Anasayfa / KÖŞE YAZARLARIMIZ tüm yazılar için fotografa tıklayınız / ALİ DİZDAR / ALİ DİZDAR YAZDI:BODRUM CUP’IN 2014 NOSTALJİSİ

ALİ DİZDAR YAZDI:BODRUM CUP’IN 2014 NOSTALJİSİ

Bu yıl üzülerek iptal etmek zorunda kalınan Bodrum Cup şöleninin 32nci yaş günü.

Bodrum’da yaratılan ve yapılan bu görsel ve sosyalleşme şöleninin 2014 yılını anlatarak ve çektiğim binlerce fotoğraftan bir tutam örneklemeyle karınca kararınca anmak istedim.

20 – 15 Ekim 2014 26. BODRUM KUPASI

Dünyada yarışçı ve profesyonel denizcilerin yanı sıra yolcuların da teknelerde hazır bulunduğu en büyük regattalardan biri olan The Bodrum Cup’a bu yıl 1500’ü aşkın yolcu ve yarışmacı katıldı. Gerek yarışmacı, gerekse turist olarak katılanlar arasında çok sayıda yabancı uyruklu konuk bulunması dikkat çekti.

 

20 EKİM KORTEJ VE BRİFİNG

The Bodrum Cup 20 Ekim Pazartesi günü katılımcı yat ekipleri ve sektör temsilcilerinden oluşan çoşkulu ve kalabalık bir kitlenin katıldığı kortejin Bodrum Limanına yürümesiyle başladı. The Bodrum Cup’a destek vermek için gelen Dinar Belediye Bandosu da Kortej sırasında verdiği konserle etkinliğe renk kattı. Bu yıl geleneksel kampanayı ünlü denizcimiz Sadun BORO, Cumhur GÖKOVA, Tanıl TUNCEL ve Haldun KARGÖZ birlikte çalarak startı verdiler.

21 EKİM BODRUM – BODRUM ETABI

Bodrum Karaada önünde oluşturulan start hattında toplanan yarışmacılar Dinar Belediye Bandosu ile uğurlandı. Start alarak yarışa başlayan yatlar yarışın ilk etabı sonunda Gümbet Koyunun ortasında yüzer şatlardan oluşturulan “The Bodrum Cup City”i ye bağlanarak yine bir sevgi çemberi oluşturdular.

The Bodrum Cup City’de her şey vardı fotoğraf ve yerel ürünler sergi ve stantlarından yemek yarışmalarına kadar her şey. The Bodrum Cup City’de gerçekleştirilen Mavi Yolculuk Mutfağı yarışması bu yıla damgasını vuran en önemli etkinliklerden biri oldu. Dinar Belediye Bandosu’nun da konser verdiği The Bodrum Cup City’de ilk gece katılımcılar, Sedat YÜCE ve İlhan ŞEŞEN’in şarkıları ile çoştular.

22 EKİM BODRUM – KALİMNOS ETABI

Sert rüzgarla Bodrumdan start alan yaklaşık 120 yat, ikinci günde Yunanistan’ın Kalimnos adasında Kalimnos Limanına bağladılar.

23 EKİM KALİMNOS – LEROS ETABI

Fırtına dolayısıyla Kalymnos ve Leros adaları arasında planlanan üçüncü etap iptal edildi. Leros etabının iptal edilmesi Kalymnos esnafını sevindirirken yarışçıların da komşu Yunan adasını daha fazla keşfetmelerini sağladı. Günü dinlenerek gezerek ve alışveriş yaparak geçiren yatçılar kiralık araba bulmakta zorlandı.

24 EKİM KALİMNOS – YALIKAVAK ETABI

Kalimnos’ta iki gün dinlenen yarışçılar 4. gün zorlu ve heyecanlı bir etap sonunda Yalıkavak’a ulaştılar. Palmarina Bodrum Marinanın konuğu olarak marinada konuşlanan yatçıları akşam zaman zaman yağan yağmur bile marinada verilen Mine konserinde eğlenmesine engel olamadı.

25 EKİM YALIKAVAK – BODRUM ETABI

Yalıkavak – Bodrum etabı her zamanki gibi kuzey rüzgarlarını popadan alan yelkenlilerin balon açarak görsel şölen yaratması ve ihtişamıyla ile sona erdi ve Gümbet Koyundaki Bodrum Cup City’ye bağlandılar. Dört etap üzerinden değerlendirilen 26. The Bodrum Cup ödülleri The Bodrum Cup City’de düzenlenen eğlenceler ve konserler sonrasında yapılan törenle sahiplerini buldu.

2014 yılının kategorilerinde birinciler “MONTENEGRO”, “STS BODRUM” Okul Gemisi (Yüksek Ökçeler ekibi), “JASMİN 1” regatta bayrağını bu yıl da taşıma hakkını kazandılar. Klasik yatlar birincisi Hollanda bayraklı “ALONDRA”, Standart yelken genel klasmanı kazanan yat ise “RANDA” oldu.

Bu yıl katamaranlar da yarıştı.

Bu yıl ilk kez katamaranların da yarıştığı 26. The Bodrum Cup’ta ahşap olmayan yatların yarışları her yıl BAYK (Bodrum Açık Deniz Yelken Kulübü) desteği ile organize ediliyor.

Sosyal sorumluluk projesi.

Bodrum Cup’ın bu yılki sosyal sorumluluk projesi denizdeki tüm engelleri kaldıran erişilebilir proje “WELLABED” yatının kamuya tanıtılması idi. Türk mühendislerin dünyaya kazandırdıkları bu özel tasarımlı yat ile başta tekerlekli sandalye ile yaşamını sürdürmek zorunda kalan tüm engelli kişiler artık denizde de var olacaklar. Teknede bulunan engelli balet Mehmet Sefa ÖZTÜRK’ün ilk ve son gecelerde yaptığı dans gösterisi, izleyenlerin aklında silinmeyecek izler bıraktı.

Bodrum Cup Organizasyonunda bayrak değişimi

The Bodrum Cup’ın kurucusu Erman Aras, Genç kuşaktan yetişen kulübün deneyimli sporcularına organizasyon komitesindeki görevlerini devretti. Kulüp başkanlığı görevine devam edecek olan Erman ARAS, The Bodrum Cup Organizasyon Komitesi başkanlık görevini Süleyman UYSAL’a, yarışın teknik sorumluluk görevindeki bayrağı ise yine kulübün milli sporcuları Uğur ve Arif AYAZ kardeşlere devretti.
Yarışma sonuçlarını izlemek için link

 

http://arsiv.bodrumcup.com/2014-toplam-sonuclar/

Daha nice Bodrum Cup’lara dileklerimle saygılar sunarım. Ali Dizdar 20 Ekim 2020

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

CURCUNİYET. ALİ DİZDAR YAZDI

CURCUNİYET 6 yıl olmuş, Bodrum’un Enleri başlıklı yazımı sosyal medyada biri bulup ...