Anasayfa / FLAŞ HABER / Büyükşehir Bodrum halkına yeni süreci anlattı

Büyükşehir Bodrum halkına yeni süreci anlattı

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Bodrum’da düzenlenen toplantıda yeni süreç ile ilgili büyükşehir daire başkanları tarafından Bodrum halkına bilgi verildi. 

30 Mart Yerel Seçimlerinin ardından büyükşehir statüsüne geçen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Bodrum ilçesinde bilgilendirme toplantısı yapıldı. Bodrum Belediyesi Nurol Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün başta olmak üzere Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, MUSKİ Genel Müdürü Bаki Ülgen, Muğla Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ile yardımcıları, danışmanlar ve 16 daire başkanı ile Bodrum Belediyesi Birim Müdürleri, belediye meclis üyeleri; oda, dernek ve sivil toplum kuruluşları başkan ve üyeleriyle vatandaşlar katıldı.

“Büyükşehirle el ele yürümek en büyük hedefimiz”
Bodrum Belediyesinin ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda şehit olan 3 askerin ve trafik kazasında hayatlarını kaybeden 8 üniversite öğrencisi için  başsağlığı dileyerek konuşmasına başlayan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, “Biliyorsunuz, Muğla büyükşehir oldu ve bu büyükşehirle birlikte kafalarımızda bir çok sorun da oluşmaya başladı. Kendi kendimize sorguluyoruz, nedir bu büyükşehir? Bodrum Belediyesi ne yapacak, ne olacak, buna kim karışacak, kim müdahale edecek gibi kafamızı günlerdir kurcalayan sorular oluştu. Bugün değerli başkanım ve daire amirleri büyükşehrin Bodrum’da neler yapacağı ve hangi yetkilere sahip oldukları konularında sizleri bilgilendirecekler. Amaç hiçbir zaman bağcıyı dövmek değil, hep beraber üzüm yemek. Bizim hedefimiz, gayretimiz hep pozitif enerjiden yana. Çünkü negatif enerjiler, negatif düşünceler sadece bizleri yıpratıyor ve yoruyor. Onun için mümkün olduğu kadar 2014 – 2019 dönemi içerisinde birbirimizi kucaklayarak, kardeşçe birlik ve beraberlik içinde Muğla ve Bodrum ekonomimize Bodrum halkına ve Muğla genelinde halkımıza daha iyi ortamlarda daha güzel hizmetler nasıl yapabiliriz hep bunun çabası içinde olacağız. Bunun için de büyükşehirle el ele yürümek bizim en büyük hedefimiz. Bu güne kadar Bodrum Belediyesi olarak  ilk önce beldelerimiz mahalle oldu, tüzel belediye binalarımızı maalesef kapatarak yine birçoğunu Bodrum Belediyesinin hizmet birimleri haline getirdik.  9 olan müdürlük sayımızı 20’ye çıkardık. 1200’e varan çalışma arkadaşlarımızla 180 kilometreye yakın kıyı bandımızda hizmet etmeye devam ediyoruz” dedi.

 

“Halkımı rahatsız eden her dert; hem benim sorunum, hem büyükşehrin sorunudur”

Başkan Kocadon, bu dönemde de özellikle eğitime, sağlığa ve spora aksatmadan desteklerinin süreceğini de ifade ederek, “Bunun yanında özellikle gelecek nesillerimize bizim gördüğümüz güzel Bodrumumuzu aktarabilmemiz için imar planları konusunda da hassas bir çalışma içerisine girdik. Hatta bir süre bütün yarımadada imar planlarını durdurduk. Sonuçta karşımıza şöyle bir tablo çıktı; bunu sizlerle, sivil toplum örtü üyesi arkadaşlarla paylaşmıştık, biliyorsunuz; 11 tane belediyenin olduğu yerde 51 tane plan ve bir çok da plan tadilatı çıktı. Ve bunları da hızlı bir çalışma yaparak minimum seviyede olan bölgelerimizde tekrar imar durumu çalışmalarını başlattık. 3 bölgemizde ise halen bu çalışmalar devam etmektedir. Amacımız geleceğin Bodrumunu sizlerle planlamak. Sivil toplum örgütlerinin, Bodrum halkının ucundan tutmadığı hiçbir proje hayata geçmez, hep aksak kalır. Onun için bu beraber yapacağımız projelerde bize en büyük destek büyükşehirden gelecek. Çünkü altyapısıyla, üstyapısıyla biz artık bir bütünüz. Yani büyükşehir ile Bodrum etle tırnak gibidir, ayrılmamız mümkün değil. Zaman zaman eleştiriler geldi, olumlu eleştirilerin hepsinin notunu aldık ama kötü niyetli eleştirileri de kabul etmiyoruz. Niçin etmiyoruz? Eğer bu geçiş sürecinde kurumların birbirini toplamasında, yapılaşmasında bu sabrı göstermiyorsa, burada art niyet vardır. Özellikle bu art niyetin bizi birbirimize düşürme gibi çabalar içinde olduğunu hep beraber görüyoruz. Hiç kimse umduğunu bulamayacak arkadaşlar. Çünkü bizim öyle bir düşüncemiz yok ve topu taca atma gibi bir alışkanlığımız da yok.  Bodrum’un her sorunu, halkımı rahatsız eden her dert; hem benim sorunumdur, hem büyükşehrin sorunudur. ‘Bu yetki bende değil, büyükşehre gidin’ ifadeleri sık sık kulağımıza gelmektedir. Kapımıza gelen halkıma elimizden gelen ne varsa yapmaya hazırım demişimdir. Bu yapılaşma sürecinde hiç hatalarımız, yanlışlarımız yok mu? Tabi ki olacak ama hatalardan medet umma gibi bir düşüncemiz de asla olmayacak. Önemli olan hataların üzerine basarak başarı kazanmak değildir; önemli olan hataları kabullenip, o hataları düzeltmektir. Başarıyı işte ancak o zaman yakalayabiliriz. Bunun için de özellikle bu toplantıyı düzenleyen başta büyükşehir belediye başkanıma, daire amirlerine, sayın vekilime ve CHP ilçe ve il başkanıma huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum, hepinize sevgi saygılarımı sunuyorum.” diyerek sözü Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’e bıraktı.
“Ana kurgu, ana iskele oluşmuş durumda”
Başkan Osman Gürün, “Hepinize bu pazar günü burada olduğunuz için, büyükşehrin ne olup ne olmadığını anlama gayreti içinde olduğunuz hepinize çok teşekkür ediyorum. Yedi ayı hemen hemen tamamladık ve yedi ay önce biz büyükşehir statüsünü kazandık, belediye başkanı olduk.  Sayın başkanım da Bodrum Belediye Başkanı oldu, sizlerin teveccühleriyle. Ama Bodrum, eski Bodrum Belediye Başkanlığı değildi. Çünkü devasa bir; hepimizin daha önceden istediği ama birden bire oluşan, alt yapısı tam olarak yapılmayan bir yarımada belediyesi haline geldi ve bütün Bodrum Belediyesi, bütün şehir, bütün Bodrum oldu. Büyükşehir Belediyesinde ise kuruluş olarak hemen hemen hiçbir kuruluş mekanizması yoktu. Biz seçim öncesi yaptığımız çalışmalarla seçim sonrasında, çeşitli tarihlerde ki hepsi birden gelmedi; çeşitli temaslar ile birimlerin oluşmasını sağlamaya çalıştık. Şu anda yedi ay dolduğunda birimlerimiz artık tümüyle oluşmuş durumda. Kadrolarda ufak tefek yeni destekler olması gerekiyor ama ana kurgu, ana iskele oluşmuş durumda ve dolayısıyla da bu durumda sizlerle beraber olalım, büyükşehri daire başkanlıklarıyla birlikte sizlere anlatalım, daha çok anlaşılalım, amacımız bu. Büyükşehir nedir? Şu anda kafalarda çok soru var. İlçe Belediye Başkanlığı nedir? Yetki alanları nedir? Görev alanları nedir? Nelerden nasıl, ne kadar sorumludur? Bütün bunlar tam anlamıyla en üst seviyeden yani bürokrasinin en üst seviyesinden yerele kadar, vatandaşa kadar tam bir anlaşılma noktası değil. Zaman içerisinde konu itibarıyla, konuyla karşılaştıkça, o konunun kimin tarafından yapılacağını o kişi veya kurum öğrenebiliyor ama genel olarak yaygın bir bilgi eksikliği var.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Muğla Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği ve Muğla Belediyesi tüm daire başkanlıkları kendilerini tanıtarak birim, görev ve yetkileri; Muğla Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve danışmanlar ise faaliyet alanları hakkında bilgi verdi. Daha sonra Muğla Daire Başkanları tarafından 30 Mart 2014 Yerel Seçimleri sonrası bu güne dek Muğla genelinde yapılan çalışmalar ile bundan sonra yapılacak çalışmalar hakkında katılımcılara bilgi verildi.
Toplam beş buçuk saat süren toplantıda ilk sözü Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİGenel Müdürü Bаki Ülgen aldı. Ülgen, Muğla il genelinde kapanan belde belediyelerinin ardından yeni hizmet faaliyet alanlarının oluştuğunu, bu nedenle öncelikle bu noktalarda MUSKİ olarak yapılanma çalışmalarını başlattıklarını belirtti. Ülgen yeni yasa ile birlikte Muski’ye tüm Muğla genelinden yaklaşık 1 milyar 8 yüz milyon TL borç devrolduğunu belirterek, buna rağmen çok hızlı bir şekilde yatırım planlamalarına başlandığını ifade etti.  Bodrum’da da su ve kanalizasyon işleri kapsamında yetkilerin MUSKİ’ye geçmesiyle birlikte bu bölgede de faaliyette bulunduklarını açıklayan Genel Müdür, Bodrum’da öncelikle bir fizibilite çalışması yaptıklarını kaydetti. Bu çalışma kapsamında yarımada genelinde mevcut arıtma tesislerinin durumunun incelendiğini ve ihtiyaçların belirlendiğini belirtti. Bodrum genelinde ihtiyacın yaklaşık onda birini karşılayan arıtma tesisin bulunduğunu söyleyen Ülgen yatırım planlamasının yapıldığını ve ayrıca Bodrum’un Turgutreis Mahallesi’ndeki 18 dönümlük parselin, arıtma tesisi kurulması için Bodrum Belediyesi tarafından MUSKİ’ye tahsis edildiğini de sözlerine ekledi. Bodrum genelinde bu güne kadar yapılan çalışmaların maliyetinin ise 5 milyon lirayı geçtiğini kaydetti.
Toplantıda ayrıca Ulaşım Dairesi Başkanı Alper Kolukısa, Bodrum genelinde ulaşım ile ilgili çalışmalardan bahsederek, “Bodrum’daki ulaşım planlaması ile ilgili mevcut kooperatiflerimiz ile görüştük. Öncelikli olarak onların birleşmesi ve tek çatı altında hareket edilmesi için girişimlerde bulunduk. Sorunların çözümü noktasında bu yoldan bir sonuç alamaz isek biz kendi araçlarımızla taşıma yapacağız. İhtiyaç olan güzergahlarda bu araçlarımızı kullanmaya da başladık. Ayrıca otogarın taşınması için çalışmaları hızlandırdık” dedi.
Fen İşleri Daire Başkanı ise genel bilgiler verdikten sonra meclis tarafından Bodrum’daki sokak paylaşımlarının yapılmasının ardından çalışmaların hızla başlayacağını belirtti.

