Anasayfa / ÇEVRE - DOĞA / ÇEVRECİ KAPTAN, GÜNEŞ ENERJİSİNİ KURUTMA MAKİNASINA ÇEVİRDİ

ÇEVRECİ KAPTAN, GÜNEŞ ENERJİSİNİ KURUTMA MAKİNASINA ÇEVİRDİ

Bodrum yaşayan çevreci kaptanın icat ettiği güneş enerjili kurutma makinesi ile kış güneşinde bile meyve ve sebze kurutulabilecek.

Bodrum’da yaşayan emekli kaptan Cüneyt Karaloğlu kış güneşi ile sebze kurutma makinesi üretti. Karaloğlu, yaklaşık 3 ayda tamamladığı makineyi basın mensuplarına tanıttı. 12 kilogram kapasiteli kurutma makinesi, 1 gün ila 3 gün arasında sebze ve meyveleri kurutuyor. Kış güneşinde sağlıklı bir şekilde ve hiçbir yakıt ve elektrik enerjisi harcamadan ekonomik olarak gıdaları kurutmaya yarayan cihaz sebze ve meyveleri sağlıklı bir şekilde kurutuyor. 35 yıldır güneş enerjisinden yararlanmayı amaçlayan projeler yapan Karaloğlu “Güneş enerjisi ile tarım ürünleri, meyve, sebze kurutmak üzere oluşturulmuş üzere bir deneme modülü. Kış güneşi için hazırlandı. Kış aylarındaki güneşle sebze ve meyve kurutmak üzere planlanmış bir kurutma fırını. Şuanda bu yaptığımız ürünün kapasitesi 12 kilograma kadar kurutma yapabilir. Ama bu kışın 5 kilo ila 3 kilogram arasında ürün kuruta bilecek kapasitede. Kurutma işlemi ürüne göre değişir bazı ürün sabahtan akşama kadar kurur bazı ürünler ise 3 günde kurur” dedi.

Kurutma fırınının deneme aşamasında olduğunu ve 120 gün daha deneyeceğini ifade eden Karaloğlu, gün gün not tuttuğunu ve başarılı olunduğu taktirde daha büyük endüstriyel fırınlar yapacağını da söyledi. Güneş enerjisi ile çalışan fırın ile tarhana, sebze, meyve gibi çok çeşitli ürünler kurutularak ziyan olmadan saklanabilecek.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

BODRUM’DA SAHİLLER AĞAÇLANDIRILIYOR

  YALIÇİFTLİK MAHALLESİ GERENKUYU SAHİLİNE 30 AĞAÇ FİDANI DİKİLDİ Bodrum Belediyesi Yalıçiftlik ...