Anasayfa / FLAŞ HABER / GELENEKSEL YELKENLİLER EGE DENİZİNDE KUĞULAR GİBİ SÜZÜLDÜ

GELENEKSEL YELKENLİLER EGE DENİZİNDE KUĞULAR GİBİ SÜZÜLDÜ

EGE DENİZİNDE TÜRK YELKENCİLERİN YELKENLİ GÖSTERİSİ

 

Dünya’nın sayılı Türkiye’nin ise en büyük yelken yarışları Bodrum’da start aldı.  The Bodrum Cup, 31’inci yılına geleneksel İz Bırakanlar Etabı na               Ege Denizinde süzülerek başladı.

Bodrum Karaada önünden start alan yelkenliler,  Çelebi adası önünden geçip , Kargı adası’nda  finiş yaptılar.

Bodrum’da bu yıl 31’incisi düzenlenen  The Bodrum Cup için yüzlerce tekne yelken açtı. Dev büyüklükte olan tekneleri görenler dönüp bir daha baktı. Bodrum da sarı yazın  son haftasında düzenlenen yarışlara yurt içinden ve yurt dışından yüzlerce yelkenli ahşap yat katıldı. Türk Denizciliği adına; görkemli, gurur verici bir görsel şölenin oluştuğu yarışlara; Muğla Valisi Esengül Civelek, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Özlem Akdurak, Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Muğla Gençlik Spor İl Müdürü Ömer İlman, Bodrum Emniyet Müdürü Mustafa Cüneyt Yörükoğlu ve Bodrum Jandarma Komutanı Yarbay Ömer Faruk Karaşahin katıldı. Amerikan Hastanesi’nin sponsoru olduğu 12 mil uzunluğundaki etap The Bodrum Cup’a geçmişte emek vermiş isimlerin anısına düzenleniyor.  Bodrum – Bodrum rotası arasında gerçekleşecek etabın açılışında bugün hayatta olmayan The Bodrum Cup emektarları için protokol üyeleri denize çelenk bıraktı.

 

Dev ahşap guletler kıyasıya yarışıyor

Bir gün önce kampana töreni ve Mehmet Erdem konseriyle başlayan The Bodrum Cup yarışları sabah erken saatte toplanan yarışmacıların denize açılmasıyla devam etti. Rüzgarından olması yelkencilerini işini kolaylaştırırken dev yelkenler açıldı. Yaklaşık bin 500 kişinin kıyasıya mücadele etti yarışlar 4 gün sürecek. Sanatsal etkinliklerinde olacağı yarışlar Ajda Pekkan konseriyle son bulacak.

Yarışlarla ilgili kısa bir açıklama yapan The Bodrum Cup komite Başkanı Süleyman Uysal çok büyük bir katılımın olduğunu belirterek “bu yıl The Bodrum Cup son 10 yılın rekorunu kırıyor. 180’in üzerinde tekne kaydımız var. Bin 500’ün üzerinde katılımcımız bugün denizlere yelken açıyor. Geçen yıl İstanbul boğazından başlamıştı yarışlarımız ve dünyada çok ses getiren bir organizasyon oldu. Bu yıl gördüğümüz kadarıyla bir çok yabancı katılımcının The Bodrum Cup’a eşlik ettiğini görüyoruz. Bodrum’dan başlayan rotamız 2 gün boyunca dünyanın en büyük sevgi çemberini yapacağız ve bu fotoğrafı dünya ile paylaşacağız” dedi.

The Bodrum Cup onursal Başkanı Erman Aras ise sanatsal etkinlikleri ön plana çıkardıklarını belirterek “bu yıl 31’incisi düzenlenen The Bodrum Cup’da bizleri çok güzel bir sabah güzel bir rüzgar bekliyor. 180’in üzerinde yat yaklaşık bin 500, 2 bin arasında yarışmacı ve özellikler Avrupa ülkelerinden delen 15’in üzerinde yabancı yat var. Bu yıl The Bodrum Cup’ın büyük bir özelliği var. Bu yıl sanat konusunda çok güzel bir rol oynadık. Ülkemizin yetiştirdiği en büyük sanatçılarından biri olan İlhan Koman’ın ölmeden önce tasarladığı ama hayata geçiremediği eserini ödül olarak yaptık ve The Bodrum Cup kazanan yat İlhan Koman’ın bu eserini müzesine götürecek” şeklinde konuştu.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

DATÇA DA BALIK İÇİN DENİZE AÇILAN TEKNEDE KAYBOLAN YANKI KOCABAŞ CESEDİ BODRUM DA KIYIYA VURDU

Muğla’nın Datça ilçesinde 2 gün önce batan teknede kaybolan Yankı Kocabaş’ın cesedi ...