yanıtlayan Bodrum Arabulucular Derneği Yönetim Kurulu başkanı ve Muğla Barosu Temsilcisi Avukat Cavidan Özyiğit, amaçlarının davaların açılmadan en kısa sürede masrafsız olarak çözüme ulaştırılması olduğunu belirterek şunları söyledi; “Biz Bodrum Arabulucular Derneği olarak ilerideki günlerde üzerimize düşen her türlü çalışmayı yapacağız. Önemli olan bunu anlatmak, kazanım sağlamak. Çünkü meslektaşlarımız bazında arabuluculuğu iyi anlatmamız lazım ki şu anda 20 olan dernek üyemizi daha da arttırma gayretindeyiz” dedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

POLİSTEN AYAKKABI VE TOP HEDİYESİ 

  Bodrum’da basketbol ayakkabısı için bahşiş kutusunda biriktirdiği parası çalınan 17 yaşındaki ...