Anasayfa / FLAŞ HABER / BİTMEZ TÜKENMEZ ALIŞVERİŞ ÇILGINLIĞI – ONIOMANIA
Young Woman Sitting On Sofa Shopping Online With Shopping Bags.

BİTMEZ TÜKENMEZ ALIŞVERİŞ ÇILGINLIĞI – ONIOMANIA

Uzman Klinik Psikolog Melisa K. Dedeoğlu Yazısı:

İşe giderken, bir tatil günü gezerken ya da acil bir yerlere yetişmemiz gerekirken etrafımızı kuşatan ışıltılı rengarenk mağaza vitrinlerinde takılmayanımız yoktur.

O benliğimizi kuşatan kıyafet aksesuar ve buna benzer bir çok objelerin  ustalıkla sergilendiği o mağazalara girmesek bile vitrinlerin önünde günümüzün belli bir süresini harcamaktan mutluluk duyuyoruz.  mutluluk ihtiyacımız arttıkça vitrin önlerinde geçirilen ve harcanan paranın oranı da paralellik gösteriyor.

Artık alışveriş bir çılgınlık halini aldı ve bu çılgınlığını neresinde duracağımızı bilmek şart oldu.

Sürekli değişen mevsimlik moda rüzgarları ve bunu takip etmeye çalışan birçok kişi bu çılgınlığı giderek büyüyen bir zincir haline getiriyor. Tabi bu durumu tetikleyen birçok neden var ama önce durup bir düşünmelisiniz yaptığınız alışveriş miktarı ihtiyaçlarınızın ne kadar üstünde.?  Pekiiiiii bunları düşünürken alışveriş hastası olabileceğiniz aklınıza geldi mi?  alışveriş hastası olup olmadığınızı değerlendirmek için kendinize sormanız gereken birtakım sorular mevcut.

Bunlara gelin bir de buradan bakalım …

1- Son zamanlarda ihtiyaç duymadığınız her şeyi alıyor musunuz?

2- Dışarı her çıktığınızda X marka bu kadar indirim yapmış Y marka kampanya başlatmış bahaneleriyle her seferinde eliniz kolunuz paketlerle dolu eve mi geliyorsunuz?

3- Gardırobunuzu Belki bir gün şuraya gidersem giyerim diye düşünüp aldığınız ancak hala etiketleriyle Duran kıyafetlerle mi dolu?

4- Ayakkabı ve çanta alışverişinde bir türlü kendinize hakimiyet kuramıyor musunuz ?

5-Peki ya bütün ait deli gibi çalışıp kazandığınız maaşınızdan geriye kalan size bir şey ifade etmiyor mu?

6- Üstelik butün  bu aldıklarınızın çoğunu eve geldiğinizde beğenmiyor musunuz?

7-Biri beni durdursun cümlesini sık sık söyler mi oldunuz ?

8-Geceleri vicdanınız da boğuşurken aldığınız her şeye mantıklı bir neden arayarak kendinizi mi kandırmaya çalışıyorsunuz?

Nedir bu oniomani  Tıp dilinde compulsive shopping  olarak adlandırılan alışveriş hastalığı kişinin ihtiyacı ve yeterli parası olmaksızın düşüncesizce birçok şeyi satın almasıdır. Dizilere konu olmaya devam eden alışveriş hastalığına kapılan kişiler alışveriş sonrası sıkıntı ve suçluluk duyarlar

Alışveriş yapamadıkları zamanda sıkılır ve kendilerini kötü hissederler bu sıkıntılarını gidermek için de tekrar alışveriş yaparlar. Bu durum tam bir kısır döngüdür.  Kişi bunu bilinçdışı yapmaya başlar.  Kendilerini kısa bir süre rahatlamış hisseder. Bu sayede aslında mutsuzluğumuzu bastırmaya çalışırız.  Paylaşılamayan mutsuzluk şekil değiştirir ve bizi harcamaya iter.  aile içinde yaşanan sıkıntılar kendini sözel ifade edememe yaşanan sorunlara uygun dille açıklayamama gibi iletişim problemleri  sıkıntı ve gerginlik hali yaratır .

Öte yandan kişinin öz saygı ve öz benlik algısındaki düşüklük kendini yeterli görmeme kendi özelliklerini değil sahip olabileceklerine değer verme gibi durumlar da nedenler arasında.

Alışveriş hastalığından söz edilse de tıpta henüz hastalık sınıflandırılması içinde değildir. Kadınlarda adet öncesi premenstural dönemde daha fazlı artış gösteren bu durumun  etkileri birçok Hayat yıkmaya başladığı için özellikle de yarattığı kredi kartı mağduriyetleri , bitmek tükenmeyen aile içi kavgalara neden olması açısından önemini korumakta.

Gelelim bu işten nasıl kurtulabileceğimize… Her şeyden önce bu durumdan kurtulmanın tek yolu hastalığın farkına varmamız. İtiraf en iyi çözümdür. Haykırın” Merhaba ben Melisa, evet ben bir alışveriş bağımlısıyım.” gibi.  Kendiniz fark edemez durumda yaşıyorsanız bu çılgınlığı, sizi uyaracak kişilerin etrafında bulunması bu duruma el koyması gerekir. Evden çıkarken,  mutlaka ihtiyaçlarınıza gözden geçirin gerekirse eksikleri bir liste yapın bir görebileceğiniz en yakın yere iliştirin. Her dışarı çıktığınızda listeye göz atın. Hatta yanınıza alın Eğer tüm bunlar da yeterli olmuyorsa alışverişe çıkacağınız zaman sizi kontrol edebilecek hatta alacaklarınızı engelleyebilecek bir yakınınızı yanınızda bulunsun.

Gerekli farkındalığa sahip oluncaya bir süreye yanınızda Kredi kartınızı almayın, sadece nakit para ile alışverişe çıkın.  Yok bunlar da kontrol sağlamanız için yeterli olmuyorsa mutsuzluğunuzun nedenlerini bulmak içi bir uzmandan yardım alın.

Uzman Klinik Psikolog Melisa K. Dedeoğlu / www.bodrumpsikologu.com  / https://youtu.be/279uvsAtK-8

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

AŞIRI DOZ KALP , GÜL ve AYICIKTAN UZAK DURUN….

Sevgililer günü arifesinde yine bizi her yerde kalp, gül ve ayıcıklar istila ...