Anasayfa / FLAŞ HABER / GİRİT MÜBADİLLERİ SERGİSİ “SURET YOLCULUĞU”

GİRİT MÜBADİLLERİ SERGİSİ “SURET YOLCULUĞU”

Mübadele ile Girit ten Bodrum a gelen 43 ailenin fotoğraflarından oluşan “Suret Yolculuğu” sergisi açıldı.

Ressam Dilek Uslu’nun 4 yıldır emek verdiği Girit Mübadilleri konulu çalışmaları sanatsal bir anlatımla gün yüzüne çıktı. Sanatçı, 4 buçuk yıl gibi uzun bir süreçte sanatsal ifadelerle hazırladığı “Suret Yolculuğu” sergisi Bodrum Merkez Sanat Okulu Sokağı’ndaki Atölye Dut Ağacı adlı mekanda açıldı. Açılışa çok sayıda kişi katıldı.

Dilek Uslu’nun halen 4 ve 5. kuşaklarının yaşadığı, Girit ten mübadele ile Bodrum’a gelen ailelerden 43’ünün aile arşivlerinden toplayarak meydana getirdiği fotoğraflar, geçmiş ile geleceğin arasındaki bağı gözler önüne serdi. Sergiye katılanlar fotoğrafları ilgiyle inceledi.

Bu eserlerin, yakın bir zamanda açılması düşünülen Bodrum Kent Müzesi’ne sanatçı tarafından bağışlanacağı ifade edildi.

Dilek Uslu, mübadele’yi yaşayan, göç etmek zorunda bırakılan tüm mübadiller için sembol niteliğinde oluşturulan “Suret Yolculuğu” projesinin Bodrum – Girit, Girit Bodrum arasında değiş tokuş yaptırılan topluma farkındalık yaratmak için yapıldığını anlattı.

Kendisinin Girit kökenli bir ailenin 4’üncü kuşak ferdi olduğunu söyleyen Uslu, “Çocukluğum, konum, komşum, bunlar benim için çok değerli. Bu çalışma tüm mübadillere bir vefa borcu gibi. Bu yönden bakılması gerekiyor ve başarılı olduğunu düşünüyorum. Sergiyi hazırlamak aşağı yukarı 4,5 yıl sürdü. Pek çok aile gezdik. Ama fotoğrafların bir kısmı korunamamış. İnsanların bir kısmı Bodrum dışına çıkmışlar. Toparlayabildiğimiz 43 aile var.” dedi.

Müzik dinletisinin sunulup çalışmada emeği geçenler teşekkür plaketleri verildiği açılışta konuşan Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Ummuhan Yurt ise “Suret Yolculuğu’nda Dilek’in heyecanını ben yaklaşık 3 aydır yaşıyorum. Dilek çok heyecanlıydı ve sonunda böyle güzel bir eser çıkardı karşımıza. Tabi mübadele ile Bodrum’a göçenlerin çok hüzünlü hikayeleri var. Ben Dilek’i tebrik ediyorum, hayırlı uğurlu olsun diyorum.”diye konuştu.

“Suret Yolculuğu” sergisi 31 Ağustos tarihleri arasında ziyaret edilebilecek. 29 Ağustos Perşembe akşamı sergi mekanı bahçesinde Cana Üngün-Mehmet Uyargil-Timuçin Binder kolektif çalışması olan “Bodrum’un Suskun Çanları” belgeseli gösterilecek.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

GÜN BOYU HAYRAN BIRAKTI

Bodrum’da sabah saatlerinden itibaren aralıklarla etkili olan yağışın ardından çıkan gökkuşakları, gün ...