Anasayfa / ÇEVRE - DOĞA / Akdeniz fok’unu şikayet etmişler

Akdeniz fok’unu şikayet etmişler

Bodrum’da tatil yapan yerli yabancı turistler denize girdikleri sık sık görmeye başladıkları ve sayıları azaldığı tespit edildiği için koruma altına alınan Monacus Monacus türü Akdeniz fok’u nu görünce şok oldular.
Bodrum Gümbet koyunda son günlerde sık sık plaja çıkarak dinlenen fok “Binnaz” ‘ı, o çevrede bulunan site sakinlerinin korktukları için şikayet ettiği iddia edildi.

Gümbet sahilini mesken tutan beyaz fok’u gören yerli yabancı turistler gözlerine inanamadı. Turistler, sahilde bulunan bir iskelenin altından dinlenmeye çalışan fok fotoğrafını çekmek için adeta bir birleriyle yarıştı. İskele altında yatan fok’un kimseyi umursamaması ise dikkatlerden kaçmadı. Yaklaşık 2 saat boyunca iskele altında dinlenen fok daha sonra denize girerek gözlerden kayboldu.

Site sakinleri rahatsız oldu

Aylardır aynı bölgede kumsala çıkarak dinlenen fok için,  işletmeciler “Binnaz” ismini koydu. Bir siteye ait olduğu öğrenilen iskelenin altından yatan foku, bazı site sakinlerinin ise Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ve Bodrum Belediyesine şikayet ettikleri öğrenildi. Denize girmekten korktuklarını söyleyerek fokun bulunduğu alandan kaldırılmasını istediler.
Kendi Doğal ortamında yaşayan fokun şikayet edilmesi ise yetkililer tarafından şaşkınlık ile karşılandı.

T.Ayhan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

POLİSTEN AYAKKABI VE TOP HEDİYESİ 

  Bodrum’da basketbol ayakkabısı için bahşiş kutusunda biriktirdiği parası çalınan 17 yaşındaki ...