Anasayfa / FLAŞ HABER / GENÇLİK VE SPOR BAKANI KILIÇ BODRUM’DA

GENÇLİK VE SPOR BAKANI KILIÇ BODRUM’DA

Bodrum’da gerçekleştirilen organ bağışı kongresine katılan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, “Organ nakliyle ilgili gençlere yönelik bilgilendirme çalışmaları yapacağız” dedi.

Bakan Kılıç, Bodrum’da Türkiye Organ Nakli Kuruluşları Koordinasyon Derneği tarafından bir otelde düzenlenen “Transplantasyon-14” isimli kongrenin açılışına katıldı.

Akşam saatlerinde Bodrum-Milas havalimanına gelen Kılıç’ı burada bazı daire amirleri karşıladı. Daha sonra Hilton Bodrum Otele geçen Kılıç, açılışta yaptığı konuşmada, derneğin üyesi olan doktor babası Sinan Kılıç’ın, tedavi ettiği bir hastasından kaptığı virüs nedeniyle karaciğer nakline ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Babasının meslek hayatında insanlara anlattığı durumla karşı karşıya kaldığını ifade eden Kılıç, geçirdiği başarılı operasyon sonunda babasının sağlığına kavuştuğunu kaydetti.

Babasından dolayı organ bağışı konusunun kendisi için yabancı bir konu olmadığına değinen Kılıç, şunları söyledi:

“Bakanlık görevine atandıktan sonra gençlerin organ bağışı konusunda da bilgilenmesi gerektiğini düşünerek bu konuda bir çalışma başlattık. Gençlerle yapmış olduğumuz çalışmada Sağlık Bakanlığı’mızdan da destek aldık. İnşallah bu dönem içerisinde organ nakliyle ilgili gençlere yönelik bilgilendirme çalışmaları yapacağız. Gençlerimizin karşı karşıya olduğu çok farklı zorluklar var. Bunlardan birisi maalesef uyuşturucu. Bu konuda bazı çalışmalara yoğunluk veriyoruz” dedi.

Organ bağışına önem veren bir hükümet olduklarını anlatan Kılıç, bulundukları her ortamda bu konunun önemine değindiklerini dile getirdi.

Organ bağışının çok kişisel bir durum olduğuna dikkati çeken Kılıç, sözlerine şöyle devam etti:

“Organ bağışı, belki de kişinin verdiği en zor kararlardan birisi. Çok duygusal bir olay. Kendi başınıza gelene kadar bunun öneminin farkında olamayabiliyorsunuz. Bazen farkında oluyorsunuz ama duygularımız buna müsaade etmiyor. Son derece hassas olan bu konuya dikkatli yaklaşmak gerekiyor. Herkesin düşüncesine saygı göstermeliyiz. Organ bağışı konusunda sadece telkinde bulunabiliriz.”

Kılıç, kongreye gelmeden önce bildiği bir konu olmasına rağmen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile görüştüğünü ve organ bağışı konusunda dini açıdan bilgi aldığını söyledi.

Görmez’in, “Organ bağışı candan cana giden en büyük sadakadır” sözünü hatırlatan Kılıç, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın organ bağışı konusunda bugüne müspet 7 kararı olduğunu vurguladı.

Konuşmasının ardından Kılıç, aralarında babasının da bulunduğu kongre katılımcılarıyla bir süre sohbet etti.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Büyükşehir Okulları Dezenfekte Ediyor

  Muğla Büyükşehir Belediyesi 21 Eylül’de başlayacak olan yüz yüze eğitim öncesi ...