Anasayfa / FLAŞ HABER / Fransa’ya Yelken Açtı

Fransa’ya Yelken Açtı

2005 Yılında Fransa’ya yerleşerek aldığı eğitimlerin ardından 2011 yılında 6,5 metrelik yatıyla Dünya’nın önemli açık deniz yelkencilik yarışmalarından biri olan Mini Transat’a katılan ilk Türk denizci olan Tolga Pamir yeni bir yarışma için Bodrum’dan Fransa’ya yelken açtı.

İlk ve tek Türk olarak bu yarışmayı tamamlayan Tolga Pamir aynı zamanda 3o yıllık yarışma geçmişinde Dünya’da bu yarışmayı tamamlayan 500 sporcunun arasında yer alıyor. 6,5 Metrelik teknesi ile tek başına gerçekleştirilen bu yarışmayı tamamlamak için çok çalıştığını belirten Tolga Pamir “Bundan sonra yine bu tür Dünya’daki zorlu yarışmalara katılarak ülkemi en iyi şekilde temsil etmek istiyorum” dedi.

Talihsiz Bir Kaza Geçirdi

2013 Yılında tekrar Mini Transat yarışmalarına katılmak için yapılan hazırlık yarışlarına katılan Tolga Pamir geçirdiği talihsiz kaza nedeniyle ana yarışmaya katılamamıştı. Geçirdiği kaza sonrası teknesi kullanılamaz hale gelen Pamir bu kazadan sonra daha büyük bir yelkenliyle daha büyük yarışmalara katılmak için sponsor arayışlarını hızlandırdı.

Denizlerin Everest’ine Katılacak

Fransa’ya doğru yelken açan Tolga Pamir bu seferki hedefinin denizlerin Everest’i olarak bilinen ‘Vendee Globe’ yarışına katılmak olduğunu belirterek “ Bu yarışmaya katılmak için bazı etapları geçmek gerekiyor. Şu anda bir üst etap için iki yıllık bir projeye başlıyorum. Solitaire du Figaro, Beneteau Figari sınıfı olarak anılan monotip teknelerle gerçekleştirilen solo açık deniz yarışı serisi Fransa’da açık deniz yarışçılığının elit sporcularının buluştuğu bir sınıf olarak değerlendirilmekte. Her sene 45’e yakın sporcu bu sınıfta sene boyunca Atlantik ve Akdeniz kıyısında gerçekleştirilen yarışlarda boy ölçüşmekte olup seviye olarak gerçekten yüksek bir yarış” dedi.

“Bayrağımızı En Tepede Dalgalandırmak İstiyorum”

Yeni katılacağı yarışma için Türkiye’den aldığı bir tekneyi yeniden hayata döndürdüğünü belirten Tolga Pamir şunları söyledi: “ Hedef bu iki sezon boyunca bu yarışmalarda bayrağımızı en tepede dalgalandırarak yer almak. Açık deniz bilgimi ve seviyemi daha yukarı taşıyarak yeni projelere yelken açmak istiyorum. Fransa’ya gittikten hemen sonra La Grande Motte şehrinde antrenmanlara başlayacağım ve ardından teknemi yaşadığım şehir olan La Rochelle’e götürüp sezon öncesi hazırlıklarına başlayacağım”.

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

DENİZLERİ KORUMAYA EVİNİN ÖNÜNDEN BAŞLA!

  TURMEPA öncülüğünde temizlik seferberliği “Uluslararası Kıyı Temizliği (International Coastal Cleanup – ...