Anasayfa / DUYURULAR / Fotoğraf Gösterisi: Cengiz AKDUMAN “Doğuda Dört Mevsim” 28 Ekim 2014 Salı 18.30

Fotoğraf Gösterisi: Cengiz AKDUMAN “Doğuda Dört Mevsim” 28 Ekim 2014 Salı 18.30

Fotoğraf Gösterisi: Cengiz AKDUMAN “Doğuda Dört Mevsim” 28 Ekim 2014 Salı 18.30 Oasis AVM Yasemin Sokak 317-318 (THY alt katı)

DOĞUDA DÖRT MEVSİM

İlk Doğu Anadolu’ya yolculuğum seksenli yılların başlarına dayanır.

Daha sonra sayısız defalar gittim Doğu Anadolu’ya. Haritaya baktığımda sadece Doğuda üç kente gidemediğimi görüyorum. Tunceli, Bingöl ve Hakkari.

Yılın 7-8 ayı kar altında olan bu bölgede, yaşam koşullarının zorluğuna bir de yaşadıkları terör eklenince koskoca bir bölgenin yirmi yılı harcanıp gitmiş.

Şimdilerde çok rahat olan Doğu Anadolu yolculukları özellikle doksanlı yıllarda büyük zorlukları taşıyordu. Kimliksiz sigara almaya gidemediğiniz günlerdi. Hoşap’tan Van’a geçerken en az üç güvenlik noktasına takılırdınız. Yol kesmelerde güvenlik güçleri mi yoksa diğer silahlı gurupları mı anlamanız için zaman geçmesi gerekirdi…

Yukarıda sözünü ettiğim Hakkari’ye gidememiş olmam da bu yüzdendir. Üç kez Başkale’den geri döndürüldüm, çatışma nedeniyle.

Doğu Anadolu insanına  sempatim çok büyüktür. Kahvelerinde çok çay içtim, köy evlerinde yer sofralarına çok oturdum, düğünlerinde baş misafir kabul ettiler. Lokantada hesabı bile sıkıla sıkıla getirirler misafir olduğunu anlarlarsa.

Hele Mecit olmasaydı bu yolculukların çoğunu yapamazdım. Zor yıllarda şöförlüğümü, canyoldaşlığımı, çevirmenliğimi yaptı…

Bu gösteri; tüm Doğu Anadolu’da dostluklarını gördüğüm başta Vanlı Mecit, Çıldırlı Abuzer, Gevaşlı kaptan Yunus olmak üzere tüm Doğu Anadolu insanına saygım için hazırlanmıştır.

 

Cengiz AKDUMAN

1952 yılında İstanbul’da doğdu.
1975 yılında üniversitede öğrenci iken fotoğrafla ilgilenmeye başladı. 1984 yılından bu yana serbest fotografçı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.
1989–1993 yıllarında Anadolu Üniversitesi İletişim Sanatları Fakültesinde “Reklâm Fotoğrafçılığı” dersleri vermiştir.

M.Gladbach (Almanya) , Plovdiv (Bulgaristan),  Prag (Çek Cumhuriyeti), Varşova (Polonya), Boston (ABD) ve Türkiye’nin önemli merkezlerinde toplam 18 kişisel sergi açmıştır.
Sekseni aşkın fotoğrafı; yüzün üzerinde uluslararası karma sergiye kabul edilmiş ve kataloglarda yayınlanmıştır.
Paris Auteurop 2.ödül (Fransa), Ruzemberok Fotoforum Prize (Çek Cumhuriyeti), Helsinki Fotoğraf Bienali Mansiyon (Finlandiya), Anwerp Fotoğraf Bienali Mansiyon (Belçika), Radom Altın Madalya (Polonya), FIAP Mansiyon (Türkiye) uluslararası ödüllerini kazanmıştır.

“Martin’s Gallery / Londra’da açılan “Celebration of Turkish Photography”, İstanbul Modern’de açılan “Bizden Görünenler” “Cityrama” ve “Dünden Sonra” sergileri ile Leica Gallery / İstanbul’da açılan “Koleksiyon” ve “Devrimin 50. Yılında Havana“, Bahreyn National Museum’da “İstanbul Modern-Bahreyn”  sergileri katıldığı en önemli karma sergilerdir.
Siyah beyaz fotoğraflarından derlediği “Anlar ve Anılar” (1999), Renkli Anadolu Kapılarından hazırlanan “Yüzyıllık Kapılar” (2012), Bir film setinde çektiği fotoğraflardan “Bir kurtuluş Öyküsü/Türk Pasaportu” (2013) ve Kırk yıldır çektiği siyah beyazlardan bir seçki oluşturarak “Fotoğrafta 40 yıl” (2014), Doğu Anadolu’da çektiği fotoğraflarından hazırladığı “Doğuda Dört Mevsim“ (2014) adlı beş kitabı yayımlanmıştır.

İlhan Berk ve Amelia Edgü’nün beraberce hazırladığı “Ressam Ali İsmail Türemen” (1996), Ferit Edgü’nün hazırladığı “ Ressam Adnan Varınca” (2000), Hüseyin Alantar’ın hazırladığı  “Bir Kültürün Dokunuşu” (2005) adlı kitapların fotoğraflarını çekmiştir. Ayrıca Mimar Dr. Mehmet Alper’in  “Kültürler Parkı Urfa” ve “Diyarbakır Surları” adlı projelerini fotoğraflamıştır.
Pek çok fotoğrafı özel koleksiyonlarda yer almaktadır. 7 siyah beyaz fotoğrafı ISTMODERN / İstanbul Modern Sanat Müzesi koleksiyonundadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

KAMUOYUNA BİLGİLENDİRME       Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ile ilgili olarak ...