Anasayfa / HABERLER / ASAYİŞ / AYŞEGÜL ARSLAN’IN KATİL ZANLISI MÜEBBET YEDİ

AYŞEGÜL ARSLAN’IN KATİL ZANLISI MÜEBBET YEDİ

Geçtiğimiz 28 Mayıs’ta kendisinden ayrılan iki çocuğunun annesi dini nikahlı eşi 29 yaşındaki Ayşegül Aslan’ı çalıştığı işyerinde silahla öldüren, işyeri sahibini de yaralayan Hüdaverdi Sert’e ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Davanın karar duruşması bugün Bodrum Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya sanık Hüdaverdi Sert’in avukatı Mehmet Boro, saldırı sırasında yaralanan çamaşırhane sahibi Halil Helik ile avukatı Berkay Yıldırım katıldı. Bodrum Kadın Dayanışma Derneği üyeleri de duruşmada hazır bulunurken Ayşegül Aslan’ın ailesinden kimsenin katılmaması ise dikkat çekti.

Kasten adam öldürme ve adam öldürmeye teşebbüs suçundan yargılandığı duruşmada son sözü sorulan Hüdaverdi Sert, çocuğumun annesini öldürdüğüm için çok pişmanım. Maktulu korumak için elimden geleni yaptım. Maktul burada yem edildi. Takdir mahkemenindir” dedi.

Tutuklu sanık Hüdaverdi Sert, mahkeme tarafından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Av. Berkay Yıldırım, şunları söyledi:

“Beyanlarımızı sunduk. Sanık da son sözünü söyledi ve ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi. Biz de beyanlarımızda belirttiğimiz üzere indirim hallerinin uygulanmaması gerekiyordu. Mahkeme de herhangi bir indirim sebebi görmedi, ağırlaştırılmış müebbet cezası verdi. Müvekkil hakkında yine kasten öldürmeye teşebbüs suçundan 14 yıl verdi. Bununla da ilgili herhangi bir indirim uygulamadı. Ayrıca sanık ruhsatsız silah bulundurmayla ilgili olarak bin 200 lira para cezası ve 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Olayın bir mağduru daha vardı, silahla tehdit suçundan. Onunla ilgili 3 yıl ceza verdi. Hiçbir suçta indirim uygulamadı. Sanık gördüğünüz üzere son derece soğuk kanlıydı. Yargılamanın her safhasında sürekli beyanlarını değiştirdi. Özür dilemek veya bir pişmanlık belirtisi göstermek yerine sürekli suçlamalarda bulundu.”

Kadın ölümlerinin son bulmasını isteyen Av. Berkay Yıldırım, “Mahkemenin verdiği karar doğru. Bizim verdiğimiz beyanlara itibar etti. İnşallah kadın ölümleri son bulur. Bütün temennimiz o yönde” şeklinde konuştu.

Duruşmada hazır bulunan Bodrum Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Figan Erozan ise Ayşegül Arslan’ın imam nikahlı eşi tarafından çalıştığı işyerinde planlanarak öldürüldüğünü belirterek şöyle konuştu:

“Sanık cinayetin planlı olmadığını,bir anlık öfkeyle yaptığını söyledi. Bugünkü duruşmada sanık avukatı şunu ifade etti; yetiştiği aile ortamı, gelenekler ve görenekler üzerinden ayrıldığı eşi üzerinde hak iddia ederek bir anlık tahriğe kapılarak öldürdüğünü beyan etti.. Bizim için şu çok sevindirici, biz kadın hareketindeki kadınlar olarak hep şunu söylüyoruz, var olan yasalar yeterli. Sorun yasaların daha çok ağırlaştırılması değil, sorun yasaların uygulanması. Var olan yasalar bugünkü mahkeme tarafından hayata geçirildi. Dolayısıyla bizim için en önemli olan şey bu. Bizim talebimiz bu tür davalarda kadın taraflı yasaların uygulanması. Geleneklerin, göreneklerin ananelerin, yaşam biçimlerinin değil, ya da din üzerinden değil işlenen suç üzerinde yasaların hayata geçirilmesi ve cezanın buna göre uygulanması. Bugün olan da buydu ve bu bizim için çok önemli. Bu tür uygulamaların biz basında daha çok yer almasını istiyoruz. Çünkü işlenen suçun karşılığı var. Yeter ki bu cezayı verecek hakim ve mahkemeler olsun.

Kadına yönelik şiddeti durdurmanın yolunun yasalardan geçtiğine işaret eden Erozan, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Bugün burada uygulanan buydu. Ayşegül geri gelmeyecek ama en azında Ayşegül gibi öldürülen kadınlar için var olan cezalar hayata geçtiğinde erkekler o haksız tahrik indiriminden ya da iyi hal indiriminden yararlanamayacak demektir. Böyle bir sonucun çıkması bizim için çok değerlidir. Tabi ki şunu asla unutmuyorum; kadın hareketleri bu tür davaların peşinde olmalıdır. Bunun önemini kimse yadsıyamaz. Çünkü bu kararların çıkmasında kadın hareketinin oluşturduğu duyarlılık da ve uyguladığı baskı da önemli bir gerekçe oluyor. Ayşegül’ü bugün burada hiç kimse savunmadı. Bir tane avukatı yoktu, ailesi Ayşegül’e sahip çıkmadı.  Muğla Barosu Kadın Hakları Komisyonu müdahil olmak istedi, kabul edilmedi. Bu komisyonun müdahil olmak istemesi bizim için önemliydi. İstediğimiz sonucu aldık. Bu cezanın sonsuza kadar uygulanmasını istiyoruz.”

Olay;

Kahramanmaraş’ta nakliye işiyle uğraşan 43 yaşındaki Hüdaverdi Sert, bir yıl önce şiddet gördüğü gerekçesiyle kendisinden ayrılıp, kenti terkeden imam nikahıyla yaşadığı iki çocuğunun annesi Ayşegül Aslan ile tekrar bir araya gelmeye çalıştı. Ancak bu barışma teklifi Aslan tarafından bir kez daha reddedildi. Hüdaverdi Sert geçen 28 Mayıs’ta Aslan’ın çalıştığı Göltürkbükü’ndeki işyerine silahlı baskın düzenledi. Sert, işyerinin bahçesinde patronu Halil Helik (36) ile oturan Ayşegül Aslan’a ateş açtı. Başından, göğsünden birer, karnından ise üç kurşunla Aslan’ı yaralayan Hüdaverdi Sert kendisini engellemeye çalışan Helik’i de karnından ve göğsünden vurdu. Ayşegül Aslan’ı kuzeni Emine Aslan’ın gözü önünde vuran zanlı, kendisine engel olmaya çalışan çamaşırhane işçisi Ahmet Günay’a (45) da ateş açtı. Ancak silah tutukluk yapınca işyerinden kaçtı. İhbar üzerine çamaşırhaneye gelen sağlık ekiplerinin müdahalesine rağmen Aslan, olay yerinde öldü. Ağır yaralı Helik ise ambulansla Özel Acıbadem Hastanesi’ne kaldırıldı.

Olaydan sonra bindiği 80 PR 861 plakalı otomobille Bodrum’dan kaçmaya çalışan Hüdaverdi Sert, jandarma tarafından Güvercinlik Mahallesi’nde yakalanarak tutuklandı. Üç ay önce boşandığı resmi nikahlı eşinden de üç çocuğu olan Hüdaverdi Sert, hakkında müebbet hapis istemiyle dava açıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Bodrum Modern Otogarına Kavuşuyor

  Muğla’nın Bodrum ilçesinde 30 bin 759 metrekare arsa üzerinde yapımına başlanan ...