FLAŞ HABERHABERLER

BODRUM DA YELKEN HEYECANI, BODRUM CUP BAŞLADI

Bu yıl 29 uncusu düzenlenen Bodrum Cup Yelken Yarışı başladı. Türkiye’nin önde gelen yelken yarışı The Bodrum Cup, 16 Ekim-21 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Bu yıl 29’uncusu düzenlenen  yarışmada yelkenciler, 6 gün boyunca gulet, tırhandil, cruiser ve katamaran kategorilerinde yarışıyorlar.

Yelken yarışlarının yanı sıra karada ve denizde pek çok eğlenceli etkinliğin de yapılacağı The Bodrum Cup, ta konser, sergi ve yemek yarışması gibi etkinliklerde yer alıyor.
Her yıl binlerce yelken ve deniz tutkununu bir araya getiren The Bodrum Cup’a bu yıl toplam 75 millik 5 etapta 12 si yabancı 59 yarışan ve organizasyon, yarışmacı ve misafir 100’ün aşkın yat ve binden fazla  bin’i aşkın yelkenci katılıyor.

Benzer yarışmalardan farklı olarak denizcilerin konuklarıyla birlikte yarışmasına olanak sağlamasıyla dikkat çeken The Bodrum Cup’ta yarışlar; gulet, tırhandil, cruiser ve katamaran kategorilerinde gerçekleştiriliyor.

The Bodrum Cup bu yıl 16 Ekim açılış seremonisinin ardından 17 Ekim Bodrum – Kisebükü Etabı 18 Ekim Kisebükü – Bodrum Etabı 19 Ekim Bodrum – Palmarina Etabı 20 Ekim Palmarina – Gümüşlük Etabı 21 Ekim Gümüşlük – Palmarina Etabı’ndan oluşuyor.

Bodrum Belediye Hakan Aykan Sanat Galerisinde düzenlenen Basın toplantısının ardından Mandalin Clüp Te yarışların geleneksel kampanası çalındı.

Törene Bodrum Belediye Başkan Vekili Niyazi Atare, Bodrum Cup Başkanı Süleyman Uysal, Onursal Başkan Erman Aras, Deniz Ticaret Odası Başkanı Gündüz Nalbantoğlu, Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz, Muğla Büyükşehir Belediyesi  Deniz ve Kıyı Tesisleri Şube Müdürü ve Palmarin Genel Müdürü Akbulut Kahraman katıldılar.

Kıyasıya rekabet- unutulmaz dostluklar Yelken sporu tutkunlarının her yıl dört gözle beklediği, Türkiye’nin en önemli yelken yarışlarından biri olan The Bodrum Cup’ta yelkenciler birbirleriyle kıyasıya rekabet edip birincilik için yarışıyor.

Akdeniz başta olmak üzere farklı rotalara ulaşacak Denizlerin ve koyların korunması bilincine katkı sunan The Bodrum Cup hem Bodrum hem de Türkiye’nin gurur duyduğu sürekli bir etkinlik olarak öne çıkıyor. Tatlı bir rekabet yaratarak deniz sektörünün gelişimine ve genç neslin yelkenle tanışmasına olanak tanıyan festival, bölgedeki yat üretim teknolojisini de dünyayla entegre hale getirmesiyle dikkat çekiyor. “Güneşe dayalı turizm” algısını değiştirerek güneş ve rüzgâr turizmini tercih nedeni yapan The Bodrum Cup’ın önümüzdeki dönem hedeflerinde ise yurt dışından daha fazla yat çekecek girişimleri başlatmak ve The Bodrum Cup’ı Akdeniz başta olmak üzere farklı rotalara ulaştırmak bulunuyor.

Geçen yıl yarışlarından Yunan adaları etaplarında kişi başı 300 avro harcandığı ve Bodrum ekonomisine 5 ile 6 milyon tl arasında katkı sağladığı belirtiliyor.

Festival tadında yarış: The Bodrum Cup The Bodrum Cup, adrenalin yüklü bir atmosferde yapılan yarışların yanı sıra karada ve denizde düzenlenen pek çok etkinlikle de uluslararası bir festival olarak öne çıkıyor. Katılımcılar The Bodrum Cup Meydan Aktiviteleri, Akustik Şehir Konserleri, Mavi Yolculuk Mutfağı Yemek Yarışması ve #instabodrumcup Fotoğraf Yarışması gibi eğlenceli etkinliklerle unutulmaz anlar yaşayacak. The Bodrum Cup, ödül töreninin ardından final konseriyle sona erecek.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Kampananın çalmasıyla
  Bodrum Kupası, 29.cu kez başlıyor

  Ekmeğini denizden çıkaran sünger avcılarının ve ağlarını atıp nasiplerini arayan balıkçı kayıklarından denizlerde taşımacılık yapan büyükçe teknelere dek, derin sularla içiçe olanların günümüze taşıdığı deniz tutkusu şenliği, kampananın çalması ile bir kez daha yaşanacak.

