Anasayfa / FLAŞ HABER / EĞİTİM SENDİKALARI BODRUM’DA YENİ YASAYI PROTESTO ETTİ

EĞİTİM SENDİKALARI BODRUM’DA YENİ YASAYI PROTESTO ETTİ

Bodrum’da faaliyet gösteren Eğitim Sen, Türk Eğitim Sen, Eğitim İş ve Anadolu Eğitim Sen sendikalarına bağlı bir grup öğretmen, Bodrum belediye meydanında toplanarak meclise sunulan Milli Eğitim Bakanlığı yasasına tepki gösterdi.

Öğle saatlerinde Bodrum Belediye Meydanında okunana basın açıklamasında, “Hükümet tarafından Meclise sunulan, yandaşlık kokan, eğitimi siyasallaştıran, tek adam dönemi başlatan, kendinden olmayana hayat hakkı tanımayan, iktidarın her söylediğini emir telakki edenleri makamlara getirebilecek bu yasa tasarısı, “dershanelerin kapatılması ve özel okula dönüştürülmesi” bahanesi ile meclis gündemine getirilmiştir denildi.

Açıklamayı okuyan Türk Eğitim Sen Bodrum Temsilcisi Hüseyin Tekinay, konuşmasında şunları söyledi:

“17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrasında ortaya çıkan kirli ilişkiler sonrasında büyük bir panik yaşayan siyasi iktidar, peş peşe gündeme getirdiği ve geniş halk kesimleri tarafından tepki ile karşılanan yasal değişikliklerin ardından, eğitim sisteminde büyük bir alt üst oluş yaşanmasına neden olacak olan MEB Yasa Tasarısı ile eğitimde yaşanan sorunları daha da derinleştirecektir. Hükümet-Cemaat kavgasına Eğitimi de alet eden zihniyetin eğitim sisteminin acil çözüm bekleyen onlarca sorunu olmasına rağmen, yangından mal kaçırır gibi, üstelik bir torba yasa ile eğitim sisteminde yeni bir alt üst oluşa neden olacak düzenlemeler yapmak istemesi dikkat çekicidir. Şu anda Meclis gündeminde olan tasarı ile dershanelerin dönüştürülmesi bahanesiyle kamu kaynakları özel okullara aktarılmak istenmekte, devlete ait arazi ve okul binalarının özel sektöre ve çeşitli amaçlarla kurulmuş vakıflara devredilmesi ya da kiralanmasının hesapları yapılmakta, 4 yıl ve üzeri görev yapmış olan bütün eğitim yöneticilerinin tek bir yasa ile görevden alınması ve siyasi iktidarın bir dediğini iki etmeyen valiler tarafından atanmasının adımları atılmak istenmektedir. Böylece AKP iktidarı, kendi devletini kuracak. Yandaşlarını, torpilli olanları, emir kullarını, okul yöneticisi yapacak; diğerlerini ise ekarte edecektir. AKP, tıpkı emniyet ve yargıda olduğu gibi eğitimde de yandaşlarını kilit noktalara getirme hevesindedir” dedi.

Tekinay, “Tasarı ile ayrıca aday öğretmenlere yeni bir sınav getirilmesi, sadece aday öğretmenleri ilgilendiren bir sorun değildir. Bu uygulamanın arkasında eğitimde esnek, kuralsız ve güvencesiz çalışma uygulamalarının artması ve iş güvencemizin adım adım kaldırılması vardır. Bugün aday öğretmenlere getirilen ne olduğu belli olmayan performans kriterlerinin yarın, tüm öğretmenlere ve diğer tüm eğitim çalışanlarına getirileceği açıktır” ifadelerini kullandı.

Açıklamaya katılan sendikalara üye yaklaşık 200 öğretmen daha sonra sloganalar atarak dağıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlginizi Çekebilir

 BODRUMSPOR NEFES ALDI

Bodrum Belediyesi Bodrumspor, Niğde Anadolu’yu 3-0 mağlup ederek 3 maç sonra galip ...