Anasayfa / FLAŞ HABER / ADLİYE CAMİİ’NİN RESTORASYONU BİTTİ

ADLİYE CAMİİ’NİN RESTORASYONU BİTTİ

 

1901-1902 yılında Osmanlı Padişahı Abdülhamit tarafından yaptırılan Bodrum Adliye Camii’nin restorasyonu tamamlandı. 

 

Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından 2019 yıllında restorasyon ihalesi tamamlanan Menteşe-Kurşunlu, Datça-Reşadiye, Bodrum- Türkkuyusu, Bodrum-Adliye camilerimizde restorasyon ve basit onarım çalışmalarına başlanmıştı. 

Bodrum Türkkuyusu Camii’nde restorasyon çalışmaları devam ederken Adliye Camii’nin restorasyonu tamamlandı. 

 

Bodrum Müftüsü İbrahim Kapancı, restorasyon hakkında Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Camimiz Aydın Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından tamirat ve tadilatı yapıldı, restorasyon çalışmaları bitirildi. Çok şükür yakın bir zamanda ibadete açıldı. Camilerimiz cemaatiyle buluştu. Mihrabında, kürsüsünde, kubbesinde pencerelerinde yenileme çalışmaları yapıldı. Din görevlisi hocamızın gayretiyle birlikte camimiz tadilat, tadilat ve temizliği bitirilip ibadete açıldı. Osmanlı döneminde Bodrum ilçe merkezine yapılan son cami olan Adliye Camiimiz, Bodrum’un merkezindeki tüm cemaatimize kapılarını açtı. Camilerimiz cemaatsiz bırakmamaya, okunan dualara Amin demeye, bütün cemaatimizi, bütün kardeşlerimizi bekliyoruz.”

 

Restorasyonun devam ettiği Türkkuyusu Camii’nindeki çalışmaların pandemi nedeniyle biraz geciktiğini dile getiren Kapancı, Temmuz-Ağustos ayında tamamlanacağını dile getirdi. 

 

Adliye Camii İmam Hatibi Hafız Sait Alpoğan ise yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

 

“Bu camimiz 1901-1902 yıllarında Sultan 2. Abdülhamit Han tarafından yaptırılmış. Mart ayında Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından tadilata alınmıştı. 2,5 ay gibi bir tadilat dönemi geçirdi. Tadilatta camimizin minaresi, çatısı, kiremitlerinin değiştirilmesi, pencerelerinin tamamen değiştirilip çift cam yapılması, tahliye borularının etrafındaki olukların değiştirilmesi, içerisinin boyasının yapılması gibi tadilatlardan geçirildi. Daha sonra temizliği yapılıp ibadete açıldı.”

Kent Haber Hamdi Yörür

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Muğla OBM Araç Parkına Taze Kan

  Muğla Orman Bölge Müdürlüğü araç parkına ormancılık faaliyetleri ve orman yangınlarıyla ...