  Emeklerinin sevincini paylaşmasını bilen denizcilerin bu sevince ortak olmasını istedikleri deniz severleri de aralarına almaları ile festivale dönüşen kutlamalar bundan tam tamına 29 yıl önce Bodrum’lu genç bir mühendis; Erman Aras’ın düşlerini yaşama geçirme çabası ile başladı. Ara vermeksizin bugüne dek gelerek sürdürülen ve içerisinde her sınıftan teknenin kazanmak amacıyla kıyasıya kapıştığı yarışa dönen Bodrum Kupası’nın ünü dünyaya yayıldı.

  Deniz insanlarının deniz ile olan yaşamlarını; denizin getirdiği zenginlikleri ve aynı zamanda yoksullukları, güzellikleri yanında acımasızlığını, denizle yaşayıp sevmeyi, üzülmeyi; mutlu olmayı velhasıl denizden almayı ve denize vermeyi bir kez daha yaşatıyor Bodrum Kupası.

  Yaşama sıkı sıkıya bağlı, yürekleri sevgi dolu, yalanı dolanı olmayan, gözü gönlü tok mücadele etmeyi seven deniz insanlarının kent soylu deniz severlerle bir arada katıldıkları şenlik; geleneksel Bodrum teknelerinin de günümüzde yaşamasını sağlıyor. Geleneksel tekme yapımının Tırhandil, Gulet olarak sürdürülmesinin yanı sıra rekabet yaratarak deniz sektörünün gelişimine ve genç neslin yelkenle tanışmasına da olanak tanıyor.

  Festival olarak da adlandırılan şenlik bölgedeki yat üretim teknolojisini de dünyayla entegre hale getirmesiyle dikkat çekiyor. Güneşe dayalı turizm algısını değiştirerek güneş ve rüzgâr ile dolu deniz turizmini yaşatıyor deniz üstünde denizcilerle.

  Ara vermeksizin yıllardır yapılagelen ilk ve tek uluslararası deniz festivali ve yelken yarışına dönüşmüş olan Bodrum Kupası (The Bodrum Cup), kampananın çalması ile Bodrum’da başlayıp Gökova Körfezi ve Güllük Körfezi arasında yer alan etaplarda sürecek. Denize aşık yelken tutkunlarıyla 29’uncu kez buluşacak olan yarışlar 16 Ekim günü başlayıp 21 Ekim 2017’de sonlanacak. Yelkencilerin; Gulet, Tırhandil, Cruiser ve Katamaran kategorilerinde yarışacağı şenlik; denizde ve karada birçok farklı etkinliklere de yer veriyor.
  Bu yıl 150 yat ve 1500’den fazla yelkencinin katılacağı Bodrum Kupası, teknesi olanların yanısıra teknesi olmayanların kiraladıkları tekneler veya yarışan teknelere bireysel olarak katılmalarına olanak sağlaması ile de isteyenlere yelkenle tanışma ve yarışma keyfi de yaşatıyor. Uluslararası bir deniz festivali özelliği ile dikkatleri üzerine çeken Bodrum Kupası’na; Fransa, İspanya, İsveç ve Yunanistan ve Alman katılımcıların yanı sıra İngiltere, İtalya ve diğer Avrupa ülkelerinden katılan yelkenciler de renk katıyor.

  En derin ve mavinin lacivert renge dönüştüğü en temiz denizlerden Ege’de kupaya katılan yelkenciler, sosyal bir sorunu da duyuracaklar. Gökova’da bir süredir gündeme gelen yapılaşma planlarına dikkat çekmek için Gökova’nın ilk koyu olan Kisebükü’nde bir araya gelinecek. Tüm teknelerin katılımına açık olacak etkinlikte yelkenciler, çevrenin ve doğal güzelliklerin korunmasına destek amacıyla deniz üstünde görsel bir şölene de imza atacak.

  Kocadon ailesinden iki amca oğlundan Erman Aras’ın başlatıp, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un da destekleriyle yapılan Bodrum Kupası’nın gün geçtikçe büyümesi yıl boyu çalışma gerektiriyor, bu nedenle kurulan ekipte Bodrum Kupası Komitesi Başkanı olarak Süleyman Uysal emeği de yükseğe çekiyor yelkenle.

  Erman Aras; Güneş ve rüzgâr turizmine geçiştir Bodrum Kupası
  Era Bodrum Yelken Kulübü’nün kurucusu da olan Bodrum Kupası Yarışlarını yaşama geçirip günümüze taşıyan O.D.T.Ü mezunu Erman Aras; 29 yıl önce Bodrum’da genelde sadece güneş ve denize dayalı bir turizm vardı. Kupayı hayata geçirirken ‘Bunu nasıl değiştirebiliriz?’ diye düşündük ve bu hedefle adım atıp yola çıktım. Bugün görüyoruz ki yelkencilik artık başta Bodrum olmak üzere yöremizin ekonomik anlamda ciddi bir lokomotifi haline geldi. Esnafımız da 12 aya yayılan turizm sayesinde daha fazla kazanıyor. Deniz meraklılarına ve profesyonel yat mürettebatına yelkenciliği öğretip benimsetmek üzere yola çıkan uluslararası denizcilik festivalimiz ve yelken yarışlarımız yelkenciliğin tanınmasına ve sevilmesine katkı sunuyor diye açıklıyor kupanın oluşumunu.

