Anasayfa / ÇEVRE - DOĞA / EVEREST’E GİDEN BODRUM’LU ÜÇ DAĞCIYA PLAKET

EVEREST’E GİDEN BODRUM’LU ÜÇ DAĞCIYA PLAKET

BODOSK’TAN HİMALAYALAR GÖRSEL SUNUMUBodrum Doğa Sporları’ndan üç dağcı, Bodrum Belediyesi Meclis Salonunda Ekim ayında yaptıkları Everest Dağı Ana Kamp tırmanışlarının görsel tanıtımını yaptılar.

Diğer illerden gelen altı dağcıyla İstanbul da buluşan grup, Dubai aktarmalı yaklaşık on bir saatlik uçuşla Nepal’ın başkenti Katmandu’ya ulaştı.

Daha sonra özel küçük uçakla dünyanın en riskli ve en yüksekteki havaalanlarından Lukla’ya uçan ekip, gidiş-dönüş yaklaşık 110 km. lik yürüyüşle önce 5 bin 364 metre rakımlı Everest Ana Kampı’na, daha sonra da 5 bin 580 metre rakımlı Kala Patthar Tepesi’ne tırmandılar.

Çağrı Özbek ve Vildan Aybirtek’in çektikleri fotoğrafların gösteriminden sonra Hıdır Çam da çekimini kendi yaptığı video görüntülerinden özet bir sunum yaptı.

Etkinlikle ilgili olarak sorularımızı yanıtlayan ekip üyelerinden Hıdır Çam, “ Himalayalar, dünyanın çatısı olarak bilinir, özellikle 4 bin500 metre rakımlarından sonra oksijen yetersizliğinden, soğuk, kar ve buzlanmadan dolayı zaman zaman zorlandığımız oldu. Çeşitli kenetlerden yan yana gelen dağcılar olduğumuz halde ekip çok uyumluydu. Özellikle Everest zirvesi ve buzul bölgelerinde havanın açık, görüntülerin çok net olması da ayrı bir şanstı bizim için” dedi.

Himalayalar’ı Ağrı Dağı ile karşılaştıran Çam, “ Ağrı Dağı’na da tırmandık. Avrupa’nın en yüksek dağı olduğu halde üç bin rakımlarından sonra tırmanış rotası üzerinde bir çeşme bile yok. Bizden daha yoksul bir ülke olduğu halde Nepal’de 5bin 150 metre rakımlarında bile konaklama tesisleri olması bizleri şok etti” dedi.

Daha sonra BODOSK tarafından etkinliğe katılanlara dernek başkanı Ali Kerim Mutlu ve dernek sekreteri Başak Karakoç tarafından başarı plaketleri verildi.

Dağcılık konusunda uzman olan Hüseyin Özbek’te sunum sırasında tırmanmanın insan vücudunda yarattığı psikolojik ve fizyolojik değişiklikleri, bunlarla nasıl mücadele edileceği konusunda özet bilgiler verdi.

Yaklaşık iki saat süren etkinliğe ilgi ve katılım yoğun oldu.

Kaynak Hıdır Çam

Bir yorum

  1. Doğa sporları ile ilgisi doğa yürüyüşleriyle sınırlı olan biri olarak, dağcı arkadaşları yürekten kutluyorum.
    Daha iyi şartlarda, daha yükseklere… demek istiyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Bodrum da Bayramlaştı

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Ramazan Bayramı’nda görev başındaki personeli, taksici esnafını ...