Anasayfa / FLAŞ HABER / BODRUMDA FESTİVAL GÜNLERİ

BODRUMDA FESTİVAL GÜNLERİ

Bodrum Belediyesi’nin destekleriyle Bodrum Dans Kulübü tarafından gerçekleştirilen “15. Uluslararası Bodrum Dans Festivali” renkli görüntülere sahne oldu. UNESCO Kültürel Etkinlikleri listesinde yerini alan festivale bu yıl 2000’den fazla dansçı katıldı.

 

15. Uluslararası Bodrum Dans Festivali, düzenlenen çeşitli etkinliklerle başladı. Etkinliklere katılan Türk ve yabancı gruplar, Soma’da yaşanan maden kazası nedeniyle  giysilerine siyah kurdele taktı.

 

Bodrum’da düzenlenen festivale, Ermenistan, Azerbaycan, Ukrayna, Belarus, Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Fransa, Gürcistan, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Makedonya, Moldova, Karadağ, Hollanda, İngiltere, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, Slovakya, Slovenya, İspanya ve İsviçre’den ekipler katıldı.

 

İlk iki gün, Bodrum Belediye Meydanı’nda kurulan sahnede, 16 yaş altı Türk ve yabancı dansçılar gösterilerini sundu. Rusya, Ukrayna, Hindistan, Kırgızistan ve Gürcistan’dan gelen minik dansçılarla Bodrum’daki okullardan katılan öğrencilerin hazırladıkları danslarını sergiledikleri festivalde ilk gün 15, ikinci gün ise 14 farklı grup sahne aldı.

Düzenlenen kültürlerarası gecede ise tüm ülkeler sırayla diğerlerine kendi danslarını öğretti.

Etkinliğin ikinci gününde ayrıca Bodrum Trafo’da düzenlenen Yerel Yönetimler Buluşması’nda, festivale destek veren kurumlara hediyelerle teşekkür edildi. 30 ülkeden festivale katılan dansçılar, ülkelerini temsil eden ve kendi geleneklerini yansıtan hediyelerini Bodrum Kaymakamlığı adına Kaymakamlık Temsilcisi İlçe Mal Müdürü Nevzat Ernez ve Bodrum Belediye Başkanlığı adına Bodrum Belediye Başkan Vekili Osman Küçükyüzbaşı’ya takdim ettiler. Yerel Yönetimler Buluşması sonrasında ise festival, Bodrum Barış Meydanı ve Hilmi Uran Meydanı’nda eş zamanlı olarak devam etti. Gösterilere Bodrum Halkı yanı sıra, ilçeye tatile gelen yerli ve yabancı turistler de eşlik etti. Dansçılar daha sonra Bodrum Belediye Meydanı’nda gösterilerini sürdürdü.
Gün boyu Bodrum’un meydanlarında esen dans fırtınası sonrasında ise Bodrum Trafo’da, birbirinden güzel dans geceleri düzenlendi. Türk Gecesi adıyla düzenlenen Trafo’daki etkinlikte bu kez de, Türk kültüründen örnekler sunuldu. Roman dans gösterisi, Mezdeke Show, Aşuk ile Maşuk, Kuzey Kıbrıs Halk Oyunları gösterileri ve Zeybek gösterilerinin yanı sıra davul zurna eşliğinde tüm misafirlere halay öğretildi.

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Deniz Araçlarının Park Yerleri, Atık Sular ve Deniz Kirliliği’

“Deniz Araç Trafiği, Deniz Araçlarının Park Yerleri, Atık Sular ve Deniz Kirliliği’’ ...