  Mehmet Kocadon:Yarışlarımız dünyada konuşuluyor

  Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon Bodrum Kupası, Bodrum’un bugünlere gelmesinde büyük etkisi olan ve şu anda da 15-20 bin yata ulaşmış mavi yolculuğun ve denizcilik sektörünün, özellikle Bodrum Kupası yelken yarışlarından sonra cazibesi daha da artmıştır. Etkinliğimizi öyle güzel bir hale getirdik ki, yarışlarımız artık dünyada da konuşuluyor. Amacımız,yarışlarımızın her yıl çıtasını biraz daha yükseltmektir diyerek görüşlerini yansıtıyor.

  Süleyman Uysal: Bu yıl rota tamamen Bodrum koyları

  Bu yıl rotanın tamamen Bodrum koylarından oluştuğuna dikkatleri çeken Bodrum Kupası Komitesi Başkanı Süleyman Uysal; Denizcilerimizin Yunanistan’da yaşadığı zorlukların farkındayız. Esasında uluslararası bir organizasyon olarak iki ülke arasındaki ticari bağı ve dostluk algısını geliştirmek amacıyla yarışlarımıza Yunanistan rotalarını da dâhil ediyorduk ve bu girişimin iki ülke ekonomisine bugüne kadar yapmış olduğu katkı bizi son derece mutlu etti diyebiliriz. Ancak ülkemizin son iki yıldır turizm alanında karşı karşıya kaldığı sıkıntılar nedeniyle bu yıl rotamızı tamamen Bodrum’a çevirdik. Bu sayede Bodrum’u ve ülkemizi tüm dünyaya en doğru biçimde tanıtmayı arzuluyoruz.

  Etkinliklerimizin en önemlilerinden birinin Mavi Yolculuk Yemek Yarışması olduğunu belirtirilken; Çıkış noktamız mavi yolculuk, mavi yolculuk kavramını çok önemsiyoruz. Mavi yolculuğa sadece bizler değil tüm dünya değer veriyor. İşte tam da bu nedenle, The Bodrum Kupasında mavi yolculuğumuz süresince teknelerde yapılan yemeklerin ve gizli tariflerin keşfedilmesi amacıyla başlattığımız yarışmamızı bu yıl çok daha profesyonelce ele alarak daha da ileriye götüreceğiz. Geçen yıl yıldızlı şeflerin de katıldığı bir final yapmıştık. Bu yıl da 15 tekneyle Palmarina’da yapılacak finalle taçlandıracağımız etkinliğimizde, çok önemli konukları ağırlayacağız bilgileri ile denizin bütün güzelliğini yansıyor.

  Bu yıl da yine binlerce yelken tutkununu bir araya getiren Türkiye’nin hem de Bodrum’un tanıtımına büyük katkı sağlayan, Bodrum’un denizle olan yaşam bağı olan uluslararası deniz festivali ve yelken yarışı Bodrum Kupası, 29 yılında da kampana töreniyle başlayarak Gökova Yalıkavak arasında; Bodrum Kissebükü startı ile başlayacak ve Kissebükü Bodrum, Bodrum Yalıkavak, Palmarina Gümüşlük, Gümüşlük Palmarina etabı ile bitecek.

  Ödül gecesinde MFÖ’den muhteşem konser

  Gerçekleşecek uluslararası deniz festivali ve yelken yarışlarının yanı sıra festival dolu dolu bir eğlenceyi sonuna kadar yaşatacak. Kupanın ilk gününde kampana töreni ve brifing sonrası açılış konserini Melis Dağ verecek. Yacht Club’da caz gırtlağıyla dinleyenleri büyüleyen Duygu Soylu , Palmarina Bodrum’da orkestra topluluğu Meya Club Gümüşlük’te besteci ve şarkıcı Bora Duran şenliğe ses verecekler. Efsanevi müzik grubumuz MFÖ’nün final gecesi vereceği konserle coşacak yelken severleri birbirinden eğlenceli etkinlikler ve yarışmalar da bekliyor.

  Adrenalin yüklü bir atmosferde yapılan yarışların yanı sıra karada ve denizde düzenlenenpek çok etkinlikle de uluslararası bir festival olan The Bodrum Cup’ta katılımcılar konserlerin yanı sıra The Bodrum Cup Meydan Aktiviteleri, denizcilik sektörü ile ilgili söyleşi ve sunumlar, Mavi Yolculuk Mutfağı Yemek Yarışması ve #instabodrumcup Fotoğraf Yarışması gibi eğlenceli etkinliklerle de keyifli bir festival ortamını paylaşırken gelecek yıl 30.cu kupayı şimdiden özlemle düşleyecek. (atila Güvenç -24 SAAT gazazetesi)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu