Anasayfa / FLAŞ HABER / BODRUM BELEDİYESİ NİSAN AYI BASIN TOPLANTISI YAPILDI

BODRUM BELEDİYESİ NİSAN AYI BASIN TOPLANTISI YAPILDI

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu, Bodrum Belediye Başkanlığı Nisan Ayı Basın Toplantısında yaptığı konuşmada, son bir ay içerisinde belediyenin ilçe genelinde yapmış olduğu hizmetler ve faaliyetler hakkında kamuoyunu bilgilendirdi.

 

Bodrum Belediye Başkanlığının aylık olarak düzenlediği basın toplantısında bu ay, Bodrum Belediye Başkan Yardımcıları Taner Uslu, Kemal Orman ve İsmail Altındağ hazır bulundu. Bodrum’daki yerel ve ulusal basının temsilcilerinin katılımı eşliğinde, Başkan Yardımcısı Taner Uslu’nun yaptığı açılış konuşması ile başlayan toplantıda belediye tarafından son bir ay içinde yapılan çalışmalar basın aracılığıyla kamuoyuna aktarıldı. Toplantının devamında başkan yardımcıları, basın mensupları tarafından yöneltilen soruları da yanıtladı. Bodrum Belediyesi Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıya ayrıca Bodrum Belediyesi Muhasebe Müdür Ali Koral, Zabıta Müdürü Tanju Aksu, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Ummahan Yurt ve belediye birim sorumluları da eşlik etti.

 

“Çizge kardeşimizi de en kısa zamanda aramızda görmek istiyoruz”

 

Basın mensuplarına teşekkür ederek toplantıyı açan Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu ayrıca üç hafta önce trafik kazası geçiren Belediye Basın-Yayın Birimi personellerine de geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Uslu, “Yerel ve ulusal basınımızın çok değerli mensupları; sizlerin aracılığı ile halkımızı belediyemizin faaliyetleri konusunda bilgilendirmek amacıyla bir kez daha bir araya gelerek karşınıza çıkmış bulunmaktayız. Saygılarımızı sunuyor ve hepinize hoş geldiniz diyoruz. Parantez içinde söylüyorum; bildiğiniz gibi çok önemli bir genel seçimin arifesindeyiz. Bu seçimde Cumhuriyetimizin yaşatılması, ülkemizin refaha kavuşması, huzur ve barış içerisinde yaşamak için Bodrum olarak milletçe alkışlıyoruz. Bunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Ayrıca üç hafta önce belediyemizin dört çalışanı üzücü bir trafik kazası geçirdiler. Üç kardeşimiz hafif yaralandı ve tedavileri tamamlanarak taburcu edildiler. Hatta şu anda aramızda da çalışmaktalar. Ancak sevgili kardeşimiz Çizge Gizem Bediz, ağır yaralandığı için acil olarak İstanbul’a nakledildi. Başarılı geçen bir ameliyattan sonra tedavisi sürmekte ve tüm tedavi süreci de tarafımızca gün ve gün takip edilmektedir. Kaza geçiren tüm kardeşlerimize geçmiş olsun diliyor ve sevgili Çizge’yi en kısa zamanda aramızda çalışıyor olarak görmek istediğimizi de belirtmek istiyoruz.” dedi.

“Güzel Bodrumumuzu sezona hazırlamak için tüm gücümüzle çalışıyoruz”  

 

Toplantıda öncelikle turizm sezonu öncesinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Taner Uslu; “Yeni bir turizm sezonuna giriyoruz, bu sezonda halkımıza ve yerli yabancı tüm misafirlerimize en üst düzeyde belediyecilik hizmeti sunmak amacıyla bütün birimlerimiz gece gündüz çalışmaktalar. Biliyorsunuz bu sezon, çok yağmurlu geçti. Bu nedenle de yağmurdan dolayı çalışmalarımız bayağı aksadı. Ancak bu gelişen süreç içerisinde biz birimlerimizle birlikte alt yapı çalışmalarımızı tamamlayarak ki şu anda iki asfalt şantiyemiz de çalışmakta ve tüm ekiplerimizle turizm sezonuna yollarımızı da hazır hale getirebilmek için büyükşehrin sorumluluğu olan yollarda da büyükşehir ile koordineli olarak çalışarak yaz sezonuna hazırlanmaktayız. Bozulan yollarımızın bakımlarını yaparken Park ve Bahçeler birimimizle de çevre ve peyzaj düzenlemeleriyle ilgili çalışmalarımızı tüm hızıyla devam ettiriyoruz. Dünyanın ve ülkemizin en önemli turizm destinasyonlarından biri olan güzel Bodrumumuzu yaz sezonuna hazırlamak için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. ​Bütün kıyılarımızda deniz dibi temizleme projemizi tüm hızıyla sürdürmekteyiz. Doğal güzelliklerimizi korumak ve gelecek nesillere taşımak yolunda halkımızı çevresel değerlerimize sahip çıkmaya ve onları korumaya davet ediyoruz.” şeklinde konuştu.

“Mehmet Kocadon’un dile getirdiği gibi kamusal alanları kamunun kullanımına açıyoruz”

 

Konuşmasının devamında ise Uslu, “Mumcular Meydan Düzenleme Projesi ve Bitez Sahil Düzenleme Projesi de devam etmektedir. Sayın Belediye Başkanımız Mehmet Kocadon’un da her fırsatta dile getirdiği gibi kamusal alanları kamunun kullanımına açmaktayız. Bitez Plajı’ndaki tüm dekleri kaldırarak plajı halkımızın kullanımına açtık. Diğer plajlarımızda da aynı uygulamalar olacaktır. Kamu malından halkımızın en üst düzeyde yararlanmasını sağlamak bizim en önemli görevlerimizden birisidir. Bu proje çerçevesinde sahillerimizde bir bölgenin engelli vatandaşlarımızın kullanımına uygun hale getirilmesini sağlayacağız. Bu vesileyle engelli vatandaşlarımızın kullanımına uygun bir engelli nakil aracının daha kullanıma sunulduğunun müjdesini vermek isterim. Bu arada halkımıza daha iyi hizmet verebilmek için tüm birimlerimizi yeni araçlarla donatmaktayız. Çağdaş bir belediyeciliğin gereği olarak birçok kültürel ve sosyal faaliyeti de sürdürmekteyiz. Mayıs ayında Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüzün epey yoğun bir programı var. Örnek olarak bu hafta sonu 20. Pedasa Festivalimiz var, Bodrum Belediyesi 14. Satranç Turnuvası ile deniz dibi temizliği etkinliklerimiz var.” diyerek diğer yapılan çalışmalar ve süren projelerle ilgili de bilgi verdi.

 

Taner Uslu son sözü basın mensuplarına bırakarak; “Bildiğiniz gibi bu toplantıları halkımızı sizler aracılığıyla özellikle merak edilen konularda aydınlatmak amacıyla gerçekleştirmekteyiz. Aksi takdirde bu toplantılar bir monologdan öteye geçemez. Şimdi söz sizlerde; bizler sorularınızı cevaplamaktan büyük memnuniyet duyacağız. Hepinize katılımlarınızdan dolayı teşekkürü bilir borç bilir, saygılarımızı sunarız.” dedi.

 

İlk olarak sorulan, sahillerin halka açılması ile ilgili belediye tarafından yapılan çalışmalar hakkında bilgi almak isteyen Doğan Haber Ajansı Bodrum Temsilcisi gazeteci Yaşar Anter’in sorusunu Taner Uslu “Ekiplerimizle tüm yarımada genelinde denetimlerimize başladık. Bodrum’da bulunun sahillerdeki halk plajlarının şezlonglarını, şemsiyelerini, her şeyini biz temin edeceğiz. Ecrimisil ve kiralama ayrıdır. Ecrimisil, yapılan işin cezasıdır ancak kiralama ise Milli Emlak’tadır. Kiralama talepleri varsa plan yaparlar ve buna göre kiralama yaparlar. Biz sahilleri kamuya açmak için belediye olarak uğraşıyoruz ancak kıyı kenar çizgisinin deniz tarafı Milli Emlak’a aittir. Normal prosedüre aykırı bir durum varsa tabi ki ekiplerimizin o duruma müdahale edeceğinden şüpheniz olmasın.” şeklinde cevapladı.

 

Başkan Yardımcısı İsmail Altındağ ise cevaba ek olarak “Kumbahçe’de bir şey daha yapacağız. Orayı halk plajı haline getiriyoruz. Şezlong ve şemsiyeleri belediye kendisi kuracak. Belirlenen saatlerde görevliler tarafından sahil düzenlenecek ve belirli saatlerden sonrada oradaki işletmeler sahili kullanacak. Halk plajı olarak tespit ettiğimiz yerlerde bahsedilen işgaller olmayacak.” açıklamasını yaptı.

 

Gazeteci Fatih Bozoğlu’nun, billboardların kiralama işlemlerini yürüten firmanın borçları ve dozerle ilgili sorusu üzerine İsmail Altındağ, “Borçları vardı, biz gerekli yazışmaları yaptık. Bu konunun titizlikle üzerinde duruyoruz ve bu konu bizim için çok önemli.  Muğla Büyükşehir Belediyesiyle hareket etmemiz söz konusu.” cevabını verdi.

 

Mali İşler Müdürü Ali Koral ise konuyla ilgili verdiği bilgide; “Aksel firmasının geriye dönük borçlarıyla ilgili bir yapılandırma yapıldı. Yeni verilen taahhütler yerine getirilmediği için 2886’ya göre yapılan kiralama ihalesi olduğundan, bu sorunların çözümlenmesi için hukuk servisine verildi. Hukuk servisi, Aksel firmasıyla ilgili davayı açtı. Geçmiş borçlar ile ilgili icra takibi başlatıldı.”

 

Dozer hakkında bilgi veren Başkan Yardımcısı Taner Uslu da; “Dozerle ilgili sorunun çıktığı yer, denetim raporunda, belediyeler kanununun 25. maddesine göre denetim komisyonu seçilir. Onlar çalışmalarını en fazla 45 günde tamamlarlar ve hazırlanan dosya meclis başkanına sunulur. Meclis başkanı, bu dosyadaki incelemesini yapar ve eksik olan dosyaları varsa -Cumhuriyet Savcılığı olabilir, kaymakamlık olabilir- gerekli her şeyi yapar. Bu tür şeyler mecliste paylaşılmaz, mecliste faaliyet raporları konuşulur. Gerekli ne varsa yapılır. Yapılmazsa ki zaten suçtur. Suç teşkil edecek bir şey varsa da zaten gereği yapılır.” diye konuştu.
Billboard konusu ile ilgili sözleşmenin iptali söz konusu mu diye soran Fatih Bozoğlu’na Başkan Yardımcısı İsmail Altındağ; “Bence öyle bir şey yok” diye yanıt verirken, Mali İşler Müdürü Ali Koral ise “Sözleşmede açık maddeler bilhassa fazla. Bir takım şeylerde kararsızlık var. Yoksa alacağı peşin değil kurum olarak. Başkanımız bu konuda; eğer firma gereğini yerine getirmiyorsa sözleşmenin fesiyle ilgili yapılması gerekenlerin yapılmasını söyledi.” açıklamasını yaptı.

 

Rezzan Şebin’in “İnşaatlar denetleniyor mu?” şeklindeki sorusunu cevaplayan Taner Uslu, “Projeye göre denetlemeler yapılıyor.” dedi.

 

Mehmet Can Meral’in DSİ’nin yaptığı çalışmalardan dolayı kazılan bir çukura bir çocuğun düştüğü ve halkın bu durumdan şikayetçi olduğu yönündeki sorusuna da cevaplayan Taner Uslu, “Bu çalışmayı yapanlar müteahhitler, bizler değiliz. Dolayısıyla ihale şartlarını biz denetleyemiyoruz. Devlet Su İşlerinin yaptığı çalışmalar bizim dışımızda gelişiyor. Onlar kazıyorlar, bırakıyorlar. Biz sadece AYDEM çalışmalara başlarken onlara belirli bir süre verdik. Sezon geliyor, lütfen eğer bitirebilecekseniz başlayın bu çalışmalara diyerekten taahhüdümüzü aldık. Devlet Su İşlerinin yaptığı müteahhit firmayla da yolların asfaltlanmasıyla düzenlenmesiyle ile ilgili de dün görüşmemizi yaptık.” dedi.

 

İsmail Altındağ ise açıklamasında “Konuşmaları yapan firmanın müteahhidi, sahibi, Fen İşleri Müdürüyle toplantı yaptım. Sizin de söylediğiniz gibi orada sıkıntılarımız var. Bir anda bitmesi lazım çünkü çok ağır süreyle gidiyorlar. Gümbet keza öyle. AYDEM’in çalışmaları ile sıkıntı var. Bununla ilgili en kısa zamanda toparlayın diye de talimat verildi.” diye konuştu.

 

Mustafa Gündoğ’un sorularını yanıtlayan Mali İşler Müdürü Ali Koral verdiği cevapta; “Biz seçimlerden bu zamana kadar yarımada bazında bütün gayrimenkullerimizin hepsinin tespitini yaptık. Bir tane kirasız, kiraya çıkarmadan işgale adı altında bile verilmiş binamız yok. Ödemeler neredeyse düzgün hale gelmiş görünüyor ve bir taraftan da olumlu tepkiler alıyoruz.” dedi.

 

Bazı belediyelerin nasılsa kapanacağız, diyerek müthiş derecede borç bıraktıklarını ifade eden İsmail Altındağ, Gündoğ’un sorusunu, “Çok titiz bir şekilde ve özveriyle çalışıyor arkadaşlarımız. İyi bir noktadayız. Sizin de dediğiniz gibi piyasadaki önyargıları kırdık. Şu anda firmalar bizden de teklif alın deyip satın alma müdürlüğümüze gelmeye başladılar. Personelin maaşını günü gününe ödüyoruz, ikramiyeler keza öyle. Normal bir şekilde, belediyenin yapması gereken şeyleri yapar durumuna geldik ve o şoku atlattık. Borç konusunda detaylı bilgiyi muhasebe müdürümüz size verecek şimdi ama iyi bir noktadayız. Ancak bizim için yeterli değil. Daha da fazlasını hedefliyoruz ki inşallah 1 sene içerisinde gerçekleştireceğiz. Ayrıca 25 – 28 milyon gibi bir miktar, 110 milyon olan borcumuzdan da düşme var bu dönemde.” diyerek cevapladı.

 

Mali İşler Müdürü Ali Koral ise “Şu anki borcumuz 85-95 milyon arası. Alacağımız da yaklaşık 200 milyon civarında ama sağlıklı alacağımız  130 milyon civarında. Yani alacağımızı aldığımız zaman borcumuzu verdiğimiz zaman sıkıntı kalmıyor. 3 ay içerisinde 28 milyon civarında bir ödeme gerçekleştirdik.” diye bilgi verdi.

 

Soru cevapların ardından ise Taner Uslu, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı da kutlayarak; “Gerek Bodrum Belediyesinde çalışan, gerekse diğer yerlerde çalışan tüm isçi arkadaşlarımızın iş-emek bayramını kutluyoruz. Bir kez daha onlarla birlikte yarın alanlarda olacağımızı söylüyoruz. Teşekkür ederiz.” dedi.

 

“Dünya markası bir kent olma vizyon ve misyonuyla çalışmalarımızı sürdürmekteyiz”

 

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu toplantı sonunda ayrıca Mayıs ayı boyunca Bodrum Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünün yapmış olduğu ve destek verdiği kültürel ve sanatsal faaliyetler hakkında da basına detaylı bilgi verdi.  Uslu, “Bodrum Belediyesi olarak yarımada genelinde yapmış olduğumuz çalışmalar yanı sıra Bodrum Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen çeşitli etkinliklerle de vatandaşlarımızın sosyal ve kültürel yaşamlarına canlılık katmaya çalışıyoruz. Türkiye’nin en medeni kapısı olarak görülen Bodrumumuz, bildiğiniz gibi turizmin yanı sıra sanatın ve kültürün de yoğun olarak iç içe yaşadığı bir sahil kentidir. 5000 yıllık tarihi geçmişiyle de dünya medeniyetlerine ışık tutmaktadır. Bizler de çalışmalarımızı Bodrum Belediyesi olarak, dünya markası bir kent olma vizyon ve misyonuyla sürdürmekteyiz. Bu kapsamda yerel seçimlerin ardından kurmuş olduğumuz Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüz, sanatsal ve kültürel faaliyetler ile sosyal yardımlaşma faaliyetlerini en iyi şekilde gerçekleştirmeye çalışarak Bodrum’un sahip olduğu bu değerlerini korurken; halkımızın refahını, huzurunu, mutluluğunu, kültürel ve sanatsal yönde gelişimini de desteklemektedir. Kültür ve Sosyal İşleri Müdürlüğümüz, Mayıs ayı içerisinde düzenlediği ve destek verdiği tüm etkinlikleri güncel olarak listeleyerek vatandaşlarımızın bilgisine sunmuştur.” dedi.

 

Bodrum Belediyesi tarafından düzenlenen Mayıs ayı etkinlikleri:

 

Öncelikle Bodrum Belediyesi tarafından Mayıs ayı içinde düzenlenen etkinlikleri aktaran Taner Uslu, “2-3 Mayıs’ta Cumartesi ve Pazar günleri, Bodrum Belediyesi olarak Konacık Mahallemizdeki Leleg uygarlığının kalıntılarının da yer aldığı tarihi Pedasa Kalesi’nde “20. Pedasa Festivalimizi” düzenliyoruz. Etkinlik 02 Mayıs’ta saat 17.00’de Pedasa Kalesi Altı Konuk Evi Alanında açılış kokteyli ile başlayacak. Bodrum Kalesi Kuzey Hendeğinde saat 20.00’de Makbule Kaya Konseri ile devam edecek. 03 Mayıs’ta ise 10.00-18.00 saatleri arasında doğa yürüyüşüyle başlanılarak Pedasa Kalesi Altı Konuk Evi Alanında çeşitli etkinlikler ile gün boyunca sürecek. Yine 2-3 Mayıs tarihlerinde saat 10.00’da Binnaz Karakaya Spor Salonunda “Bodrum Belediyesi 14. Satranç Turnuvası” yapılacak. 3 Mayıs Pazar günü ise saat 10.00’da yarımada genelinde devam ettirdiğimiz “Bodrum Deniz Dibi Temizliği Kampanyamızı” yapacağız. Belediyemiz personelinden oluşan gönüllü dalgıçlarımız bu sefer Ortakent Mahallemizin sahilinde deniz dibi temizliği çalışmalarını sürdürecek.” şeklinde bilgi verdi.

 

Bodrum Belediyesinin Mayıs ayında destek verdiği etkinlikler:

 

Uslu, Bodrum Belediyesi olarak destek verilen etkinlikleri ise şöyle sıraladı:

 

1-2-3 Mayıs tarihlerinde Bodrum Cruise Port’tan başlayacak olan 2. Bodrum Global Run, 2 Mayıs’ta Bodrum Dans Topluluğunun Nurol Kültür Merkezi’ndeki tiyatro gösteriş, 2-3 Mayıs tarihlerinde Bodrum Yarımada Kültür ve Dayanışma Derneğinin Kızılağaç Deve Güreşi Arenası’ndaki Yayla Şenliği, 3 Mayıs’ta Turgutreis Belediyesi Konservatuvar Derneğinden Hayırlı Sabancı Lisesi Konferans Salonu’nda “Oyun İçinde Oyun” adlı tiyatro oyunu, 5-8 Mayıs tarihlerinde Belediye Meydanı’nda Uluslararası Motosiklet 112 Ekip Rallisi, 15-16-17 Mayıs tarihlerinde Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi’nde Uçurtma Festivali Bodrum Sergisi, 9 Mayıs’ta Nurol Kültür Merkezi’nde Zeybeğin Doğuşu/Çanakkale adlı halk oyunları gösterisi, 10 Mayıs’ta Kumköy Mahalle Muhtarlığı ve Alevi Bektaşi Derneği etkinliği, yine 10 Mayıs’ta Çömlekçi Yağlı Güreşi, 13 Mayıs’ta Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği’nde 7 Kıtanın Güzelleri Yarışması, 21 ve 24 Mayıs tarihlerinde Bodrum Kalesi Kuzey Hendeğinde düzenlenecek olan Tarım Fuarı, 26-31 Mayıs tarihlerinde Bodrum Kalesi Kuzey Hendeğinde  16. Uluslararası Dans Festivali, 26-31 Mayıs tarihlerinde Trafo Bodrum’daki Bodrum Belediyesi Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezinde Geçmişten Günümüze Bodrumlu Esnaflar Fotoğraf Sergisi düzenlenecek.

 

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

BAŞKAN ARAS KURBANLIK HAYVAN SATIŞ YERİNİ ZİYARET ETTİ

  Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Kurban Bayramı arefesinde kurbanlık hayvan satış ...