Emlak İstimlak Daire Başkanı Emin Madran da sunumunda, Muğla genelinde birçok ilçede mal paylaşımlarını tamamladıklarını ancak bazı düzeltmeler yapmak zorunda kaldıklarını belirtti. Bodrum’da ise mal paylaşımı ile ilgili sürecin devam ettiğini ifade etti.

 

Toplantıda ayrıca İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanlığı, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ve Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı da sırasıyla sunumlarını gerçekleştirdi. Her birim yaptıkları sunumların ardından 10 dakika da kendilerine yöneltilen soruları cevaplandırdı. 10 dakikalık soru cevap bölümünün ardından ise soru ve görüşlerini iletmek isteyen vatandaşlar, toplantı devam ettiği sırada, birim daire başkanlığı ile ayrı bir salonda görüşmelerini sürdürdü.
“Amacımız halkımızın menfaatlerini koruyarak hizmet etmek”
Toplantı sonunda kısa bir değerlendirme yapan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, hem büyükşehrin hem de Bodrum Belediyesinin vatandaşların haklarını korumak için dikkatle çalıştığını ifade ederek, “Amacımız halkımızın menfaatlerini koruyarak hizmet etmek. Sonuçta yasa birçok yetkiyi Muğla Büyükşehir Belediyesine devretti. Ancak burada hepimizin amacı hızla vatandaşlarımıza hizmet etmek” dedi.

 

Emlak ve İstimlak Daire Başkanının konuşmasında belirttiği Bodrum’da Mal Paylaşımları ile ilgili sürece değinen Başkan Kocadon, “Bakın, Bodrum bir pırlanta. Arsaların değerleri çok yüksek. Mesela Bodrum Otogarının bulunduğu alanın ekonomik maliyeti belki Muğla’daki birkaç belediyeden devrolan malların toplamından yüksektir. Bodrum halkının çıkarlarını korumak için ince eleyip sık dokumak lazım.” dedi.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

DENİZLERİ KORUMAYA EVİNİN ÖNÜNDEN BAŞLA!

  TURMEPA öncülüğünde temizlik seferberliği “Uluslararası Kıyı Temizliği (International Coastal Cleanup – ...