Anasayfa / HABERLER / Bir elin nesi, üç elin sesi varmış…

Bir elin nesi, üç elin sesi varmış…

Güney Ege Kalkınma Ajansı (GE-KA)’nın sponsorluğunda, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) organizatörlüğünde ve Zeytindostu Derneği işbirliği ile gerçekleştirilen ‘Zeytinyağı Duyusal Tadım Eğitimi’ 13 Ekim Pazartesi itibariyle MUTSO Hizmet Binası Konferans Salonu’nda başladı. Zeytindostu Derneği Genel Sekreteri Atilla Totoş’un önerisi, MUTSO’nun projelendirmesi ve GE-KA’nın desteğiyle hazırlanan ‘Zeytinyağı Duyusal Tadım Eğitimi’ 20 Ekim tarihine kadar 8 gün boyunca Muğla merkez, Datça, Ortaca ve Yatağan’da sürecek.

İlk günkü eğitimde zeytinyağı tadım uzmanı aynı zamanda Zeytindostu Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, eğitim koordinasyon sorumlusu ve panel lideri Serdar Öçten Ünsal, zeytinyağı tadım uzmanı ve tadım panelisti Dr. Dilşen Oktay kaliteli ve kusursuz zeytinyağı üretiminde dikkat edilmesi gereken konulara değindi. Zeytindostu Derneği Genel Sekreteri Atilla Totoş ise zeytinyağının sağlık üzerindeki dikkat çekici etkilerine dair bir sunum yaptı.

Ardından katılımcılara kusurlu ve kusursuz zeytinyağı örnekleri tattırılarak bu konuda bir farkındalık yaratılması sağlandı. Bununla birlikte katılımcıların doğru bildikleri yanlışları düzeltmeleri konusunda önemli adımlar atıldı.

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Karakuş ve Başkan Yardımcısı Mustafa Ercan’ın da katıldığı çalışma büyük ilgi çekti. Katılımcıların yoğun ilgisi ve aralıksız gelen soruları ve katkılarıyla renklenen sunumlar, planlanan sürenin çok çok üzerine çıktı. Ancak yine de katılımcılar can kulağıyla konuşmacıları dinlediler. Bu hararetli ve ahenkli ortam nedeniyle sadece yemek arası verilerek, tüm gün tamamlanmış oldu.

Projenin amacı; Muğla’nın en önemli tarım ürünlerinden biri olan zeytin ve yine değerli bir tarımsal sanayi ürünü olan zeytinyağının kalitesi hakkında farkındalık yaratmak olup, zeytinyağın üretimi ve tüketimindeki püf noktalara dikkatleri çekmekti. Tadımın nasıl yapılacağını ve kusurların oluştuğu noktaları öğrenen katılımcılar, büyük şaşkınlık yaşadılar. Eğitimin başında tattırılan zeytinyağı örnekleri hakkında çok çeşitli ve farklı yorumlar yapan katılımcılar, gün sonunda ortak bir dil kullanmaya başladılar.

Eğitimci tadım panelisti Dr. Dilşen Oktay, bu durumu katılımcılara “Bu grubu bozmadan bir panel oluşturabiliriz” esprisiyle değerlendirdi. Zeytindostu Derneği tadım panel lideri Serdar Öçten
Ünsal, bu kadar ahenkli ve verimli bir grupla çalışmanın heyecan verici olduğunu belirtti. Zeytindostu Derneği Genel Sekreteri Eczacı Atilla Totoş ise “Muğla, bağımsız bir zeytinyağı tadım panelini hak ediyor” dedi.

Katılımcılar adına söz alan 80 yaşındaki eski zeytinyağı fabrika sahibi Hayri Baş “Bugün burada rüyalarımın gerçek olacağını hissettim. Ölmeden bunu görmeyi çok arzu ediyorum. Teşekkürler Zeytindostu, teşekkürler MUTSO! GE-KA böyle bir destek verdiyse bunu en kısa sürede tekrarlayıp daha çok insanın bilinçlenmesini sağlayalım” dedi.

AREGALA (Latin Amerika Gastronomi Federasyonu) Türkiye Başkanı ve Sınır Tanımayan Şefler Derneği Başkanı, Şef Ahmet Çetin eğitimin çok verimli olduğunu, şeflerin de bu tip bir eğitim alması gerektiğini, tanıştığı lezzetin bütün zeytinyağı algısını değiştirdiğini ifade ederek en kısa sürede yurtiçi ve yurtdışında yapılacak bu gibi eğitimlerde sunumların yanına zeytinyağlı yemek yapımının eklenmesi gerektiğini belirtti. Şefleri, bu eğitimleri alarak doğru zeytinyağı tüketimi konusunda harekete geçmeye çağırdı.

Saat 09.30 ile 16.00 arasında gerçekleştirilen eğitimler günlük 30 kişi ile sınırlı olup katılmak isteyen üretici ve tüketicilerin telefon ile arayarak kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Eğitimler sonunda katılım belgesi verilmektedir.

Kayıt için iletişim numaraları;

Muğla Merkez: 0 252 214 11 22/ 101-102

Datça Temsilcilik:  0 252 712 92 29

Ortaca Temsilcilik: 0 252 282 20 46

Yatağan Temsilcilik: 0 252 572 81 66

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Muğla OBM Araç Parkına Taze Kan

  Muğla Orman Bölge Müdürlüğü araç parkına ormancılık faaliyetleri ve orman yangınlarıyla ...