Anasayfa / HABERLER / YURTTAN HABERLER / Besicilikte karı yüzde 50 artırmak aslında hayal değil

Besicilikte karı yüzde 50 artırmak aslında hayal değil

Organik et ve süt ürünlerine talebin artığına dikkat çeken LandForce’un Yönetim Kurulu Başkanı Cevat Kır, “Organik besicilik uygulamaları sayesinde hayvanlar kaba yem tabir edilen daha doğal besinlerle besleniyorlar.

Yem karma makineleri kullanarak bu kaba yemler daha homojen yani daha iyi karışmış hale getirilebiliyor. Böyle yemleri tüketen hayvanlarda süt ve et verimliliği yüzde 20 artarken tüketilen yem azaldığından yem ve işçilik maliyetleri de düşüyor. Böylece üretim maliyetlerinde yüzde 30 tasarruf sağlanabiliyor. Dolayısı ile yem karma makineleri kullanılarak hem organik besicilik yapmak hem de karlılığı yüzde 50 artırmak aslında bir hayal değil” dedi.

Sadece yurt dışı pazarlarda değil artık yurt içinde de organik olarak beslenen hayvanlardan elde edilen et ve süt ürünleri tüketiminde son yıllarda talebin giderek artığına dikkati çeken ülkemizin öncü tarım makineleri üreticisiLandForce’un Yönetim Kurulu Başkanı Cevat Kır, “Avrupa Birliği ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de sağlıklı gıda tüketimine yönelik talep her geçen yıl artış göstermekte. Organik hayvancılığın, organik yem, uygun barınak koşulları, sağlıklı hayvan, uygun damızlık ve ırk seçimi gibi ana temelleri üzerinden hayvanlarını yetiştiren besicilerimizin ilk amacı kısa zamanda az maliyetle daha fazla et ve süt elde edebilmektir” diye konuştu.

Organik hayvancılıkta, tür ve ırk seçiminin yanı sıra iklim koşullarının da göz önüne alınması gerektiğini belirten Cevat Kır, “Hem organik süt üretimi, hem de organik besicilik için uygun kaba yemlerin hayvanların beslenmesinde kullanılması maliyetin düşürülmesi için oldukça önemli” dedi.

Kır, “Avrupa Birliği’nin, Ziraat ve veterinerlik fakültelerinin bulunduğu üniversitelerimizin yaptığı araştırmalar, organik besicilik uygulamalarının önemine, bunu yaparken de makine kullanımının verimlilik artışı ve maliyetlerin düşürülmesine sağladığı katkıları işaret etmekte” diye konuştu.

”Kaliteli meralar ve yüksek kaliteli kaba yemler, besicilerimizin hayvanlarını istedikleri şekilde büyütmelerini ve kesimlerinden daha iyi gelir elde etmelerini sağlar” diyen Kır, “Ayrıca besicilerimiz yem karma makinelerini kullanarak da maliyetlerini aşağıya çekip büyük oranda kar edebilirler. Zamandan tasarruf edilmesini, yemlerin daha homojen yani daha iyi karışmış olmasını sağlayan yem karma makineleri yem ve işçilik maliyetlerini düşürürken, et ve süt üretiminde de %30’a varan artış sağlar” dedi.

LandForce’un Yönetim Kurulu Başkanı Cevat Kır, “Hayvancılığı sürdürülebilir olarak yapmak, hayvanların hastalıklara karşı direncini artırmak, hayvan refah standartlarını geliştirmek, tüketicilere yönelik kaliteli ve sağlıklı ürünler üretmek ve maliyeti düşürüp verimliliği artırarak üreticilerin gelir düzeyini yükseltmek için organik hayvancılığın tercih edilmeli ve besicilikte de diğer modern tarım uygulamalarında olduğu gibi makine kullanımı teşvik edilmelidir” diye konuştu.

Landforce Yem Karma Makinesi hakkında:

Modern teknolojileri barındıran, Türk mühendisleri tarafından aylar süren ArGe çalışmaları sonunda üretilen, kullanımı elektronik olarak kontrol edilebilen, traktör ve benzer çekicilere kolayca monte edilerek hareket ettirilebilen Landforce Yem Karma Makineleri, 1,5 metreküpten 17 metreküpe kadar ihtiyaç duyulan her boy ve ebatta Türk çiftçisinin hizmetine sunulmaktadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlginizi Çekebilir

BODTO MESLEKİ YETERLİLİK BELGELENDİRMESİNE DEVAM EDİYOR

5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda yapılan değişiklikle, Çalışma ve Sosyal Güvenlik ...