Anasayfa / FLAŞ HABER / BODRUM’LU SANATCIDAN ÇANAKKALE TEMALI SERGİ
Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı, eşi Furuzan ŞAhin Taşbaşı, Gülşah İkbal Cesur

BODRUM’LU SANATCIDAN ÇANAKKALE TEMALI SERGİ

İzmir Konak’ta açılan Çanakkale temalı resim sergisi büyük ilgi gördü.

Dokuz Eylül Üniversitesi Sabancı Kültür Merkezi’nde ‘100’üncü yılında Çanakkale” temalı sergide 150 sanatçının 180 eseri sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Çanakkale ruhunun, Türk askerinin verdiği mücadelenin somut ve soyut, farklı teknik ve boyalar kullanılarak anlatılmaya çalışıldığı resimlerden oluşan sergi ziyaretçilerini büyülerken duygu dolu anlar yaşattı.

Serginin açılışına Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Mehmet Füzün, İzmir Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı ve çok sayıda sanatsever katıldı. Sergiye 7 öğrencisiyle birlikte katılan ve 1.1 metrekarelik tablosuyla serginin en büyük ölçüdeki eserini 3 farklı teknik kullanarak yapan Gülşah İkbal Cesur’un eseri dikkat çekenler arasında yer aldı.

3 defter varak altınını Arap zamkı ile ezip kullandığı ve 2 ayda hazırladığı eserinde Çanakkale Savaşlarını ruhani yönünü ele aldığını anlatan Bodrumlu sanatçı Gülşah İkbal eseriyle ilgili “Barut Ebrusu üzerine Ebru’nun desen bütünlüğüne uygun olarak tasarladım. Çanakkale Savaşımızı, vermiş olduğumuz şehitleri ve onların mücadelesini anlatan minyatür de imkansızlıklar içerisinde verilen bu şanlı mücadeleye yardıma gelen  melekler resmedildi. Ayrıca savaşın seyrini değiştiren ana karakterlerden Seyit Onbaşı betimlendi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk savaşı  izlerken, şehitlerimizin kanlarıyla formunu bulan topraklarımız ve yoğun çatışmalara sahne olan Kilitbahir Kalesi’ni minyatürüme dahil ettim.

En önemlisi savaş gücüne destek olarak iman gücüyle kazanıldığına inanmış olduğum bu şanlı savaşa destek olmaya gelen Hz. Muhammet ( S.A.V) varlığıyla savaşa destek olurken betimlenmiştir” dedi.

Soyut ve somut içerikli farklı bir eser hazırlayan Gülşah İkbal, sergide yer alan eserlerin Çanakkale ruhunu anlatan birbirinden güzel eserlere olan ilgiden memnun kaldıklarını söyledi.

Sergi 26 Mart saat 17: 00’a kadar ücretsiz ziyaret edilebilecek.

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlginizi Çekebilir

KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ 13. ETAP BİLGİLENDİRME SUNUMU BODTO’DA GERÇEKLEŞTİ

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi ...