Anasayfa / FLAŞ HABER / ÇARŞI ESNAFI DERTLİ

ÇARŞI ESNAFI DERTLİ

Bodrum Çarşı Mahallesi esnafı çarşı içine araç alınmamasından dolayı duruma tepki gösterirken, kapatmanın vatandaşlardan gelen yoğun şikayet üzerine Kaymakamlık talimatıyla uygulandığı öğrenildi.

Normal şartlarda Bodrum İlçe Trafik Komisyonu kararıyla trafiğe kapalı olması gereken Cumhuriyet Caddesi, Çarşı Mahallesi içerisinde bulunan; 1. 2. 3. 4. 5. 6. ve 7. sokaklar, Çarşı Hamam Sokak, Taşlık Sokak, Barış Meydanı, Halk Eğitim Arkası, Terzi İbrahim Özkeskin Meydanı, Müftü Yakup Öneş Caddesi, Kale Caddesi, Dr.Alimbey Caddesi, Eski Banka Sokak, Hilmi Uran Meydanı, Azmakbaşı Köprüsünün bulunduğu alanda dahil bu sokak ve caddelere özel durumlar dışında araç trafiğine yeniden kapatıldı.

Başbakanlık İletişim Merkezi, Bodrum Kaymakamlığı ve Bodrum Belediyesine gelen şikayetler üzerine Bodrum Kaymakamlığı tarafından Kolluk kuvvetlerine ait resmi araçlar, acil durum araçları, teknelere ve bölge esnafına malzeme taşıyan araçlar, yürüyemeyecek durumda olan vatandaşların araçları, bu bölgede bulunan resmi kurum ve kuruluşlara ait görev araçları ve iş için bölgeye giden basın mensupları gibi acil durumlar dışında yukarıda belirtilen cadde ve sokaklara bundan sonra araç alınmayacak.

Öte yandan bazı Çarşı mahallesi esnafları uygulanan kurallar nedeniyle sosyal medya üzerinden duruma tepki gösterirken, özellikle güzel havalarda Neyzen Tevfik Caddesi başta olmak üzere Barış Meydanı, Cumhuriyet Caddesi ve Kumbahçe Plajında yürüyüş yapan vatandaşlar durumdan memnun olduklarını belirttiler.

Sivil araç trafiğine kapatılan cadde ve sokaklara girmek isteyen bazı sürücüler Bodrum Belediye Meydanında trafiğin sıkışmasına neden olurken, bazı sürücüler kapıdaki görevlilere zor anlar yaşatıyor. Haklarında bu konularla ilgili soruşturma dahi açıldığı öğrenilen görevliler gün boyu bir çok sürücüyle içeriye girme konusunda tartışma yaşarken, konunun nasıl çözüme ulaşacağı ise tam olarak bilinmiyor.

ESNAF SORUNA CİDDİ YAKLAŞIMLAR BEKLİYOR

Turizm gelirlerinin iyice düştüğü kış aylarında da dükkanlarını açık tutarak Bodrum’da 12 ay turizme inandıklarını gösteren Çarşı esnafı ise, bölgede trafiğin, kameralı, plaka okuma sistemli teknolojik araçlar ile kurallar çerçevesinde, başıboş olmadan ve  gerekli çalışmalar yapılarak açılabileceğini belirtiyor.

Belli bir araç kapasitesi ve belirlenen cadde ve sokaklarda belli park alanları belirlenerek, hatta bu cadde ve sokakların çevresinde bulunan belediye otoparklarının belli bir süre ve Çarşı esnaflarından yapılan alışveriş fişleriyle bedava kullanılması gibi projeler üretilebileceğini belirten esnaflar, yetkililerden sadece konuya kurallar çerçevesinde ciddi bir şekilde yaklaşmalarını, istediler.

Bazı esnaflar ise yaya vatandaşlarında haklı olduğunu belirterek özellikle akşam saatlerinde bazı kendini bilme sürücülerin aşırı hızlı ve tehlikeli bir şekilde araç kullandığını, bu tür araçların denetlenmesi durumunda Çarşı içinde trafiğin kış aylarında düzenli ve kontrollü şekilde açılabileceğini belirttiler.

Mehmet Can Meral

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

POLİSTEN AYAKKABI VE TOP HEDİYESİ 

  Bodrum’da basketbol ayakkabısı için bahşiş kutusunda biriktirdiği parası çalınan 17 yaşındaki ...